MBBİ-də Molekulyar biologiya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto İyn 30, 2025 | 18:00 / Mühüm hadisələr
İyunun 30-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında İsgəndərova Turanə Yaşar qızının 2415.01 – Molekulyar biologiya ixtisasında “Flaq yarpağin təbii və quraqlıqla induksiya olunan qocalması zamani buğdada antioksidant sistemin, ultrastruktur xüsusiyyətlərin və bəzi genlərin ekspressiyasinin tədqiqi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Işin elmi rəhbəri akademik İradə Hüseynova, opponentləri AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rövşən Xəlilov və Almaniyanın Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Ahmad Nazdır.
Biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda iddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək bildirib ki, buğda bitkisində təbii və quraqlıqla induksiya olunan yarpaq qocalması prosesləri kompleks şəkildə tədqiq olunmuşdur. Araşdırma molekulyar, fizioloji, biokimyəvi və ultrastruktur səviyyədə aparılmış və davamlı genotiplərin hüceyrə funksiyalarını daha uzun müddət qoruyub saxladığı müəyyən edilmişdir. Flaq yarpaqlarda baş verən ultrastruktur dəyişikliklər mikroskopik metodlarla vizualizasiya olunmuş və degenerativ əlamətlər müşahidə edilmişdir. Bu nəticələr buğda kimi strateji bitkidə qocalma ilə bağlı konservativ mexanizmlərin izahına töhfə verir. Tədqiqat nəticələri erkən yaşlanmanın qarşısını almaqla məhsuldarlığın artırılması üçün yeni molekulyar hədəflər müəyyən edir.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı opponentlərin tövsiyə və iradlarına cavab verib və şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb. Şura üzvləri dissertasiya ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Turanə İsgəndərovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

В ИМББ состоялась защита диссертации по специальности «Молекулярная биология» + Фото Июн 30, 2025 | 18:00 / Важные события
30 июня в диссертационном совете ЭД 1.25, действующем при Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялась защита диссертации Тураны Яшар гызы Искендеровой на тему «Изучение антиоксидантной системы, ультраструктурных особенностей и экспрессии некоторых генов у пшеницы при естественном и засухоиндуцированном старении флагового листа» на соискание ученой степени доктора философии по биологии по специальности 2415.01 – Молекулярная биология. Научным руководителем работы является академик Ирада Гусейнова, а оппонентами – член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, доктор физико-математических наук, профессор Ровшан Халилов и профессор Университета прикладных наук Германии Али Ахмед Наз.
На заседании под председательством доктора биологических наук, профессора Сафтера Сулейманова, соискатель прокомментировала основные положения диссертационной работы, подчеркнув, что процессы естественного и вызванного засухой старения листьев у растений пшеницы изучены комплексно. Исследования проводились на молекулярном, физиологическом, биохимическом и ультраструктурном уровнях и было установлено, что клетки устойчивых генотипов сохраняли свои функции в течение более длительного периода времени. Ультраструктурные изменения флаговых листьев визуализировались микроскопическими методами и наблюдались дегенеративные признаки. Эти Результаты диссертационной работы вносят вклад в объяснение консервативных механизмов, связанных со старением у такого стратегического растения, как пшеница и выявляют новые молекулярные мишени для предотвращения преждевременного старения растений и повышения их урожайности.После заслушивания выступлений официальных оппонентов состоялись широкие обсуждения диссертационной работы, были высказаны предложения и рекомендации. Соискатель выразила свое отношение к рекомендациям и замечаниям оппонентов и ответила на вопросы членов совета. Члены совета высказали свои мнения по диссертации. После заслушивания заключительного слова соискателя, состоялось голосование. По результатам голосования было принято решение о подаче ходатайства в Высшую аттестационную комиссию при Президенте Азербайджанской Республики о присуждении Туране Искендеровой ученой степени доктора философии по биологии.