MBBİ-də Molekulyar biologiya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto İyn 30, 2025 | 18:00 / Mühüm hadisələr
İyunun 30-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında İsgəndərova Turanə Yaşar qızının 2415.01 – Molekulyar biologiya ixtisasında “Flaq yarpağin təbii və quraqlıqla induksiya olunan qocalması zamani buğdada antioksidant sistemin, ultrastruktur xüsusiyyətlərin və bəzi genlərin ekspressiyasinin tədqiqi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Işin elmi rəhbəri akademik İradə Hüseynova, opponentləri AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rövşən Xəlilov və Almaniyanın Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Ahmad Nazdır.
Biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda iddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək bildirib ki, buğda bitkisində təbii və quraqlıqla induksiya olunan yarpaq qocalması prosesləri kompleks şəkildə tədqiq olunmuşdur. Araşdırma molekulyar, fizioloji, biokimyəvi və ultrastruktur səviyyədə aparılmış və davamlı genotiplərin hüceyrə funksiyalarını daha uzun müddət qoruyub saxladığı müəyyən edilmişdir. Flaq yarpaqlarda baş verən ultrastruktur dəyişikliklər mikroskopik metodlarla vizualizasiya olunmuş və degenerativ əlamətlər müşahidə edilmişdir. Bu nəticələr buğda kimi strateji bitkidə qocalma ilə bağlı konservativ mexanizmlərin izahına töhfə verir. Tədqiqat nəticələri erkən yaşlanmanın qarşısını almaqla məhsuldarlığın artırılması üçün yeni molekulyar hədəflər müəyyən edir.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı opponentlərin tövsiyə və iradlarına cavab verib və şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb. Şura üzvləri dissertasiya ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Turanə İsgəndərovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

Defence of a dissertation in the specialty of Molecular Biology was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Jun 30, 2025 | 18:00 / Important events
On June 30, a defence of the dissertation submitted by Turana Isgandarova for the degree of Doctor of Philosophy in Biology was held at the ED 1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The dissertation, conducted in the specialty 2415.01 – Molecular Biology, is entitled: "Investigation of the antioxidant system, ultrastructural features, and expression of certain genes in wheat during natural and drought-induced senescence of the flag leaf". The scientific supervisor of the dissertation is academician Irada Huseynova. The official opponents are corresponding member of ANAS Panah Muradov, doctor of physical and mathematical sciences, professor Rovshan Khalilov, and professor Ali Ahmad Naz from the University of Applied Sciences in Germany.
At the meeting chaired by doctor of biological sciences, Professor Saftar Suleymanov, the candidate explained the main points of the dissertation, stating that the processes of natural and drought-induced leaf senescence in wheat were studied comprehensively. The research was conducted at the molecular, physiological, biochemical and ultrastructural levels and it was determined that resistant genotypes maintained cellular functions for a longer period of time. Ultrastructural changes occurring in the flag leaves were visualized using microscopic methods, and degenerative signs were observed. These results contribute to the explanation of conserved mechanisms related to senescence in wheat, a strategic crop. The research findings identify new molecular targets for increasing productivity by preventing premature aging.
After the official opponents’ speeches were heard, an extensive discussion was held around the dissertation, during which various suggestions and recommendations were put forward. The applicant responded to the recommendations and objections of the opponents and answered the questions of the council members. The council members shared their opinions on the dissertation. After hearing the candidate’s concluding remarks, a vote was held. Based on the voting results, a decision was made to submit a recommendation to the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for awarding Turana Isgandarova the degree of Doctor of Philosophy in Biology.