MBBİ-də Bitki fiziologiyası ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto İyl 01, 2025 | 14:00 / Mühüm hadisələr
İyunun 30-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında Şəhla Elşən qızı Ələkbərovanın 2411.02 – Bitki fiziologiyası ixtisasında “Pambıq bitkisinin γ-şüalanma və duz stresləri şəraitinə fizioloji adaptasiya xüsusiyyətlərinin tədqiqi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. İşin elmi rəhbəri biologiya elmləri goktoru, professor Elimxan Cəfərov, elmi məsləhətçi biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Arif Qazıyev, rəsmi opponentlər AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri goktoru Vəfa Qasımova və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Atif Zamanovdur.
Akademik İradə Hüseynovanın sərdliyi ilə keçirilən iclasda iddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək qeyd edib ki, ilk dəfə olaraq, γ-şüalanma və duz stresinin ayrı-ayrılıqda və birgə təsiri zamanı pambıq bitkisinin fiziolojı parametrlərində baş verən funksional dəyişikliklər kompleks şəkildə müqayisəli tədqiq edilib. Elmi axtarışların nəticələri nəzəri və fundamental xarakter daşımaqla yanaşı, şüalanma və yüksək duz qatılıqlarının pambıq bitkisinə təsiri zamanı yarpaq və kök sistemi hüceyrələrində baş verən adaptasiya prosesinin fizioloji-biokimyəvi mexanizmlərinin dərk olunmasına imkan verir.
Daha sonra dissertasiya ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Şəhla Ələkbərovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

A dissertation defense in the specialty of Plant Physiology was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Jul 01, 2025 | 14:00 / Important events
On June 30, at the ED 1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the defense of the dissertation submitted by Shahla Elshan gizi Alakbarova for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Biology, in the specialty 2411.02 – Plant Physiology, on the topic 'Investigation of the physiological adaptation features of cotton plant under gamma irradiation and salt stress conditions' was held.
The scientific supervisor of the dissertation is doctor of biological sciences, Professor Elimkhan Jafarov, the scientific advisor is PhD in Biology, Associate Professor Arif Gaziyev. The official opponents are corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov, doctor of biological sciences Vafa Gasimova, and PhD in Biology, Associate Professor Atif Zamanov.
At the meeting chaired by Academician Irada Huseynova, the applicant presented the main components of the dissertation, emphasizing that, for the first time, the functional changes in the physiological parameters of cotton plants under the separate and combined effects of gamma irradiation and salt stress had been comprehensively and comparatively investigated. The results of the scientific research are not only of theoretical and fundamental importance, but also provide an understanding of the physiological and biochemical mechanisms of adaptation processes occurring in the leaf and root system cells of cotton plants under the influence of irradiation and high salt concentrations.
Then, an extensive discussion was held around the dissertation, and various suggestions and recommendations were voiced. The applicant answered the questions of the council members and responded to the comments and suggestions made by the opponents. After the applicant’s concluding remarks were heard, a vote was conducted.
Based on the results of the voting, a decision was made to petition the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for awarding Shahla Alakbarova the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Biology.