MBBİ-də Bitki fiziologiyası ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto İyl 01, 2025 | 14:00 / Mühüm hadisələr
İyunun 30-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında Şəhla Elşən qızı Ələkbərovanın 2411.02 – Bitki fiziologiyası ixtisasında “Pambıq bitkisinin γ-şüalanma və duz stresləri şəraitinə fizioloji adaptasiya xüsusiyyətlərinin tədqiqi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. İşin elmi rəhbəri biologiya elmləri goktoru, professor Elimxan Cəfərov, elmi məsləhətçi biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Arif Qazıyev, rəsmi opponentlər AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri goktoru Vəfa Qasımova və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Atif Zamanovdur.
Akademik İradə Hüseynovanın sərdliyi ilə keçirilən iclasda iddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək qeyd edib ki, ilk dəfə olaraq, γ-şüalanma və duz stresinin ayrı-ayrılıqda və birgə təsiri zamanı pambıq bitkisinin fiziolojı parametrlərində baş verən funksional dəyişikliklər kompleks şəkildə müqayisəli tədqiq edilib. Elmi axtarışların nəticələri nəzəri və fundamental xarakter daşımaqla yanaşı, şüalanma və yüksək duz qatılıqlarının pambıq bitkisinə təsiri zamanı yarpaq və kök sistemi hüceyrələrində baş verən adaptasiya prosesinin fizioloji-biokimyəvi mexanizmlərinin dərk olunmasına imkan verir.
Daha sonra dissertasiya ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Şəhla Ələkbərovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

В ИМББ прошла защита диссертации по физиологии растений + Фото Июл 01, 2025 | 14:00 / Важные события
30 июня в диссертационном совете ЭД 1.25, действующем при Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялась защита диссертации Шахлы Эльшан гызы Алекперовой на тему «Изучение особенностей физиологической адаптации растений хлопчатника к условиям γ-облучения и солевого стресса» на соискание ученой степени доктора философии по биологии по специальности 2411.02 – Физиология растений. Научный руководитель работы – профессор Элимхан Джафаров, научный консультант – доктор философии по биологическим наукам, доцент Ариф Газиев, официальные оппоненты – член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктор биологических наук Вафа Гасымова и доктор философии по биологическим наукам, доцент Атиф Заманов.
На заседании под председательством академика Ирады Гусейновой, соискатель прокомментировала основные положения диссертационной работы и отметила, что впервые сравнивались комплексно изученные функциональные изменения, происходящие в физиологических показателях хлопчатника при раздельном и совместном воздействии γ-облучения и солевого стресса. Результаты научных исследований, помимо теоретического и фундаментального характера, позволяют понять физиологические и биохимические механизмы адаптационного процесса, происходящего в клетках листовой и корневой системы хлопчатника при воздействии радиации и высоких концентраций соли.Затем вокруг диссертации состоялся широкий обмен мнениями, были высказаны предложения и рекомендации. Соискатель ответила на вопросы членов совета и выразила свое отношение к рекомендациям и замечаниям оппонентов. После заслушивания заключительного слова соискателя, состоялось голосование. По результатам голосования было принято решение о подаче ходатайства в Высшую аттестационную комиссию при Президенте Азербайджанской Республики о присуждении Шахле Алекперовой ученой степени доктора философии по биологии.