2025-ci il EMBL Məzun Mükafatının laureatları elan edildi İyl 04, 2025 | 16:06 / Maraqlı məlumatlar
EMBL-in iki sabiq alimi genetik mühəndisliyə və struktur biologiya vasitələrinin inkişafına verdiyi görkəmli töhfələrə görə mükafatlarla təltif edilmişdir.
2014-2018-ci illərdə Heydelberqdə EMBL-də pre-dok işləyən İrma Kverkes, gen mühəndisliyi sahəsində apardığı qabaqcıl tədqiqatlara görə 2025-ci il Con Kendrü Mükafatına layiq görülüb.
Kverkes DNT redaktəsi üçün innovativ mexanizmləri aydınlaşdıraraq tibb və biotexnologiya sahələrində irəliləyişlərə yol açıb. O, “tullanan genlər” kimi də tanınan transpozonlar – yəni genomda bir yerdən digər yerə hərəkət edən DNT elementləri (adətən istiqamətsiz şəkildə) üzərində araşdırmalar aparır. Onun işi CRISPR ilə əlaqəli xüsusi bir transpozon sinfini əhatə edir. Bu transpozonlar bakteriya genomuna daxil olmaq üçün RNT ardıcıllığını bələdçi kimi istifadə edə bilir. Bu tədqiqatlar nəticəsində genom redaktə etmək üçün yeni, dəqiq alətlərin inkişaf etdirilməsi imkanları yaranır.
Ənənəvi CRISPR sistemi, genomda kiçik dəyişikliklər aparmaq üçün güclü olsa da, böyük DNT fraqmentlərini yerləşdirmək qabiliyyəti yalnız homoloji DNT rekombinasiyası adlanan xüsusi bir DNT bərpa mexanizminə malik hüceyrələrlə məhdudlaşır. Kverkesin araşdırdığı CRISPR-assosiasiyalı transpozonlar isə CRISPR-in RNT vasitəsilə dəqiqliyini və transpozonların homoloji rekombinasiyadan asılı olmayan DNT yerləşdirmə qabiliyyətini özündə birləşdirir. Onun bu kəşfləri artıq yeni patentlərin alınmasına səbəb olub və gələcəkdə hüceyrə növündən asılı olmayan, daha dəqiq və təhlükəsiz gen redaktəsi üsullarının yaradılmasına imkan verə bilər.
Sadiq bir elm kommunikatoru olan Kverkes genom redaktəsinin elmi, etik və sosial aspektləri üzrə dialoqu fəal şəkildə təşviq edir. O, Nature Bioengineering & Biotechnology kimi platformalara töhfə verib və TED danışıqları, elm festivalları və fənlərarası danışıqlar vasitəsilə müxtəlif auditoriyaları cəlb etmək üçün EMBL-dəki təcrübəsindən istifadə edib. Professor və mentor kimi o, gənc nəsli də ruhlandırır. Kverkes hazırda Vyana Universitetində və Maks Perutz Laboratoriyalarında dosent və qrup rəhbəridir. O, Boloniya Universitetində biotexnologiya üzrə təhsil alıb və Sürix Universitetində Martin Jinekin laboratoriyasında postdoktor tədqiqatları aparıb. O, Branco Weiss Fellowship, an ERC Starting Grant və Vallee Scholar Award daxil olmaqla bir neçə mükafata layiq görülüb.
“2025-ci il Con Kendrev Mükafatına layiq görülmək mənim üçün böyük şərəfdir,” – deyə Kverkes bildirib. “EMBL mənə müstəsna elmi təlimdən daha çox şey verdi – burada mən güclü bir cəmiyyət hissi və transpozonlara olan həvəsim kimi yeni ideyaları araşdırmaq azadlığı tapdım (və hətta bunu hip-hop rəqsi vasitəsilə ictimaiyyətlə bölüşürəm!). Dürüstlük, inklüzivlik və açıqlığın əsas dəyərləri bir tədqiqatçı, pedaqoq və məsləhətçi kimi səyahətimi formalaşdırmağa davam edir. Mən xüsusilə minnətdaram ki, transpozon biologiyası və onun tətbiqi sahəsində tədqiqatlarım tanınır. Qeyd edim ki, mən doktorluq dissertasiyasına başladığım zaman bu sahənin elmi dairələrdə hələ az öyrənilmiş və geniş yayılmamışdı. Elmi həyatımda dəyişiklikləri və yeni perspektivləri qəbul etməyə ruhlandırdıqları üçün mentorlarıma və həmkarlarıma çox təşəkkür edirəm”.
2003-2020-ci illərdə EMBL Grenoble Alətlər Qrupuna rəhbərlik edən Florent Kipriani, struktur biologiya cihazlarında müstəsna töhfələrinə görə 2025-ci il Lennart Filipson Mükafatına layiq görülüb.
EMBL Alətlər Qrupunun rəhbəri kimi Kipriani 30-dan çox ixtiraya imza atıb bir sıra ilkə imza atan texnologiyaların hazırlanmasına rəhbərlik edib. Bunlara mikro-difraktometrlər, robotlaşdırılmış nümunə dəyişdiricilər və J.A. Markuez (Grenobl HTX komandası) ilə birlikdə hazırlanmış CrystalDirect Harvester daxildir. Bu yeniliklər makromolekulyar kristalloqrafiyada avtomatlaşdırmanı, məhsuldarlığı və dəqiqliyi əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.
Kiprianinin ixtiraları qlobal miqyasda struktur biologiyasına təsir göstərib və bu sahədə aparılan eksperimentlərin mahiyyətini dəyişib. Onun bir sıra ixtiraları kommersiya tərəfdaşlarına lisenziya əsasında təqdim edilib  və bu gün beynəlxalq sinxrotron radiasiyası mərkəzlərində geniş tətbiq olunur. Bu alətlərdən bəziləri materialşünaslıqda da istifadə olunur.
Kiprianinin töhfələri minlərlə strukturun müəyyənləşdirilməsi üzrə eksperimentlərin keçirilməsini mümkün edib, bu isə biotibbi tədqiqatların və həyat qurtaran dərman və diaqnostik vasitələrin inkişafına ciddi təkan verib.
Kipriani mühəndis kimi təhsil alıb və karyerasına sənaye müəssisələrində başlayıb, 1991-ci ildə EMBL Qrenobl-a qoşulub.
O deyir: “Qrenoblda keçirdiyim 30 ilə yaxın müddətdə struktur bioloqlara ən çətin layihələrini həyata keçirməkdə yardımçı olmaq üçün beamline cihazlarının hazırlanması ilə məşğul oldum. 1990-cı illərin əvvəllərində ESRF-də yeni qurulmuş kristalloqrafiya beamline-larında rentgen difraksiya məlumatlarının toplanması saatlarla vaxt aparırdı. Bu gün isə bu proses cəmi bir neçə saniyə çəkir və beamline-lar bizim avtomatlaşdırılmış kristal toplama sistemimizlə ardıcıl şəkildə işləyə bilir. İşimizin bu cür təqdir olunması mənim üçün böyük şərəfdir. Uzun illər boyu mənə güvəninə və dəstəyinə görə Stiven Kusaka və cihazlarımızın qlobal elmi ictimaiyyətə çatdırılmasında əsas rol oynayan EMBLEM-ə xüsusi təşəkkürümü bildirirəm.”
2025-ci il EMBL Məzun Mükafatları 11 iyul 2025-ci il, cümə günü EMBL Heidelberg-də keçiriləcək illik mükafatlandırma mərasimində təqdim olunacaq. Bütün EMBL əməkdaşları və məzunları dəvətlidir. Qeydiyyatla bağlı məlumatlar tezliklə təqdim olunacaq.
2026-cı il üçün Con Kendrev və Lennart Filipson Mükafatları, həmçinin 2026 Kafatos mühazirəsi üzrə namizədlik və müraciət qəbulu artıq açıqdır. Ətraflı məlumat üçün linkə klikləyin.

Объявлены лауреаты Премии выпускников EMBL 2025 Июл 04, 2025 | 16:06 / Интересная информация
Два бывших учёных EMBL были удостоены наград за выдающийся вклад в развитие методов генной инженерии и структурной биологии.
Ирма Кверкес, проходившая преддокторантскую подготовку в EMBL Гейдельберг в 2014–2018 годах, стала лауреатом Премии Джона Кендрю 2025 года за новаторские исследования в области генной инженерии.
Кверкес внесла значительный вклад в понимание инновационных механизмов редактирования ДНК, открыв новые возможности в медицине и биотехнологиях. Её работа посвящена транспозонам — фрагментам ДНК, способным перемещаться внутри генома (часто хаотично), также известным как «прыгающие гены». Она изучает особый класс транспозонов, связанных с системой CRISPR, которые способны интегрироваться в бактериальный геном с использованием РНК-проводника. Эти исследования открывают путь к созданию новых, высокоточных инструментов для редактирования генома.
Хотя классическая система CRISPR эффективно вносит точечные изменения в ДНК, внедрение больших фрагментов ограничено только клетками, обладающими механизмом репарации ДНК, называемым гомологичной рекомбинацией. Однако транспозоны, связанные с CRISPR, которые изучает Кверкес, сочетают в себе точность РНК-наведения и способность к вставке ДНК, независимой от гомологичной рекомбинации. Эти открытия уже привели к получению новых патентов и могут в будущем способствовать созданию более безопасных и универсальных технологий редактирования генов, не зависящих от типа клетки.
Как убеждённый сторонник научной коммуникации, Кверкес активно продвигает общественные дискуссии по научным, этическим и социальным аспектам генного редактирования. Она сотрудничала с журналом Nature Bioengineering & Biotechnology, выступала с лекциями на TED, участвовала в научных фестивалях и междисциплинарных форумах, используя опыт, полученный в EMBL, для взаимодействия с широкой аудиторией. В качестве профессора и научного руководителя она вдохновляет новое поколение учёных. В настоящее время Кверкес является доцентом и руководителем исследовательской группы в Венском университете и Лабораториях Макса Перуца. Она получила образование в Болонском университете по специальности «Биотехнология» и проходила постдокторантуру в лаборатории Мартина Джинека в Цюрихском университете. Она удостоена ряда престижных наград, включая стипендию Branco Weiss, грант ERC Starting Grant и премию Vallee Scholar Award.
«Получить Премию Джона Кендрю 2025 года — для меня огромная честь», — заявила Кверкес.
«EMBL дал мне не только выдающуюся научную подготовку — здесь я обрела чувство общности и свободу исследовать такие необычные темы, как транспозоны, к которым у меня возникла настоящая страсть (я даже делюсь ею с публикой через хип-хоп танец!). Ценности честности, инклюзивности и открытости продолжают формировать мой путь как исследователя, преподавателя и наставника. Я особенно признательна за признание моих исследований в области биологии транспозонов и их приложений. В начале моей докторской работы эта область была малоизученной и не получила широкого признания в научных кругах. Я благодарна своим наставникам и коллегам за то, что они вдохновили меня принимать перемены и открываться новым перспективам».
Флоран Киприани, возглавлявший Группу приборостроения EMBL в Гренобле с 2003 по 2020 год, стал лауреатом Премии Леннарта Филипсона 2025 года за исключительный вклад в разработку оборудования для структурной биологии. В качестве руководителя группы Киприани стоял у истоков более 30 изобретений и возглавлял создание ряда прорывных технологий, включая микродифрактометры, роботизированные сменщики образцов и устройство CrystalDirect Harvester, разработанное совместно с Х.А. Маркезом (команда HTX в Гренобле). Эти инновации значительно повысили уровень автоматизации, производительности и точности в макромолекулярной кристаллографии.
Разработки Киприани оказали глобальное влияние на структурную биологию и изменили подход к проведению экспериментов в этой области. Многие из его изобретений были лицензированы коммерческим партнёрам и сегодня широко используются в международных центрах синхротронного излучения. Некоторые из этих инструментов нашли применение и в материаловедении.
Благодаря его вкладу стали возможны тысячи экспериментов по определению молекулярных структур, что сыграло ключевую роль в развитии биомедицинских исследований и создании жизненно важных лекарств и диагностических методов.
Киприани получил инженерное образование и начал карьеру в промышленности. В 1991 году он присоединился к EMBL в Гренобле.
«Почти три десятилетия, проведённые в Гренобле, я посвятил созданию оборудования для beamline-установок, чтобы помогать структурным биологам реализовывать самые сложные проекты», — рассказал он.
«В начале 1990-х сбор данных рентгеновской дифракции на новых beamline-установках ESRF занимал часы. Сегодня этот процесс занимает всего несколько секунд и выполняется с помощью нашей автоматизированной системы сбора кристаллов. Получить признание за эту работу — большая честь. Я особенно благодарен Стивену Куссаку за многолетнюю поддержку и EMBLEM — за ключевую роль в распространении наших разработок среди мировой научной общественности».
Премии выпускников EMBL 2025 года будут вручены в пятницу, 11 июля 2025 года, на ежегодной церемонии в EMBL Гейдельберг. Все сотрудники и выпускники EMBL приглашены к участию. Информация о регистрации будет представлена в ближайшее время.
Приём заявок и номинаций на Премии Джона Кендрю и Леннарта Филипсона 2026 года, а также лекцию Кафатоса 2026 уже открыт.