Süleyman Allahverdiyev dünyanın ən nüfuzlu tədqiqatçılarından biri kimi tanınıb + Foto İyl 09, 2025 | 16:00 / Mühüm hadisələr
Süleyman İfxan oğlu Allahverdiyev fotosintez sahəsində dünyanın ən nüfuzlu alimlərinin sırasına daxil olaraq, Highly Ranked Scholars (ScholarGPS) reytinqinə əsasən, top 0,05%-lik siyahıya düşüb.
Süleyman İfxan oğlu Allahverdiyev —AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiyalar beynəlxalq laboratoriyasının müdiri,  Rusiya Federasiyasının Əməkdar Elm Xadimi, Rusiya Elmlər Akademiyasının Fundamental Biologiya Problemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, eyni zamanda K. A. Timiryazev adına Bitki Fiziologiyası İnstitutunun İdarəolunan Fotobiosintez laboratoriyasının müdiri və baş elmi işçisidir.
Highly Ranked Scholars — dünyanın ən nüfuzlu reytinqlərindən biridir və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətini aşağıdakı meyarlar əsasında qiymətləndirir: məhsuldarlıq (nəşrlərin sayı), təsir gücü (istiqamət üzrə istinadların səviyyəsi), elmi işlərin keyfiyyəti (h-indeksi).
Reytinq ScholarGPS məlumat bazası əsasında tərtib olunur. Bu baza 200 milyondan artıq elmi nəşri və 30 milyondan çox alim profilini (o cümlədən elmi fəaliyyətini artıq başa vurmuş alimləri) əhatə edir. Reytinqdə alimlərin bütün peşəkar fəaliyyəti dövründəki töhfələri nəzərə alınır, özünə istinadlar çıxarılır və birgə müəlliflərin sayına uyğunlaşdırmalar edilir.
Süleyman İfxan oğlu Allahverdiyevin bu elit siyahıya daxil edilməsi onun fotosintez və əlaqəli sahələrin öyrənilməsinə verdiyi töhfələrin beynəlxalq səviyyədə tanınmasının göstəricisidir.
Alim daha öncə də aşağıdakı uğurlara imza atmışdır:
Web of Science versiyasına əsasən dəfələrlə dünyanın ən çox istinad olunan top 1% alimləri siyahısına daxil olmuşdur, Scopus Awards Russia mükafatına layiq görülmüşdür, 2022-ci ildən etibarən hər il Research.com reytinqində «Bitki elmi və aqronomiya» kateqoriyası üzrə Rusiya alimləri arasında birinci yeri tutur.
Elmi və ictimai nailiyyətləri:
Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Biologiya elmləri doktoru, K. A. Timiryazev adına mükafatın laureatı (2019), «Qlobal Enerji» beynəlxalq mükafatının laureatı (2021), N. Vəziroğlu adına Beynəlxalq Hidrogen Mükafatı laureatı (2024), Əl-Farabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin «Elm qarşısında xidmətlərinə görə» qızıl medalı.

Suleyman Allakhverdiyev has been recognized as one of the world's most prominent researchers + Photo Jul 09, 2025 | 16:00 / Important events
Süleyman Ifkhan oglu Allahverdiyev has been ranked among the world's most prominent scientists in the field of photosynthesis, making it into the top 0.05% list according to the Highly Ranked Scholars (ScholarGPS) ranking.
Süleyman Ifkhan oglu Allahverdiyev is the Head of the International Laboratory of Bionanotechnology at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE AR, an Honored Scientist of the Russian Federation, a Leading Researcher at the Institute of Basic Biological Problems of the Russian Academy of Sciences, as well as the Head and Leading Researcher of the Controlled Photobiosynthesis Laboratory at the K. A. Timiryazev Institute of Plant Physiology.
Highly Ranked Scholars is one of the world’s most prestigious rankings, evaluating researchers' scientific performance based on the following criteria: productivity (number of publications), impact (citation level within the field), and quality of research (h-index).
The ranking is based on the ScholarGPS database, which includes over 200 million scientific publications and more than 30 million researcher profiles, including those of scientists who have already completed their academic careers. The ranking takes into account researchers' contributions throughout their entire professional careers, excludes self-citations, and applies adjustments based on the number of co-authors.
The inclusion of Suleyman Ifkhan oglu Allahverdiyev in this elite list is an indication of international recognition of his contributions to the study of photosynthesis and related fields.
The scientist has previously achieved the following distinctions:
He has repeatedly been included in the list of the world’s top 1% most highly cited researchers according to Web of Science, has been awarded the Scopus Awards Russia, and since 2022, he has consistently ranked first among Russian scientists in the “Plant Science and Agronomy” category according to the Research.com ranking.
Scientific and public achievements:
He is a Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences, Doctor of Biological Sciences, laureate of the K. A. Timiryazev Prize (2019), laureate of the Global Energy International Prize (2021), laureate of the N. Veziroglu International Hydrogen Award (2024), and recipient of the Gold Medal “For Services to Science” from Al-Farabi Kazakh National University.