Çin, ABŞ və Rusiyadan olan üç alim Beynəlxalq “Qlobal Enerji” mükafatının laureatları oldular İyl 09, 2025 | 17:00 / Maraqlı məlumatlar
İyunun 9-da, Krasnoyarsk – “Qlobal Enerji” mükafatı üzrə Beynəlxalq Komitə 2025-ci il üçün qaliblərin adlarını açıqlayıb.
“Ənənəvi energetika” nominasiyasında qalib, elektroenerjinin yüksək və ultra yüksək gərginliklə ötürülməsi texnologiyalarının inkişafına görə, Tsinxua Universitetinin (Çin) professoru, Yüksəkgərginlik Texnologiyaları Elmi-Tədqiqat İnstitutunun rəhbəri Tszinlyan Xe olub.
“Qeyri-ənənəvi energetika” nominasiyasında isə ilk dəfə olaraq mükafat bir qadına – Kaliforniya Universitetinin (Los-Anceles, ABŞ) professoru və kafedra müdiri Yu Xuanqa veriləcək. O, yanacaq elementlərinin rentabelliyini, dayanıqlığını və məhsuldarlığını əhəmiyyətli dərəcədə artıran katalizatorların hazırlanması sahəsindəki yenilikçi kəşflərinə görə təltif olunacaq.
Rusiya alimi, Rusiya Elmlər Akademiyasının Elektrofizika və Elektroenergetika İnstitutunun elmi rəhbəri Vladislav Xomiç “Enerjinin yeni tətbiq üsulları” nominasiyasında qalib gəlib. O, plazma texnologiyaları və impuls enerjisi sahəsində fundamental tədqiqatlara, onların hazırlanması və yaradılmasına verdiyi böyük töhfəyə görə mükafatlandırılacaq.

Three scientists from China, the USA, and Russia have become laureates of the prestigious international “Global Energy” Prize Jul 09, 2025 | 17:00 / Interesting information
On June 9, the Global Energy Prize International Award Committee has announced the names of the 2025 laureates.
The award in the Conventional Energy category was presented to Jinliang He, chair of High Voltage Engineering Research Institute, professor at China’s Tsinghua University (China), for the development of advanced ultra- and extra-high voltage power transmission technologies
Text copied from https://tvbrics.com/en/news/global-energy-prize-announces-laureates.
For the first time in the history of the Prize, the award in the Non-Conventional Energy category was given to a woman, Yu Huang, professor and department head at the University of California, Los Angeles (USA). She will be awarded for innovations in the field of catalyst development, which significantly improve the profitability, durability and performance of fuel cells.
Russian scientist Vladislav Khomich, head of research at the Institute for Electrophysics and Electric Power of the Russian Academy of Sciences (RAS), won in the New Ways of Energy Application category. He will receive the Prize for outstanding contributions to the development, creation and fundamental research of plasma technologies and pulsed energy.