Biotexnologiya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Sen 12, 2025 | 15:00 / Mühüm hadisələr
Sentyabrın 10-da AR ETN Mikrobiologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən BFD 1.07 Dissertasiya Şurasında İsmayılova Günay İlman qızının 2422.01 – “Biotexnologiya (o cümlədən bionanotexnologiyalar)” ixtisasında “İn vitro şəraitində təcrid edilmiş buğda kulturasında epigenetik dəyişikliklərin öyrənilməsi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib.
İşin elmi rəhbərləri b.ü.f.d. Tofiq Qaragözov və b.ü.f.d. dosent Mahirə Məmmədova, opponentləri AMEA-nın həqiqi üzvü Məmməd Salmanov, biologiya elmləri doktoru, dosent Saib Güləhmədov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Neymətovadır.
AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda iddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək bildirib ki, dissertasiya işinin əsas məqsədi normal və stres şəraitində alınmış hüceyrə kulturasında, regenerant və intakt bitkilərdə epigenetik dəyişikliklərin öyrənilməsi olmuşdur. Tədqiqat zamanı bitki toxuma kulturasında genotip, eksplant ölçüsü, fitohormonların qatılığı və qida mühitinin tərkibinin kallusun induksiyası, proliferasiyası və morfogenezinə təsir etdiyi müəyyən edilmişdir. Buğda rüşeymlərinin NaCl duzu ilə selektiv sistemdə becərilməsi zamanı kallusun proliferasiya intensivliyi ilə biokütlənin toplanması arasında mənfi korrelyasiyanınn mövcudluğu müşahidə olunmuşdur. Həmçinin, müəyyən edilib ki, buğda genotiplərində düyü (Houba), arpa (Sukkula) və soya (Sire1) bitkilərinə xas retrotranspozonlar mövcuddur və onların hərəkətliliyi becərilmə müddətindən asılı olaraq dəyişir.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı opponentlərin tövsiyə və iradlarına cavab verib və şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb. Şura üzvləri dissertasiya ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Günay İsmayılovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

A dissertation defense in the field of Biotechnology was held + Photo Sep 12, 2025 | 15:00 / Important events
On September 10, at the Dissertation Council BFD 1.07 operating under the Institute of Microbiology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the dissertation defense of Gunay Ilman gizi Ismayilova was held for the degree of Doctor of Philosophy in Biology, specialty 2422.01 – Biotechnology (including bionanotechnology), on the topic “Study of epigenetic changes in isolated wheat culture under in vitro conditions”.
The scientific supervisors of the dissertation are PhD in Biology Tofig Garagozov and PhD in Biology, Associate Professor Mahira Mammadova. The official opponents are Full Member of ANAS Mammad Salmanov, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Saib Gulahmadov, and PhD in Biology Ulkar Neymatova.
At the meeting chaired by Corresponding Member of ANAS Penah Muradov, the applicant presented the main theses of the dissertation, noting that the main purpose of the research was to study epigenetic changes in cell cultures obtained under normal and stress conditions, as well as in regenerant and intact plants. The study revealed that genotype, explant size, phytohormone concentration, and the composition of the nutrient medium influenced callus induction, proliferation, and morphogenesis in plant tissue culture.
During the cultivation of wheat embryos in a selective system with NaCl salt, a negative correlation was observed between the intensity of callus proliferation and biomass accumulation. It was also determined that retrotransposons specific to rice (Houba), barley (Sukkula), and soybean (Sire1) are present in wheat genotypes, and their activity varies depending on the cultivation period.
After the speeches of the official opponents, a broad discussion was held around the dissertation, during which various suggestions and recommendations were voiced. The applicant responded to the comments and recommendations of the opponents and addressed the questions posed by the council members. The council members also expressed their opinions regarding the dissertation. After the applicant’s concluding remarks, a vote was held. Based on the voting results, a decision was made to petition the Supreme Attestation Commission, under the President of the Republic of Azerbaijan, to award Gunay Ismayilova the academic degree of Doctor of Philosophy in Biology.