Biotexnologiya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Sen 12, 2025 | 15:00 / Mühüm hadisələr
Sentyabrın 10-da AR ETN Mikrobiologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən BFD 1.07 Dissertasiya Şurasında İsmayılova Günay İlman qızının 2422.01 – “Biotexnologiya (o cümlədən bionanotexnologiyalar)” ixtisasında “İn vitro şəraitində təcrid edilmiş buğda kulturasında epigenetik dəyişikliklərin öyrənilməsi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib.
İşin elmi rəhbərləri b.ü.f.d. Tofiq Qaragözov və b.ü.f.d. dosent Mahirə Məmmədova, opponentləri AMEA-nın həqiqi üzvü Məmməd Salmanov, biologiya elmləri doktoru, dosent Saib Güləhmədov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Neymətovadır.
AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda iddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək bildirib ki, dissertasiya işinin əsas məqsədi normal və stres şəraitində alınmış hüceyrə kulturasında, regenerant və intakt bitkilərdə epigenetik dəyişikliklərin öyrənilməsi olmuşdur. Tədqiqat zamanı bitki toxuma kulturasında genotip, eksplant ölçüsü, fitohormonların qatılığı və qida mühitinin tərkibinin kallusun induksiyası, proliferasiyası və morfogenezinə təsir etdiyi müəyyən edilmişdir. Buğda rüşeymlərinin NaCl duzu ilə selektiv sistemdə becərilməsi zamanı kallusun proliferasiya intensivliyi ilə biokütlənin toplanması arasında mənfi korrelyasiyanınn mövcudluğu müşahidə olunmuşdur. Həmçinin, müəyyən edilib ki, buğda genotiplərində düyü (Houba), arpa (Sukkula) və soya (Sire1) bitkilərinə xas retrotranspozonlar mövcuddur və onların hərəkətliliyi becərilmə müddətindən asılı olaraq dəyişir.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı opponentlərin tövsiyə və iradlarına cavab verib və şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb. Şura üzvləri dissertasiya ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Günay İsmayılovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

Состоялась защита диссертации по специальности Биотехнология + Фото Сен 12, 2025 | 15:00 / Важные события
10 сентября на диссертационном совете BFD 1.07 при Институте микробиологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась защита диссертации Исмаиловой Гюнай Ильман гызы на соискание ученой степени доктора философии по биологии на тему «Изучение эпигенетических изменений в культуре пшеницы, выделенной in vitro» по специальности 2422.01 – «Биотехнология (включая бионанотехнологии)».
Научными руководителями работы являются доктор биологических наук Тофиг Гарагезов и доцент Махира Мамедова. Оппоненты – действительный член НАНА Мамед Салманов, доктор биологических наук, доцент Саиб Гулахмедов, и доктор философии по биологии Улькяр Нейматова.
На заседании под председательством члена-корреспондента НАНА Панаха Мурадова соискатель прокомментировала основные положения диссертационной работы и подчеркнула, что основной целью диссертационной работы является изучение эпигенетических изменений в культурах клеток, и интактных растениях и растениях-регенерантах, полученных в нормальных и стрессовых условиях. В ходе исследования было установлено, что генотип, размер экспланта, концентрация фитогормонов и состав питательной среды в культуре растительных тканей влияют на индукцию каллуса, пролиферацию и морфогенез. При культивировании зародышей пшеницы в селективной системе с солью NaCl наблюдалась отрицательная корреляция между интенсивностью пролиферации каллуса и накоплением биомассы. Также было установлено, что у генотипов пшеницы присутствуют ретротранспозоны, специфичные для растений риса (Houba), ячменя (Sukkula) и сои (Sire1), и их подвижность варьирует в зависимости от периода выращивания.
После заслушивания выступлений официальных оппонентов состоялось широкое обсуждение диссертационной работы, были высказаны предложения и рекомендации. Соискатель ответила на замечания и рекомендации оппонентов, а также на вопросы членов совета. Члены совета высказали свои мнения по диссертации. После заслушивания заключительного слова соискателя состоялось голосование. По результатам голосования было принято решение о подаче ходатайства в Высшую аттестационную комиссию при Президенте Азербайджанской Республики о присуждении Гюнай Исмайловой учёной степени доктора философии по биологии.