Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın vitse-prezidenti seçilib May 02, 2019 | 09:39 / Mühüm hadisələr
Mayın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsinə seçki keçirilib.
Akademiyanın həqiqi üzvləri arasında gizli səsvermə yolu ilə keçirilən seçkidə akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın vitse-prezidenti seçilib.
Açıq səsverməyə əsasən AMEA-nın akademik-katibi vəzifəsini isə AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov icra edəcək.
Qeyd edək ki, akademik Rasim Əliquliyev 2002-ci ildən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktorudur. O,  "İnformatika" ixtisası üzrə 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib. Alim 2013-cü ildən bugünədək AMEA-nın akademik-katibi vəzifəsində çalışırdı.

Академик Расим Алгулиев избран вице-президентом НАНА Мая 02, 2019 | 09:39 / Важные события
Выборы на должность вице-президента НАНА прошли 1 мая на общем собрании Национальной Академии наук Азербайджана. Академик Расим Алгулиев был избран вице-президентом НАНА в результате тайного голосования, проводимого среди 58 действительных членов Академии.
А в результате проведенного открытого голосования член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов был избран и.о. академика-секретаря НАНА.
Справка:
Академик Расим Алгулиев является директором Института информационных технологий НАНА с 2002 года. Он был избран членом-корреспондентом НАНА по специальности «Информатика» в 2007 году, а в 2014 году действительным членом НАНА. Ученый являлся академиком - секретарем НАНА с 2013 года.