AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin ümumi yığıncağı keçirilib + Foto Okt 29, 2025 | 10:05 / Konfranslar, iclaslar
Oktyabrın 28-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) hibrid formatda ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, BTEB Elmi şurasının sədri akademik İradə Hüseynova açaraq ümumi yığıncağın AMEA-nın 80 illik yubileyi və Böyük Zəfərin 5 illiyi ərəfəsində keçirilməsini əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib.
Daha sonra o, gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Akademik İradə Hüseynova “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında” Ölkə Prezidentinin 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələr barədə məlumat verib. Bildirib ki, bu təşəbbüs bir tərəfdən 1995-ci ildə qəbul olunmuş Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 30 illiyini, digər tərəfdən isə dövlətimizin ərazi bütövlüyünü bərpa etməklə milli suverenliyini tam təmin etmiş 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış Böyük Zəfərin 5 illiyini qeyd etməyə xidmət edir.
Alim Azərbaycanın Konstitusiya quruluşunun tarixinə nəzər salaraq, müstəqil Azərbaycanın Konstitusiya quruluşunun əsaslarının Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik təcrübəsi, siyasi irsi Azərbaycan tarixinin şərəfli səhifələrini təşkil edir. Xalqımız öz dövlətçiliyinin dünyəvi, demokratik, hüquqi əsaslar üzərində bərqərar olunmasına Ulu Öndərin qətiyyəti nəticəsində nail olmuşdur.
“Dahi Lider Heydər Əliyevin ən müxtəlif səviyyələrdə apardığı beynəlxalq danışıqlar, ardıcıl mübarizə gələcək Qarabağ Zəfərinin bünövrəsi idi”, – deyən akademik İradə Hüseynova vurğulayıb ki, Ulu Öndərin layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu istiqamətdə apardığı çoxcəhətli və məqsədyönlü fəaliyyət Qarabağın taleyini qəti surətdə müəyyən edib. Bu gün Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycanın ən yeni tarixinin şanlı səhifələri yazılmaqdadır. Hazırda işğaldan azad olunmuş bütün ərazilərimizdə “Böyük Qayıdış” proqramı davam etdirilir, irimiqyaslı bərpa və quruculuq işləri sayəsində doğma torpaqlarımız sürətlə dirçəlir. Bu gün Azərbaycanın Dövlət Bayrağı ölkəmizin bütün ərazisində qürurla dalğalanır.
Vitse-prezident “Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı”nın təsdiq edildiyini, il ərzində bütün institut və təşkilatlarda, o cümlədən bölmələrdə və onların əhatə etdiyi elmi-tədqiqat müəssisələrində müvafiq tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib. O, AMEA, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu və bir sıra beynəlxalq təşkilatların birgə təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə və AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Rəqəmsal və GWAS əsaslı texnologiyaların tətbiqi ilə buğdanın yaxşılaşdırılması” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın keçirildiyini xatırladıb. Həmçinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutu tərəfindən ərzaq təhlükəsizliyinə dair beynəlxalq konfransın təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İradə Hüseynova Bölmənin prioritet elmi istiqamətlərindən birinin rəqəmsallaşma və süni intellektlə bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb və qeyd edib ki, Dövlət Başçısının rəqəmsal texnologiyaların və süni intellektin inkişafı ilə bağlı imzaladığı müvafiq sərəncamlardan irəli gələn tapşırıqların icrası istiqamətində məqsədyönlü tədqiqatların aparılmasına böyük ehtiyac vardır.
Bu gün rəqəmsal texnologiyalar həyatın bütün sahələrinə nüfuz edib və dünyada prioritet istiqamət kimi qəbul olunmaqdadır”, – deyən vitse-prezident bildirib ki, dünyanın bir çox ölkələrində süni intellekt mərkəzlərinin yaradılması və bu istiqamətdə elmi potensialın artırılması vacib məsələlərdəndir. Buna görə də, müasir elmin qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri də süni intellekt və rəqəmsal innovasiyalar üzrə tədqiqatların daha geniş miqyasda həyata keçirilməsini təmin etməkdir.
Daha sonra akademik İradə Hüseynova gündəlikdə yer alan ikinci məsələ – AMEA-nın 80 illik yubileyinə hazırlıq işləri barədə məlumat verib və Ölkə Prezidentinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-da tədbirlər planının işlənib hazırlandığını və geniş şəkildə icra olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İradə Hüseynova Azərbaycanda elmin və elm quruculuğunun tarixinə nəzər salaraq, Akademiyanın təməlinin 1923-cü ildə Azərbaycan Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin qurulması ilə qoyulduğunu söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, sistemli halda Azərbaycanda akademik qurumların fəaliyyəti 1932-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsinin yaradılması ilə başlanıb. Bundan sonra Azərbaycan şöbəsinin tərkibində elmi istiqamətlər üzrə sektorlar yaradılıb, daha sonra onlar institutlara çevrilib. 1935-ci ildən isə SSRİ Elmlər Akademiyasının Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsi müstəqil filial kimi fəaliyyətini davam etdirib. 1945-ci il martın 27-də isə Azərbaycan filialının bazasında Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası təsis edilib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tərkibində müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə elmi bölmələr fəaliyyət göstərib.
Alim AMEA-nın, o cümlədən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 80 ildə böyük yol keçdiyini, Azərbaycan dövlətinin inkişafına, milli kadr hazırlığına öz töhfəsini verdiyini, müxtəlif istiqamətlər üzə elmi məktəblər yaratmış görkəmli alimlər nəsli yetişdirdiyini bildirib.
Akademik İradə Hüseynova AMEA-nın taleyində və tarixində Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəsna rolundan bəhs edərək vurğulayıb ki, Azərbaycan elminə hər zaman həssaslıqla yanaşan Dahi Lider AMEA-nın inkişafına qayğısını heç vaxt əsirgəməyib, bu elmi qurumun fəaliyyətini daim diqqət mərkəzində saxlayıb, onu qoruyub və dilçəldib. Ulu Öndər Azərbaycana rəhbərliyinin bütün dövrlərində milli elmimizin qüdrətli hamisi kimi çıxış edib. Azərbaycan elminin, Elmlər Akademiyasının yeni yüksəlişi məhz Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 70-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası onun böyük təşkilatçılıq istedadı nəticəsində dünyada şöhrət qazanıb, özünün kadr potensialını yaradıb, maddi-texniki bazasını möhkəmləndirib.
Ölkənin ali elmi qurumu olan Elmlər Akademiyası ilə birgə onun tərkibində müxtəlif adlar altında fəaliyyət göstərmiş Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi də bu il özünün 80 illik yubileyini qeyd edir.
Vitse-prezident Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin inkişaf dövrünə nəzər salaraq, BTEB-in tərkibindəki institutlar, onların yaranma tarixləri, eləcə də Bölmədə fəaliyyət göstərən görkəmli alimlər və əldə olunmuş mühüm nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, 1945-ci ilin aprel ayında Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağının qərarı ilə Biologiya və Kənd Təsərrüfatı Elmləri Bölməsi yaradılıb və onun rəhbərliyi müvəqqəti olaraq akademik Mirəsədulla Mirqasımova tapşırılıb. Qısa bir müddət sonra Bölməyə akademik Mustafa Topçubaşov sədr təyin edilib. Müxtəlif illərdə Bölmədə nüfuzlu alimlər, o cümlədən akademik Vladimir Volobuyev, akademik Abdulla Qarayev, akademik Cəlal Əliyev, akademik Şamxal Tağıyev, akademik Musa Musayev, akademik Əhliman Əmiraslanov akademik-katib vəzifəsində çalışıblar.
O, Bölmə alimlərinin fundamental araşdırmaları və əldə etdiyi nailiyyətləri ilə respublikada elmin inkişafına sanballı töhfələr verdiklərini deyib. BTEB alimlərinin elmi məktəblər yaratdıqlarını, dəfələrlə Dövlət mükafatlarına, “Sosialist Əməyi Qəhrəmanı”, “İstiqlal”, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenləri, həmçinin Dövlət Başçısı tərəfindən təsis edilmiş digər mükafat və fəxri adlara, yüksək nüfuzlu medallara layiq görüldüklərini diqqətə çatdırıb.
Akademik İradə Hüseynova pandemiya dövründə Bölmə alimlərinin COVID-19-la bağlı aparılan tədqiqatlarda, eləcə də kütləvi informasiya vasitələrində və sosial platformalarda maarifləndirmə və təbliğat işlərində fəallıq nümayiş etdirdiklərini söyləyib. Alim, həmçinin 44 günlük Qarabağ savaşının gedişində və ondan sonrakı dövrdə informasiya müharibəsində BTEB alimlərinin fəal iştirak etdiklərini, müxtəlif mövzularda nəşrlər ortaya qoyduqlarını qeyd edib. O, möhtəşəm Zəfərdən sonra Bölmə tərəfindən Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində keçirilmiş tarla seminarını xatırladaraq, alimlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə təşkil olunmuş silsilə tədbirlərə qatıldıqlarını, Qarabağ torpaqlarında multidissiplinar tədqiqatlar apardıqlarını bildirib. Bundan başqa, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitab”ının III nəşrində Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında nadir və nəsli kəsilmək təhlükəsində olan növlər üzərində aparılmış tədqiqatların nəticələrinin də əks olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bölmə rəhbəri “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və Azərbaycanın böyük peşəkarlıqla ev sahibliyi etdiyi COP29-la bağlı həyata keçirilmiş layihələr, görülmüş işlər, nəşr fəaliyyətləri barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, BTEB əməkdaşları COP29 tədbirlərində panel müzakirələrində fəal iştirak edib, ardıcıl məqalələr nəşr etdiriblər. O, bu günlərdə özünün elmi redaktorluğu ilə çapdan çıxmış “COP29: Qlobal və milli çağırışlar, elmin vəzifələri” kitabından da bəhs edərək bildirib ki, sözügedən nəşrdə AMEA-da “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində həyata keçirilmiş çoxsaylı tədbirlər sistemləşdirilmiş şəkildə təqdim olunub, topluda 30-dan çox kitab və monoqrafiya, eləcə də 50-dən artıq elmi konfrans, dəyirmi masa, seminar və sərgi haqqında məlumat yer alıb.
Vitse-prezident ötən il AMEA-da 55 tədbirin gerçəkləşdirildiyini, 30-dan artıq kitab və monoqrafiyanın çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra o, elmi-tədqiqat müəssisələri tərəfindən 2025-ci il üzrə mühüm nəticələrin və AMEA üzvlərinin illik hesabatlarının təqdim olunması barədə məlumat verib.
Akademik İradə Hüseynova biologiya sahəsində tanınmış alimlər – AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Kənd təsərrüfatı heyvanlarının genetik ehtiyatları şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmovun 60 və AR ETN Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradovun 65 illik yubileylərinin qeyd olunduğunu xatırladıb. Bölmə rəhbəri alimlərin yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edildiklərini söyləyib, əlamətdar gün münasibətilə onları təbrik edib, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Telman Ağayevin anadan olmasının 90 illiyi haqqında da məlumat verən vitse-prezident görkəmli alimin xatirəsinin anılacağını, onun çalışdığı AR ETN Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu ilə birgə  yubileyinin qeyd olunacağını bildirib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov Bölmə üzvləri adından akademik İradə Hüseynovanı 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona möhkəm cansağlığı və elmi-ictimai fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

Состоялось общее собрание Отделения биологии и медицинских наук НАНА + Фото Окт 29, 2025 | 10:05 / Конференции, встречи
28 октября состоялось общее собрание Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА в гибридном формате.
Открывая мероприятие вступительной речью, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета ОБМН, академик Ирада Гусейнова отметила, что проведение общего собрания накануне 80-летнего юбилея НАНА и 5-летия Великой Победы является знаменательным событием.
Затем она ознакомила участников с вопросами, внесёнными в повестку дня.
Академик Ирада Гусейнова представила информацию о задачах, вытекающих из Указа Президента Азербайджанской Республики от 28 декабря 2024 года «Об объявлении 2025 года «Годом Конституции и Суверенитета» в Азербайджанской Республике». Она отметила, что эта инициатива служит празднованию, с одной стороны, 30-летия Конституции Азербайджанской Республики, принятой в 1995 году, а с другой – 5-летия Великой Победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне, которая полностью обеспечила национальный суверенитет, восстановив территориальную целостность нашего государства.
Рассматривая историю конституционного строя Азербайджана, учёная подчеркнула, что основы конституционного строя независимого Азербайджана были заложены Общенациональным Лидером Гейдаром Алиевым. Она отметила, что богатый государственный опыт и политическое наследие Великого Лидера составляют славные страницы истории Азербайджана. Благодаря решимости Великого Лидера наш народ добился создания своей государственности на светских, демократических и правовых основах.
«Многоуровневые международные переговоры и последовательная борьба Великого Лидера Гейдара Алиева заложили фундамент будущей Карабахской Победы», — отметила академик Ирада Гусейнова, подчеркнув, что многогранная и целенаправленная деятельность его достойного преемника, Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, окончательно определила судьбу Карабаха. Сегодня под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего пишутся славные страницы новейшей истории Азербайджана. В освобождённых от оккупации территориях продолжается программа «Великое возвращение», и благодаря масштабным восстановительным и строительным работам наши родные края стремительно возрождаются. Сегодня Государственный флаг Азербайджана с гордостью реет на всей территории страны.
Вице-президент сообщила, что был утверждён «План мероприятий НАНА», связанный с «Годом Конституции и Суверенитета», и в течение года во всех институтах и организациях, включая отделения и научно-исследовательские учреждения, осуществлялись соответствующие мероприятия. Она напомнила, что при совместной организации НАНА, Института молекулярной биологии и биотехнологий, Института земледелия и ряда международных организаций была проведена международная научная конференция на тему «Улучшение пшеницы с применением цифровых и GWAS-технологий», посвящённая «Году Конституции и Суверенитета» и 80-летнему юбилею НАНА. Также она отметила, что Институтом генетических ресурсов была организована международная конференция по вопросам продовольственной безопасности.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что одним из приоритетных научных направлений Отделения являются цифровизация и искусственный интеллект, и подчеркнула, что существует большая необходимость в проведении целенаправленных исследований для реализации задач, вытекающих из соответствующих указов Главы Государства, направленных на развитие цифровых технологий и искусственного интеллекта.
«Сегодня цифровые технологии проникли во все сферы жизни и признаны одним из приоритетных направлений во всём мире», — сказала вице-президент, добавив, что создание центров искусственного интеллекта и развитие научного потенциала в этом направлении является одной из важнейших задач во многих странах. Поэтому одной из основных задач, стоящих перед современной наукой, является обеспечение проведения исследований в области искусственного интеллекта и цифровых инноваций в более широких масштабах.
Затем академик Ирада Гусейнова представила информацию по второму вопросу повестки дня — о подготовке к 80-летнему юбилею НАНА — и отметила, что в соответствии с Указом Президента Азербайджана от 18 марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» разработан и успешно реализуется план мероприятий.
Академик Ирада Гусейнова, обратившись к истории науки и научного строительства в Азербайджане, отметила, что основа Академии была заложена в 1923 году с созданием Азербайджанского общества исследования и изучения. Она подчеркнула, что систематическая деятельность академических учреждений в Азербайджане началась в 1932 году с создания Азербайджанского отделения Закавказского филиала Академии наук СССР. После этого в составе Азербайджанского филиала были созданы секторы по научным направлениям, которые впоследствии были преобразованы в институты. С 1935 года Азербайджанское отделение Закавказского филиала Академии наук СССР продолжило свою деятельность как самостоятельный филиал. 27 марта 1945 года на базе этого филиала была основана Академия наук Азербайджанской ССР. В структуре Азербайджанской национальной академии наук действовали научные отделения по различным научным направлениям.
Учёный отметила, что за 80 лет НАНА, в том числе и Отделение биологических и медицинских наук, прошли большой путь, внесли значительный вклад в развитие Азербайджанского государства, подготовку национальных кадров и воспитание поколения выдающихся учёных, создавших научные школы в различных направлениях.
Академик Ирада Гусейнова, говоря об исключительной роли Великого Лидера Гейдара Алиева в судьбе и истории НАНА, подчеркнула, что Великий Лидер, проявлявший постоянное внимание к азербайджанской науке, никогда не жалел усилий для развития Академии, всегда держал её деятельность под своим контролем, защищал и укреплял её. Великий Лидер был могущественным покровителем нашей национальной науки на протяжении всех периодов своего руководства Азербайджаном. Новый подъём азербайджанской науки и Академии наук напрямую связан с именем Гейдара Алиева. В 1970-е годы, благодаря его выдающемуся организаторскому таланту, Академия наук Азербайджана получила мировую известность, создала собственный кадровый потенциал и укрепила материально-техническую базу.
Вместе с высшим научным учреждением страны — Академией наук — в этом году свой 80-летний юбилей отмечает и Отделение биологических и медицинских наук, которое на протяжении лет действовало под различными названиями.
Вице-президент, рассмотрев этапы развития Отделения биологических и медицинских наук, подробно рассказала о входящих в его состав институтах, датах их создания, а также о выдающихся учёных, работавших в Отделении, и достигнутых значимых результатах. Она отметила, что в апреле 1945 года решением Общего собрания Академии наук Азербайджанской ССР было создано Отделение биологических и сельскохозяйственных наук, руководство которым временно было поручено академику Мирасадулле Миркасимову. Вскоре председателем Отделения был назначен академик Мустафа Топчибашев. В разные годы в Отделении на должности академических секретарей работали такие авторитетные учёные, как академики Владимир Волобуев, Абдулла Караев, Джалал Алиев, Шамхал Тагиев, Муса Мусаев и Ахлиман Амирсланов.
Она отметила, что фундаментальные исследования учёных Отделения и достигнутые ими результаты внесли значительный вклад в развитие науки в республике. Учёные ОБМН создали научные школы, неоднократно были удостоены и не раз были удостоены Государственных премий, орденов «Герой Социалистического Труда», «Независимость», «Шохрат» и «Шараф», а также других наград и почётных званий, высокопрестижных медалей, учреждённых Главой государства.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что в период пандемии учёные Отделения активно участвовали в научных исследованиях, связанных с COVID-19, а также в просветительской и информационной деятельности через средства массовой информации и социальные платформы. Она также подчеркнула, что ученые ОБМН активно участвовали в информационной войне во время 44-дневной Карабахской войны и в последующий период, и публиковали работы по различным темам. Академик напомнила о проведённом Отделением полевом семинаре в посёлке Шыхарх Тертерского района после Великой Победы, отметив участие учёных в ряде мероприятий на освобождённых территориях и проведение многопрофильных исследований на Карабахских землях. Кроме того, Ирада Гусейнова подчеркнула, что результаты исследований редких и находящихся под угрозой исчезновения видов в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах отражены в третьем издании «Красной книги» Азербайджанской Республики.
Руководитель Отделения рассказала о проектах, проделанной работе и публикационной деятельности, связанных с «Годом солидарности во имя зеленого мира» и Конференцией сторон (COP29), которую Азербайджан принимал с большим профессионализмом. Она отметила, что сотрудники ОБМН активно участвовали в панельных дискуссиях COP29 и опубликовали ряд статей. Она также упомянула недавно изданную под её научной редакцией книгу «COP29: Глобальные и национальные вызовы, задачи науки», отметив, что в данном издании систематически представлены многочисленные мероприятия, проводимые в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» и COP29 в НАНА. В сборнике содержится информация более чем о 30 книгах и монографиях, а также о более чем 50 научных конференциях, круглых столах, семинарах и выставках.
Вице-президент сообщила, что за прошлый год в НАНА было проведено 55 мероприятий, издано более 30 книг и монографий.
Затем она представила информацию о важных результатах деятельности научно-исследовательских учреждений за 2025 год и представлении годовых отчетов членов НАНА.
Академик Гусейнова напомнила о праздновании юбилеев известных учёных — 60-летия члена-корреспондента НАНА Салеха Магеррамова, заведующего отделом генетических ресурсов сельскохозяйственных животных Института генетических ресурсов, и 65-летия члена-корреспондента НАНА Панаха Мурадова, генерального директора Института микробиологии. Руководитель отделения сообщила, что учёные были награждены Почётной грамотой НАНА по случаю их юбилеев, поздравила их с этим знаменательным днём и пожелала успехов в дальнейшей деятельности.
Вице-президент, упомянув о 90-летии со дня рождения члена-корреспондента НАНА Тельмана Агаева, сообщила, что память выдающегося учёного будет почтена, а его юбилей будет отмечен совместно с Институтом физиологии имени академика Абдуллы Караева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Затем член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов от имени членов Отделения поздравил академика Ираду Гусейнову с 60-летием, пожелав ей крепкого здоровья и успехов в научной и общественной деятельности.