Molekulyar Biologiya İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsdə Biokimya ixtisasında dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto Noy 28, 2025 | 15:08 / Mühüm hadisələr
Noyabrın 28-də AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsdə Mehriban Sakit qızı Şabanovanın 2406.02 – Biokimya ixtisasında “Yeni sintez olunmuş [CUL2]BR2 metal-üzvü kompleksin fotosistem 2-yə inhibirləşdirici təsir mexanizminin tədqiqi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işinin elmi rəhbəri REA-nın müxbir üzvü Süleyman Allahverdiyevdir. Dissertasiya işinin rəsmi rəyçiləri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Pavel Paşkovskiy və fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Əhməd Hacıyevdir. İddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edib, işin aktuallığı, məqsədi və alınan nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. Mehriban Şabanova qeyd edib ki, iki valentli mis ionları əsasında olan metal-üzvü kompleks ilk dəfə Ankara şəhərində yerləşən Qazi Universitetinin alimləri tərəfindən sintez edilmiş və xarakterizə olunmuşdur. Təqdim olunan dissertasiya işində həmin kompleksin fotosistem 2-nin fotosintetik aktivliyinə qarşı inhibəedici təsirini müəyyənləşdirmək məqsədilə ilk dəfə geniş tədqiqat aparılmışdır. Tədqiqatın praktik əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, tədqiq olunan mis kompleksinin fotosistem 2-yə spesifik təsir göstərən yeni herbisid vasitələrinin prototipləri kimi istifadə olunması potensial olaraq mümkündür. Əldə edilmiş eksperimental məlumatlar mövcud sintetik herbisidlərə alternativ təşkil edə bilən, selektiv və ekoloji cəhətdən təhlükəsiz fotosintez inhibitorlarının hazırlanması üçün əsas yarada bilər.

An initial discussion of a dissertation in the specialty of Biochemistry was held at the Institute of Molecular Biology Public Legal Entity + Photo Nov 28, 2025 | 15:08 / Important events
On November 28, at the Institute of Molecular Biology Public Legal Entity of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, an initial discussion was held on the dissertation submitted by Mehriban Sakit Shabanova for obtaining the PhD degree in Biology, specialty 2406.02 – Biochemistry, titled "Investigation of the inhibitory mechanism of the newly synthesized [CUL2]BR2 metal–organic complex on photosystem II". The scientific supervisor of the dissertation is Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences, Suleyman Allakhverdiyev. The official reviewers of the dissertation are PhD in Biology Pavel Pashkovskiy, and Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Ahmad Hajiyev. The applicant presented the main theses of the dissertation and provided detailed information about the relevance, purpose, and obtained results of the research. Mehriban Shabanova noted that the metal–organic complex based on divalent copper ions was first synthesized and characterized by scientists at Gazi University in Ankara. In the presented dissertation, for the first time, a comprehensive study was conducted to determine the inhibitory effect of this complex on the photosynthetic activity of photosystem II. The practical significance of the research lies in the potential use of the studied copper complex as a prototype for new herbicidal agents that specifically target photosystem II. The obtained experimental data can serve as a basis for the development of selective and environmentally safe photosynthesis inhibitors that could provide an alternative to existing synthetic herbicides.”
Extensive discussions were held regarding the dissertation. The applicant answered the questions posed and expressed her position on the comments and suggestions. At the end of the meeting, a decision was made to allow the dissertation to proceed to the next stage of defense.