Molekulyar Biologiya İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsin əməkdaşı, b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva Özbəkistanda keçirilən regional forumda iştirak edib + Foto Dek 01, 2025 | 16:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsin əməkdaşı, b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva 26-28 noyabr 2025-ci il tarixlərində Özbəkistanın Daşkənd şəhərində elmi ezamiyyədə olub. Ezamiyyənin məqsədi ““SheSCİENCE 2025”: Elmi innovasiya ekosistemlərinin inteqrasiyası vasitəsilə regional inkişafın təşviqi” adlı regional forumunda iştirak etmək olmuşdur. İlk dəfə təşkil olunan forum Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələrinin qadın alim və tədqiqatçılarını bir araya gətirməklə elmi əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində mühüm platforma rolunu oynamışdır. Tədbirdə Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan və Azərbaycanı təmsil edən 60-dan çox qadın alim iştirak etmişdir. Forum çərçivəsində iqlim dəyişmələri və ekoloji dayanıqlıq, süni intellekt və rəqəmsal transformasiya, elmi diplomatiya, innovativ texnologiyalar və region ölkələri arasında birgə tədqiqatların təşkili kimi prioritet mövzular üzrə geniş müzakirələr aparılmışdır. Forumun yekununda iştirakçı ölkələri təmsil edən qadın alimlər tərəfindən regionda elmi və innovasiya ekosistemlərinin əlaqələndirilməsi, məlumat mübadiləsinin gücləndirilməsi, tədqiqat infrastrukturundan birgə istifadə mexanizmlərinin yaradılması və qadın tədqiqatçıların elmdə rolunun artırılmasına dair Birgə Bəyanat qəbul edilmişdir. Forum çərçivəsində “Böhranlar və region inkişafı üçün elmi-innovasiya ekosistemlərinin inteqrasiyası: maneələr və imkanlar” adlı panel sessiyada b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzənin başlıca mövzusu bölgənin elmi-innovasiya potensialının birləşdirilməsi, regional tədqiqat infrastrukturunun paylaşılması, multidissiplinar tədqiqatların (molekulyar biologiya, aqrobiotexnologiya, ekotədqiqatlar, bioinformatika və s.) region miqyasında koordinasiyası və qadın alimlərin elmi rəhbərlikdə iştirakının genişləndirilməsi idi. Çıxışda həmçinin Azərbaycanda 2025-ci ildə keçirilmiş COP29 konfransının region üçün əhəmiyyəti vurğulanmış, iqlim-dayanıqlılıq, su-torpaq resurslarının bərpası, biotexnoloji həllər və yaşıl texnologiyaların region üzrə tətbiqi üçün vahid elmi yanaşmanın zəruriliyi qeyd edilmişdir.  SheScience 2025 forumunda iştirak İnstitutun beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi, elmi diplomatiyanın gücləndirilməsi və Azərbaycan qadın alimlərinin region miqyasında elmi proseslərdə fəal iştirakının təşviqi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Сотрудница Института молекулярной биологии Айнура Пашаева приняла участие в региональном форуме в Узбекистане + Фото Дек 01, 2025 | 16:00 / Командировки
Айнура Пашаева, доктор философии по биологии, сотрудница Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (публичное юридическое лицо), в период с 26 по 28 ноября 2025 года находилась в научной командировке в городе Ташкент (Узбекистан). Целью научной поездки стало участие в региональном форуме «SheSCİENCE 2025» на тему: «Содействие региональному развитию посредством интеграции научно-инновационных экосистем». Впервые проводимый форум объединил женщин-учёных и исследователей из стран Центральной Азии и Южного Кавказа и стал важной платформой для развития научного сотрудничества. В мероприятии приняли участие более 60 женщин-учёных, представлявших Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Азербайджан. В рамках форума состоялись широкие обсуждения приоритетных направлений, таких как изменение климата и экологическая устойчивость, искусственный интеллект и цифровая трансформация, научная дипломатия, инновационные технологии, а также организация совместных научных исследований между странами региона. По итогам форума женщинами-учёными стран-участниц было принято Совместное заявление, в котором подчёркивалась необходимость координации научно-инновационных экосистем региона, укрепления обмена информацией, создания механизмов совместного использования исследовательской инфраструктуры, а также усиления роли женщин-исследователей в науке. В рамках форума на панельной сессии «Интеграция научно-инновационных экосистем для реагирования на кризисы и регионального развития: вызовы и возможности» с докладом выступила Айнура Пашаева, доктор философии по биологии. В своём выступлении она уделила внимание вопросам интеграции научного и инновационного потенциала региона, совместного использования региональной исследовательской инфраструктуры, координации междисциплинарных исследований (молекулярная биология, агробиотехнология, экологические исследования, биоинформатика и др.) на региональном уровне, а также расширения участия женщин-учёных в научном лидерстве. В докладе также была отмечена значимость конференции COP29, проведённой в Азербайджане в 2024 году, для всего региона, с акцентом на необходимость единого научного подхода к обеспечению климатической устойчивости, восстановлению водных и почвенных ресурсов, разработке биотехнологических решений и внедрению «зелёных» технологий на региональном уровне. Участие в форуме SheScience 2025 имеет большое значение для расширения международного сотрудничества Института, укрепления научной дипломатии и продвижения активного участия азербайджанских женщин-учёных в научных процессах на региональном уровне.