Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı “İlin Alimi – 2025” müsabiqəsinin qalibi olub Yan 24, 2026 | 17:16 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Elm Fondunun keçirdiyi “İlin Alimi – 2025” mükafat müsabiqəsi üzrə təqdim olunmuş elmi işlərin qəbulu və elmi ekspertiza mərhələsi başa çatmışdır.
Qiymətləndirmənin nəticələrinə əsasən, AR ETN Biofizika (indiki Molekulyar Biologiya) İnstitutunun “Molekulyar hüceyrə biokimyası və siqnalların ötürülməsi” laboratoriyasının elmi işçisi Fidan Qüdrətova “Gənc alim və tədqiqatçılar (35 yaşadək)” nominasiyası üzrə qalib olmuşdur.
Müsabiqəyə təqdim olunmuş elmi məqalə:
Yusifov, T., Qudretova, F., & Aliyeva, A. (2025). Cytochrome C-like Domain Within the Human BK Channel. International Journal of Molecular Sciences, 26(15), 7053.
https://doi.org/10.3390/ijms26157053
Məqalənin xülasəsi
Son tədqiqatlar insan BK kanallarının çoxsaylı fizioloji rollara malik olduğunu, o cümlədən epilepsiya, hipertoniya, eşitmə itkisi, ataksiya kimi xəstəliklərin patogenezində iştirak etdiyini, eləcə də kanal funksiyasını tənzimləyən müxtəlif siqnal molekullarının mövcudluğu səbəbindən xərçəng və böyrək xəstəliklərində xüsusi rol oynadığını nümayiş etdirir. Bununla belə, BK kanalının bu qədər geniş funksional spektrinin molekulyar mexanizmləri ilə bağlı hələ də fundamental suallar açıq qalmaqdadır.
Tədqiqatçı tərəfindən BK kanalı fəallığının tənzimlənməsinin molekulyar mexanizmləri istiqamətində aparılmış araşdırmalar nəticəsində BK kanallarına peroksidaza fəallığı verən, sitoxrom c-yə bənzər yeni bir funksional bioloji struktur – domen müəyyən edilmiş və bu domenin H₂O₂-nin parçalanması reaksiyasını kataliz etdiyi sübut olunmuşdur.
Müsabiqə qalibinin insan mənşəli rekombinant zülallarla apardığı tədqiqatlar göstərmişdir ki, BK kanallarının K⁺ ion keçiricilik xüsusiyyətləri hüceyrəni anormal həyəcanlanmadan qoruduğu halda, onların fermentativ fəallığı hüceyrəni geniş yayılmış və potensial olaraq fatal oksidləşdirici təsirlərdən müdafiə edə bilər.
İnsan BK kanallarının yeni fermentativ xüsusiyyətlərinin müəyyən edilməsi bu ion kanalları üçün yeni fizioloji rolların aydınlaşdırılmasına, hüceyrə metabolizmi ilə əlaqəli unikal funksiyaların anlaşılmasına zəmin yaradır və BK kanalının disfunksiyası ilə əlaqəli müxtəlif xəstəliklər üçün yeni müalicə strategiyalarının hazırlanması istiqamətində geniş imkanlar açır.

An Employee of the Institute of Molecular Biology has become the winner of the “Scientist of the Year – 2025” competition Jan 24, 2026 | 17:16 / Important events
The acceptance of scientific works submitted to the “Scientist of the Year – 2025” award competition, organized by the Azerbaijan Science Foundation, as well as the scientific expert evaluation stage, has been completed. Based on the evaluation results, Fidan Qudretova, a research fellow of the “Molecular Cell Biochemistry and Signal Transduction” Laboratory of the Institute of Biophysics (now the Institute of Molecular Biology) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has been declared the winner in the nomination “Young Scientists and Researchers (under 35 years of age).”
The scientific article submitted to the competition:
Yusifov, T., Qudretova, F., & Aliyeva, A. (2025). Cytochrome C-like Domain Within the Human BK Channel. International Journal of Molecular Sciences, 26(15), 7053.
https://doi.org/10.3390/ijms26157053
Article Summary
Recent studies demonstrate that human BK channels possess multiple physiological roles, including involvement in the pathogenesis of epilepsy, hypertension, hearing loss, and ataxia. In addition, due to the presence of various signaling molecules regulating channel function, BK channels play a specific role in cancer and kidney diseases. However, fundamental questions regarding the molecular mechanisms underlying such a broad functional spectrum of BK channels remain unresolved. As a result of investigations conducted by the researcher into the molecular mechanisms regulating BK channel activity, a novel functional biological structure—a cytochrome c-like domain conferring peroxidase activity to BK channels—was identified. It was demonstrated that this domain catalyzes the decomposition of hydrogen peroxide (H₂O₂). Studies performed by the competition winner using human-derived recombinant proteins showed that while the potassium (K⁺) ion conductance properties of BK channels protect cells from abnormal excitability, their enzymatic activity may protect cells from widespread and potentially fatal oxidative stress. The identification of novel enzymatic properties of human BK channels provides a basis for elucidating new physiological roles of these ion channels, understanding their unique functions related to cellular metabolism, and opens broad prospects for the development of new therapeutic strategies for various diseases associated with BK channel dysfunction.