Molekulyar Biologiya İnstitutunda “BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13): əhəmiyyəti və perspektivlər” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib + Foto Yan 26, 2026 | 15:37 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunda “BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13): əhəmiyyəti və perspektivlər” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov açaraq tədbir iştirakçılarını Azərbaycan Respublikasında 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamının mətni ilə tanış edib. O bildirib ki, BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçirilməsi qərarı Azərbaycanın dayanıqlı şəhərsalma proseslərində artan rolunu göstərir. Ölkəmiz iqlim dəyişmələri və şəhərsalma ilə əlaqədar qlobal çağırışların həllində, innovativ yanaşmaların formalaşmasında etibarlı tərəfdaş kimi tanınır. UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş nadir sərvətlərimiz – İçərişəhər və Şirvanşahlar sarayı kompleksi, Qız Qalası, Şəkinin tarixi mərkəzi və Xan sarayı Azərbaycan şəhərsalma və memarlıq sənətinin dünya inciləri sırasında layiqli yer tutan yadigarlarıdır. Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına müvafiq qaydada “yaşıl enerji” zonası elan edilmiş bu ərazilərdə 2020–2025-ci illərdə – dünya memarlıq-inşaat təcrübəsində az rast gəlinən qısa bir müddətdə 100-dən artıq yaşayış məntəqəsi, o cümlədən 12 şəhər üzrə planlaşdırma sənədləri hazırlanmış və quruculuq işlərinə başlanılmışdır.
Tədbirdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və onun ixtisaslaşmış qurumu olan UN-Habitat tərəfindən təşkil olunan Forumun əhəmiyyəti və perspektivləri ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ulduzə Qurbanova, İlham Əliyev, Aynurə Paşayeva və başqaları çıxış edərək ölkəmizdə keçirilməsi planlaşdırılan bu forumun yalnız şəhərsalma mütəxəssislərinin deyil, siyasətçilərin, alimlərin, ictimaiyyət nümayəndələrinin və vətəndaş cəmiyyətinin bir araya gəldiyi qlobal dialoq platforması olduğunu vurğulayıblar. Xüsusilə qeyd olunub ki, WUF13-ün Azərbaycanda keçirilməsi ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun, regional liderliyinin və qlobal proseslərdə artan rolunun bariz göstəricisidir. Bu Forum Azərbaycanın təkcə enerji və neft mərkəz kimi deyil, həm də dayanıqlı şəhərsalma və ağıllı urbanizasiya sahəsində yeni model təqdim edən ölkə kimi tanınmasına imkan yaradır. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yaşıl enerji konsepsiyası, ekoloji şəhər modelləri, ağıllı kənd və ağıllı şəhər layihələri, davamlı resurs idarəçiliyi kimi yanaşmalar artıq real layihələr şəklində həyata keçirilir. Bu isə Qarabağı post-münaqişə dövründə dayanıqlı şəhərsalma üzrə beynəlxalq model məkana çevirmə potensialı yaradır.

An awareness-raising event entitled “The UN World Urban Forum (WUF13): Significance and Prospects” was held at the Institute of Molecular Biology + Photo Jan 26, 2026 | 15:37 / Events
An awareness-raising event on the topic “The UN World Urban Forum (WUF13): Significance and Prospects” was held at the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Opening the event with an introductory speech, PhD in Biology, Associate Professor Alamdar Mammadov familiarized the participants with the text of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan declaring 2026 as the “Year of Urban Planning and Architecture” in Azerbaijan. He noted that the decision to hold the Thirteenth Session of the UN World Urban Forum in Baku in 2026 demonstrates Azerbaijan’s growing role in sustainable urban development processes. Azerbaijan is recognized as a reliable partner in addressing global challenges related to climate change and urbanization, as well as in shaping innovative approaches. The country’s unique heritage sites inscribed on the UNESCO World Heritage List—Icherisheher and the Shirvanshahs’ Palace Complex, the Maiden Tower, the historic center of Sheki, and the Khan’s Palace—are outstanding examples of Azerbaijan’s urban planning and architectural heritage and hold a worthy place among world cultural treasures. In accordance with the First State Program on the Great Return, the territories designated as “green energy” zones witnessed the preparation of planning documents for more than 100 settlements, including 12 cities, and the launch of construction activities during 2020–2025, an exceptionally short period rarely encountered in global architectural and construction practice.
During the event, extensive discussions were held on the significance and prospects of the Forum organized by the United Nations and its specialized agency, UN-Habitat. PhDs in Biology Ulduza Gurbanova, Ilham Aliyev, Aynura Pashayeva, and others emphasized in their speeches that the Forum planned to be held in Azerbaijan is a global dialogue platform bringing together not only urban planning specialists but also policymakers, scientists, representatives of the public, and civil society actors. It was particularly noted that hosting WUF13 in Azerbaijan is a clear indicator of the country’s growing international prestige, regional leadership, and increasing role in global processes. The Forum will enable Azerbaijan to be recognized not only as an energy and oil hub but also as a country presenting a new model in sustainable urban development and smart urbanization. Concepts such as green energy, ecological city models, smart villages and smart cities, and sustainable resource management are already being implemented as concrete projects in Karabakh and East Zangezur, creating the potential to transform Karabakh into an international model region for sustainable urban development in the post-conflict period.