Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Taliyyə Orucovanın “C4 və CAM bitkilərdə fotosintez fəaliyyətinin tənzimlənməsi" mövzusunda monoqrafiyası nəşr olunub Fev 20, 2026 | 11:00 / Nəşrlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Enzimologiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Taliyyə Orucovanın “C4 və CAM bitkilərdə fotosintez fəaliyyətinin tənzimlənməsi" mövzusunda monoqrafiyası çap olunaraq elmi ictimaiyyətin istifadəsinə verilmişdir. Monoqrafiyada C4 və CAM bitkilərdə fotosintetik proseslərin biokimyəvi əsasları, fermentlərin rolu, stres faktorlarına adaptasiya mexanizmləri və s. ilə bağlı aparılmış elmi tədqiqatların nəticələri sistemli şəkildə təqdim edilmiş, mövzu üzrə müasir elmi yanaşmalar və eksperimental nəticələr geniş şəkildə təhlil olunmuşdur.
Monoqrafiya ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələr, tədqiqatçılar, həmçinin biologiya, biokimya, molekulyar biologiya, aqrar sahədə çalışan mütəxəssislər tərəfindən istifadə oluna bilər.

PhD in Biology Taliyya Orujova’s monograph entitled “Regulation of Photosynthetic Activity in C4 and CAM Plants” has been published Feb 20, 2026 | 11:00 / Publications
The monograph by Taliyya Orujova, PhD in Biology, Leading Researcher at the Enzymology Laboratory of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has been published and made available to the scientific community. The monograph systematically presents the results of scientific studies on the biochemical basis of photosynthetic processes in C4 and CAM plants, the role of enzymes, adaptation mechanisms to stress factors, and related topics. Modern scientific approaches and experimental findings on the subject are extensively analyzed.
The monograph may be used by students of higher education institutions, researchers, as well as specialists working in the fields of biology, biochemistry, molecular biology, and agriculture.