Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Taliyyə Orucovanın “C4 və CAM bitkilərdə fotosintez fəaliyyətinin tənzimlənməsi" mövzusunda monoqrafiyası nəşr olunub Fev 20, 2026 | 11:00 / Nəşrlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Enzimologiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Taliyyə Orucovanın “C4 və CAM bitkilərdə fotosintez fəaliyyətinin tənzimlənməsi" mövzusunda monoqrafiyası çap olunaraq elmi ictimaiyyətin istifadəsinə verilmişdir. Monoqrafiyada C4 və CAM bitkilərdə fotosintetik proseslərin biokimyəvi əsasları, fermentlərin rolu, stres faktorlarına adaptasiya mexanizmləri və s. ilə bağlı aparılmış elmi tədqiqatların nəticələri sistemli şəkildə təqdim edilmiş, mövzu üzrə müasir elmi yanaşmalar və eksperimental nəticələr geniş şəkildə təhlil olunmuşdur.
Monoqrafiya ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələr, tədqiqatçılar, həmçinin biologiya, biokimya, molekulyar biologiya, aqrar sahədə çalışan mütəxəssislər tərəfindən istifadə oluna bilər.

Издана монография доктора философии по биологии Талии Оруджовой на тему «Регуляция фотосинтетической активности у C4 и CAM растений» Фев 20, 2026 | 11:00 / Публикации
Монография ведущего научного сотрудника лаборатории энзимологии Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктора философии по биологии Талии Оруджовой опубликована и представлена научной общественности. В монографии систематизировано представлены результаты научных исследований, посвящённых биохимическим основам фотосинтетических процессов у C4 и CAM растений, роли ферментов, механизмам адаптации к стрессовым факторам и другим аспектам. Подробно проанализированы современные научные подходы и экспериментальные результаты по данной тематике.
Монография может быть использована студентами высших учебных заведений, исследователями, а также специалистами, работающими в области биологии, биохимии, молекулярной биологии и аграрной сферы.