Molekulyar Biologiya İnstitutunda Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi anılıb + Foto Fev 26, 2026 | 15:43 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunda Xocalı faciəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbir çərçivəsində öncə Ana harayı abidəsi ziyarət olunub, abidənin önünə gül dəstələri düzülərək faciə qurbanlarının əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib.
Daha sonra tədbir institutun akt zalında davam etdirilib. İştirakçılar Xocalı qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Toplantını giriş sözü ilə açan institutun direktoru v.i.e. akademik İradə Hüseynova 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş Xocalı faciəsi haqqında geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, Xocalı soyqırımı nəticəsində yüzlərlə dinc sakin, o cümlədən qadınlar, uşaqlar və qocalar xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə Yer üzündən silinib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, minlərlə insan yaralanıb və ya girov götürülüb. Bildirilib ki, bu faciə XX əsrin ən ağır humanitar cinayətlərindən biri kimi tarixə düşüb və Azərbaycan xalqının yaddaşında silinməz iz buraxıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyev Xocalı soyqırımına ilk dəfə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət verilməsini təmin edərək, 26 fevralın “Xocalı Soyqırımı Günü” elan olunmasına və hadisələrin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində sistemli siyasətin formalaşdırılmasına nail olub. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev isə bu siyasəti ardıcıl davam etdirərək Xocalı həqiqətlərinin beynəlxalq müstəvidə tanıdılması, bir sıra ölkə və qurumlar tərəfindən soyqırım və ya kütləvi qətliam aktı kimi kimi qəbul olunması və tarixi ədalətin bərpası istiqamətində məqsədyönlü və uğurlu diplomatik fəaliyyətlər həyata keçirib.
Sonra akademik İradə Hüseynova çıxışında Xocalı faciəsinin tarixi-siyasi qiymətləndirilməsi ilə yanaşı, postmünaqişə dövründə həyata keçirilən quruculuq və bərpa proseslərinə də toxunub. Vurğulanıb ki, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması nəticəsində işğaldan azad edilmiş torpaqlarda genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri aparılır, müasir infrastruktur layihələri icra olunur, keçmiş məcburi köçkünlərin, o cümlədən Xocalı sakinlərinin doğma yurdlarına mərhələli və təhlükəsiz qayıdışı təmin edilir. Qeyd edilib ki, bu proses tarixi ədalətin bərpasının real təzahürü olmaqla yanaşı, Xocalı şəhidlərinin ruhuna ən böyük ehtiramın ifadəsidir.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Pənah Muradov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosent Rasim Aslanov, dosent Ələmdar Məmmədov, dosent Aygün Qasımova,  b.ü.f.d.  Aqil Əhmədli, elmi işçilər Mətanət Baxışova, Günay İsmayılova, kiçik elmi işçi Elnarə Sadıqova çıxış edərək Xocalı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsinin əhəmiyyətindən danışıblar, faciənin tarixi-siyasi aspektlərinə toxunublar və gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində bu cür anım tədbirlərinin mühüm rol oynadığını bildiriblər.

В Институте молекулярной биологии почтили память жертв Ходжалинского геноцида + Фото Фев 26, 2026 | 15:43 / Мероприятия
В Институте молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие памяти, посвящённое Ходжалинской трагедии. В рамках мероприятия участники сначала посетили памятник «Крик матери», возложили цветы к монументу и почтили светлую память жертв трагедии с глубоким уважением.
Затем мероприятие продолжилось в актовом зале института. Участники почтили память жертв Ходжалы минутой молчания. Открывая собрание вступительным словом, исполняющая обязанности директора института, академик Ирада Гусейнова, подробно рассказала о Ходжалинской трагедии, произошедшей в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. Было отмечено, что в результате Ходжалинского геноцида сотни мирных жителей, в том числе женщины, дети и пожилые люди, были зверски убиты; 8 семей были полностью уничтожены; 25 детей потеряли обоих родителей, 130 детей — одного из родителей; тысячи людей были ранены или взяты в заложники. Подчёркнуто, что эта трагедия вошла в историю как одно из самых тяжких гуманитарных преступлений XX века и оставила неизгладимый след в памяти азербайджанского народа.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев впервые инициировал государственно-политическую и правовую оценку Ходжалинского геноцида, объявил 26 февраля «Днём Ходжалинского геноциида» и сформировал системную политику по доведению правды о событиях до международной общественности. Президент Ильхам Алиев, Победоносный Верховный Главнокомандующий, последовательно продолжает эту политику, осуществляя целенаправленную и успешную дипломатическую деятельность по международному признанию ходжалинских событий как акта геноцида или массового убийства и восстановлению исторической справедливости.
В своём выступлении академик Ирада Гусейнова также затронула процессы восстановления и строительства, осуществляемые в постконфликтный период, наряду с историко-политической оценкой Ходжалинской трагедии. Было отмечено, что в результате полного восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджанской Республики на освобождённых от оккупации территориях проводятся масштабные восстановительные и строительные работы, реализуются современные инфраструктурные проекты, обеспечивается поэтапное и безопасное возвращение бывших вынужденных переселенцев, в том числе жителей Ходжалы, в родные края. Подчёркнуто, что этот процесс является реальным проявлением восстановления исторической справедливости и наивысшей формой уважения к памяти ходжалинских шехидов.
Затем с выступлениями выступили члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов и Панаh Мурадов, доктора философии по биологии, доценты Расим Асланов, Алемдар Мамедов, Айгюн Гасымова, д.ф. по биологии Агил Ахмедли, научные сотрудники Матанат Бахышова, Гюнай Исмаилова, младший научный сотрудник Эльнара Садыгова. Они говорили о значении увековечения памяти жертв Ходжалы, коснулись историко-политических аспектов трагедии и отметили важную роль подобных мероприятий в патриотическом воспитании молодого поколения.