“Sabahın alimləri” müsabiqəsində biologiya istiqaməti üzrə qızıl medal təqdim olunub + Foto Mart 10, 2026 | 19:00 / Mühüm hadisələr
3-5 mart tarixlərində “Sabahın alimləri” XV Respublika layihə müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib. Müsabiqənin açılış mərasimi 3 mart tarixində baş tutub, həmin gün iştirakçılar tərəfindən posterlər və tədqiqat nümunələri nümayiş etdirilib. Final mərhələsi çərçivəsində müvafiq layihələr təqdim olunub və müzakirələr aparılıb. Mükafatlandırma mərasimi isə 5 mart tarixində Bakı Ali Neft Məktəbində təşkil edilib.
Müsabiqədə IX-XI sinif şagirdlərinin riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri, robototexnika və süni intellekt istiqamətləri üzrə elmi-tədqiqat layihələri təqdim olunub. Ümumilikdə, müsabiqəyə 760 layihə təqdim edilib, seçim mərhələsinin nəticələrinə əsasən, 152 layihə final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Mükafatlandırma mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavinləri Firudin Qurbanov və Kənan Kərimzadə belə müsabiqələrin gənclərin elmi və innovativ potensialının inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar. Tədbirdə həmçinin Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək qalibləri təbrik edib.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, iştirakçılar 16 qızıl, 35 gümüş və 56 bürünc olmaqla, ümumilikdə 107 medal qazanıblar, həmçinin 6 “Xüsusi mükafat” təqdim olunub.
ADA məktəbinin 11-ci sinif şagirdi Mehriban Səttarovanın “İn vitro şəraitdə buğdanın müxtəlif sortlarının hüceyrə kulturasında fitohormonların sitoloji və histoloji dəyişikliklərə təsiri” mövzusunda təqdim etdiyi layihə biologiya istiqaməti üzrə I yerə (qızıl medal) layiq görülüb. Layihənin elmi rəhbəri AR ETN “Molekulyar Biologiya İnstitutu” PHŞ-nin direktoru v.i.e., akademik İradə Hüseynova, laboratoriya mentoru isə institutun Biotexnologiya və biomühəndislik laboratoriyasının elmi işçisi Günay İsmayılova olublar.
Tədqiqat işinin aparılmasında Azərbaycan Tibb Universitetinin Elektron mikroskopiya şöbəsinin texniki imkanlarından istifadə edilib, müvafiq araşdırmalar biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Rzayevin iştirakı ilə həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, “Sabahın alimləri” müsabiqəsi Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Təhsil İnstitutu və Elm və Təhsil İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilir və əsas məqsədi şagirdlərin elmi tədqiqat fəaliyyətinə marağının artırılmasıdır.
Gənc tədqiqatçı Mehriban Səttarovanı əldə etdiyi bu uğur münasibətilə təbrik edir, gələcək təhsil və elmi fəaliyyətində yeni-yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

В конкурсе «Учёные завтрашнего дня» по направлению биологии вручена золотая медаль + Фото Мар 10, 2026 | 19:00 / Важные события
3–5 марта состоялся финальный этап XV Республиканского конкурса проектов «Учёные завтрашнего дня». Церемония открытия прошла 3 марта, в ходе которой участники представили постеры и образцы своих исследований. В рамках финального этапа были представлены и обсуждены соответствующие проекты. Церемония награждения состоялась 5 марта в Бакинской высшей школе нефти.
В конкурсе учащиеся IX–XI классов представили научно-исследовательские проекты по направлениям: математика, физика и астрономия, химия, биология, медицина и здоровье, экология и управление окружающей средой, инженерия, компьютерные науки, робототехника и искусственный интеллект. Всего на конкурс было представлено 760 проектов, из которых по итогам отборочного этапа 152 проекта вышли в финал.
Выступая на церемонии награждения, заместители министра науки и образования Азербайджанской Республики Фирудин Гурбанов и Кенан Керимзаде подчеркнули важность подобных конкурсов для развития научного и инновационного потенциала молодёжи. На мероприятии также выступил ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов, который поздравил победителей.
По итогам конкурса участники завоевали 107 медалей, в том числе 16 золотых, 35 серебряных и 56 бронзовых, а также было вручено 6 специальных наград.
Проект ученицы 11 класса школы ADA Мехрибан Саттаровой под названием «Влияние фитогормонов на цитологические и гистологические изменения в клеточной культуре различных сортов пшеницы в условиях in vitro» был удостоен I места (золотой медали) по биологии.
Научным руководителем проекта выступила академик Ирада Гусейнова, исполняющая обязанности директора Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, а лабораторным наставником — научный сотрудник лаборатории биотехнологии и биоинженерии института Гюнай Исмайлова.
При проведении исследования были использованы технические возможности Отдела электронной микроскопии Азербайджанского медицинского университета, а соответствующие исследования были выполнены при участии доктора философии по биологии Фуада Рзаева.
Следует отметить, что конкурс «Учёные завтрашнего дня» проводится при организации Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Государственного агентства по дошкольному и общему образованию, Института образования, а также Республиканского комитета Профсоюза работников образования. Основной целью конкурса является повышение интереса школьников к научно-исследовательской деятельности.
Поздравляем молодого исследователя Мехрибан Саттарову с этим достижением и желаем ей новых успехов в дальнейшей учебной и научной деятельности.