“Sabahın alimləri” müsabiqəsində biologiya istiqaməti üzrə qızıl medal təqdim olunub + Foto Mart 10, 2026 | 19:00 / Mühüm hadisələr
3-5 mart tarixlərində “Sabahın alimləri” XV Respublika layihə müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib. Müsabiqənin açılış mərasimi 3 mart tarixində baş tutub, həmin gün iştirakçılar tərəfindən posterlər və tədqiqat nümunələri nümayiş etdirilib. Final mərhələsi çərçivəsində müvafiq layihələr təqdim olunub və müzakirələr aparılıb. Mükafatlandırma mərasimi isə 5 mart tarixində Bakı Ali Neft Məktəbində təşkil edilib.
Müsabiqədə IX-XI sinif şagirdlərinin riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri, robototexnika və süni intellekt istiqamətləri üzrə elmi-tədqiqat layihələri təqdim olunub. Ümumilikdə, müsabiqəyə 760 layihə təqdim edilib, seçim mərhələsinin nəticələrinə əsasən, 152 layihə final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Mükafatlandırma mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavinləri Firudin Qurbanov və Kənan Kərimzadə belə müsabiqələrin gənclərin elmi və innovativ potensialının inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar. Tədbirdə həmçinin Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək qalibləri təbrik edib.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, iştirakçılar 16 qızıl, 35 gümüş və 56 bürünc olmaqla, ümumilikdə 107 medal qazanıblar, həmçinin 6 “Xüsusi mükafat” təqdim olunub.
ADA məktəbinin 11-ci sinif şagirdi Mehriban Səttarovanın “İn vitro şəraitdə buğdanın müxtəlif sortlarının hüceyrə kulturasında fitohormonların sitoloji və histoloji dəyişikliklərə təsiri” mövzusunda təqdim etdiyi layihə biologiya istiqaməti üzrə I yerə (qızıl medal) layiq görülüb. Layihənin elmi rəhbəri AR ETN “Molekulyar Biologiya İnstitutu” PHŞ-nin direktoru v.i.e., akademik İradə Hüseynova, laboratoriya mentoru isə institutun Biotexnologiya və biomühəndislik laboratoriyasının elmi işçisi Günay İsmayılova olublar.
Tədqiqat işinin aparılmasında Azərbaycan Tibb Universitetinin Elektron mikroskopiya şöbəsinin texniki imkanlarından istifadə edilib, müvafiq araşdırmalar biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Rzayevin iştirakı ilə həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, “Sabahın alimləri” müsabiqəsi Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Təhsil İnstitutu və Elm və Təhsil İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilir və əsas məqsədi şagirdlərin elmi tədqiqat fəaliyyətinə marağının artırılmasıdır.
Gənc tədqiqatçı Mehriban Səttarovanı əldə etdiyi bu uğur münasibətilə təbrik edir, gələcək təhsil və elmi fəaliyyətində yeni-yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

A Gold Medal in Biology Awarded at the “Sabahın Alimləri” (Scientists of Tomorrow) Competition + Photo Mar 10, 2026 | 19:00 / Important events
The final stage of the XV Republican Project Competition “Sabahın Alimləri” (Scientists of Tomorrow) was held on March 3–5. The opening ceremony took place on March 3, during which participants presented posters and research specimens. Within the framework of the final stage, the respective projects were presented and discussed. The award ceremony was organized on March 5 at the Baku Higher Oil School.
At the competition, students of grades IX–XI presented scientific research projects in the fields of mathematics, physics and astronomy, chemistry, biology, medicine, health, ecology and environmental management, engineering, computer science, robotics, and artificial intelligence. In total, 760 projects were submitted to the competition, and according to the results of the selection stage, 152 projects advanced to the final round.
Speaking at the award ceremony, the Deputy Ministers of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Firudin Gurbanov and Kenan Karimzade, emphasized the important role of such competitions in developing the scientific and innovative potential of young people. The Rector of the Baku Higher Oil School, Elmar Gasimov, also addressed the audience and congratulated the winners.
According to the results of the competition, participants received 107 medals in total, including 16 gold, 35 silver, and 56 bronze medals, as well as 6 special awards.
The project entitled “The Effect of Phytohormones on Cytological and Histological Changes in Cell Culture of Different Wheat Varieties under In Vitro Conditions”, presented by Mehriban Sattarova, an 11th-grade student of ADA School, was awarded first place (gold medal) in the field of biology.
The scientific supervisor of the project was Academician Irada Huseynova, Acting Director of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, while the laboratory mentor was Gunay Ismayilova, a research scientist of the Laboratory of Biotechnology and Bioengineering of the institute.
The technical facilities of the Electron Microscopy Department of Azerbaijan Medical University were used in conducting the research, and the relevant investigations were carried out with the participation of Fuad Rzayev, PhD in Biology.
It should be noted that the “Sabahın Alimləri” competition is organized by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the State Agency for Preschool and General Education, the Institute of Education, and the Republican Committee of the Trade Union of Education Workers. The main objective of the competition is to increase students’ interest in scientific research activities.
We congratulate the young researcher Mehriban Sattarova on this achievement and wish her further success in her future education and scientific career.