Molekulyar Biologiya İnstitutunda Molekulyar biologiya ixtisası üzrə dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto Mart 11, 2026 | 13:35 / Mühüm hadisələr
Martın 11-də Molekulyar Biologiya İnstitutunda Populyasiya genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Lalə Əhməd qızı Axundovanın 2415.01– Molekulyar biologiya ixtisasında “Azərbaycanda şəkərli diabetin müxtəlif formalarına irsi meyilliliyin molekulyar-genetik tədqiqi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işinin elmi rəhbərləri, akademik İradə Hüseynova və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nurməmməd Mustafayevdir. İşə rəsmi rəy tibb elimləri doktoru, professor Valeh Mirzəzadə və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Leylaxanım Məlikova tərəfindən verilmişdir.
Tədbiri açan institutun direktoru v.i.e. akademik İradə Hüseynova dissertasiya işinin rəhbəri olduğundan bugünkü iclasa sədrliyi AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyevin edəcəyini bildirib və onu müzakirəni aparmağa dəvət edib. İnstitutun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Durna Əliyeva iddiaçının anket məlumatları ilə iclas iştirakçılarını tanış edib. Sonra söz Lalə Axundovaya verilib.
İddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edib, işin aktuallığı, məqsədi və alınan nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. Lalə Axundova qeyd edib ki, təqdim olunan dissertasiya işinin əsas məqsədi şəkərli diabetə irsi meylliliyin kompleks şəkildə öyrənilməsi, bunun üçün I və II tip şəkərli diabetlə, eləcə də bütövlükdə populyasiya ilə assosiasiya olunan spesifik genlərin SNP polimorfizmlərinin tədqiq edilməsidir. Tədqiqat zamanı risk allelləri, genotiplər, genetik modellər və mümkün genotip kombinasiyaları müəyyən edilmiş, onların tezlikləri hesablanmış, həmçinin populyasiya səviyyəsində müxtəlif yanaşmalardan (şanslar nisbəti, nisbi risk, assosiasiyanın p-dəyərləri və s.) istifadə etməklə onların diabetin inkişaf riski ilə əlaqəsi qiymətləndirilmişdir.

Preliminary discussion of a PhD dissertation in Molecular Biology was held at the Institute of Molecular Biology + Photo Mar 11, 2026 | 13:35 / Important events
On March 11, a preliminary discussion of the PhD dissertation submitted by Lala Ahmad Akhundova, a researcher of the Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology, was held at the institute. The dissertation, entitled “Molecular genetic study of hereditary predisposition to different forms of diabetes mellitus in Azerbaijan”, has been submitted for the degree of Doctor of Philosophy in Biology in the specialty 2415.01 – Molecular Biology. The scientific supervisors of the dissertation are Academician Irada Huseynova and Nurmammad Mustafayev, PhD in Biology, Associate Professor. Official reviews of the work were provided by Valeh Mirzazade, Doctor of Medical Sciences, Professor, and Leylaxanim Melikova, PhD in Biology.
Opening the meeting, Acting Director of the Institute, Academician Irada Huseynova, noted that since she is the scientific supervisor of the dissertation, the session would be chaired by Corresponding Member of ANAS Novruz Guliyev, whom she invited to conduct the discussion. The Scientific Secretary of the institute, Durna Aliyeva, PhD in Biology, Associate Professor, introduced the candidate’s biographical information to the participants of the meeting. Afterwards, the floor was given to Lala Akhundova.
The candidate presented the main provisions of the dissertation, providing detailed information about the relevance, objectives, and results of the research. Lala Akhundova noted that the main aim of the dissertation was a comprehensive investigation of hereditary predisposition to diabetes mellitus, particularly through the study of SNP polymorphisms of specific genes associated with type I and type II diabetes mellitus as well as with the general population. During the research, risk alleles, genotypes, genetic models, and possible genotype combinations were identified, their frequencies were calculated, and their association with the risk of diabetes development was evaluated at the population level using various approaches, including odds ratios, relative risk, p-values of association, and other statistical indicators.
A broad discussion of the dissertation followed. The candidate answered the questions raised and expressed her views on the comments and suggestions presented. At the end of the meeting, a decision was made to recommend the dissertation for the next stage of the defense process.