AMEA-nın prezidenti İxtisaslaşdırılmış magistr dissertasiya müdafiə şuralarının sədrləri ilə görüşüb + Foto May 10, 2019 | 18:00 / Mühüm hadisələr
Mayın 10-da AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə İxtisaslaşdırılmış magistr dissertasiya müdafiə şuralarının sədrləri ilə görüş keçirib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbiri giriş sözü ilə akademik Akif Əlizadə açıb. Alim görüşün ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününə təsadüf etdiyini bildirərək ulu öndərin elm və təhsilin inkişafına göstərdiyi böyük diqqət və qayğıdan danışıb. Qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin müasir və müstəqil Azərbaycana rəhbərliyi dövründə ölkədə elmin, təhsilin inkişafı, elmi-texniki potensialın güclənməsi, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması, cəmiyyətdə elmi işçilərin nüfuzunun artırılması sahəsində önəmli tədbirlər həyata keçirilib. Ulu öndər elmə, alimlərə həmişə yüksək qiymət verib. AMEA-nın inkişafının böyük bir mərhələsi bu dahi şəxsiyyətin adı ilə birbaşa bağlıdır.
A.Əlizadə AMEA-da yaradılmış magistratura təhsilinin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən biri elm və təhsilin inteqrasiyasıdır. Yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində elm və təhsilin səmərəli inteqrasiyasına nail olmaq, respublikamızın bacarıqlı mütəxəssislərə artan tələbatını ödəmək məqsədilə ölkə rəhbərliyinin dəstəyi sayəsində AMEA-nın tarixində ilk dəfə 2015-ci ildə ali təhsilin magistratura pilləsi yaradılıb və bir sıra prioritet ixtisaslar üzrə qəbul həyata keçirilir. Əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü gücləndirmək və AMEA-nın uğurlu inkişafında rollarını artırmaqdır.
Akademik A.Əlizadə rəhbərlik etdiyi qurumun tarixində ən mühüm yeniliklərdən olan magistratura pilləsinin kadr potensialının artırılması və ixtisaslaşma səviyyəsinin yüksəldilməsində böyük rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Alim bildirib ki, akademiyada həyata keçirilən magistratura təhsili ali məktəblərdən fərqlidir: “AMEA-da təhsil alan magistrantlar elmi laboratoriyalarda təcrübə keçərək elmin son nailiyyətləri ilə tanış olurlar, eyni zamanda dünya elmində gedən proseslərlə tanış olurlar".
Magistratura pilləsində kəmiyyət deyil, keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsi istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsinə ehtiyac olduğunu deyən akademik məsul şəxsləri bu prosesdə fəal iştirak etməyə çağırıb. Bildirib ki, magistrantların hər birinə yüksək tələbkarlıqla yanaşılmalı, onlara dünya elminin tələblərinə cavab verən istiqamətlərdə tədqiqatlar aparmaları üçün dəstək göstərilməlidir. AMEA-nın prezidenti, həmçinin diqqətə çatdırıb ki, cari ildə 12 İxtisaslaşdırılmış magistr dissertasiya müdafiə şurasında 63 magistrantın müdafiəsi təşkil olunacaq.
Daha sonra doktorant və dissertantların minimum imtahanlarının nəticələrinə dair müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa SadıqovFizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim MəmmədovRiyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir MərdanovNeft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Fizika institutunun laboratoriya müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Mirbaba Babayev və digərləri çıxış edərək AMEA-nın magistratura pilləsində mövcud olan problemlər və aradan qaldırılmasına dair təkliflərini səsləndiriblər.

The president of ANAS met with the chairman of the Specialized masters’ dissertation defense council + Photo May 10, 2019 | 18:00 / Important events
On May 10, academician Akif Alizadeh, the president of ANAS, held a meeting with chairmen of the specialized masters’ dissertation defense council (SMDDC).
Academician Akif Alizadeh opened the event at the main building of ANAS. The scientist emphasized that the meeting coincided with the birthday of the national leader Heydar Aliyev and spoke about the great attention and care that the great leader made for the development of science and education. He noted that in the period of national leader Heydar Aliyev's leadership in Azerbaijan, significant steps were taken in the country to develop science, education, to strengthen scientific and technical potential, to train highly qualified specialists, to enhance the authority of scientific workers in the society. The great leader has always given high appraisal to scientists. A great stage in the development of ANAS is directly related to the name of this genius person.
A.Alizade spoke about the importance of master's degree in ANAS. He noted that one of the important directions of reforms carried out in ANAS is the integration of science and education. Thanks to the leadership of the country for the purpose of achieving the effective integration of science and education in the area of highly-qualified personnel, as well as with the support of the leadership of the country to meet the growing demand of qualified specialists and scientific staff of the republic for the first time in 2015 in the history of ANAS the masters degree of higher education has been established. The main goal is to attract young people to the scientific environment, to strengthen their scientific thinking and to increase their role in the successful development of ANAS.
The president of ANAS also noted that in the current year defense of 63 masters will took place in 12 specialized masters’ dissertation defense councils.
Afterward, discussions were held on the results of the minimum exams for doctoral and dissertation.
Vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, academician-secretary of ANAS, correspondent member of ANAS Aminaga Sadigov, academician-secretary of Physical-Mathematical and Technical Sciences Department, academician Nazim Mammadov, director of Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of the Academy of Sciences of Azerbaijan Misir Mardanov, Director of the Institute of Petrochemical Processes, academician Vagif Abbasov, Doctor of Physical and Mathematical Sciences Mirbaba Babayev and others spoke about the problems existing at the Master's degree of ANAS and made proposals on their elimination.