Akademik Vladimir Volobuyevin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı May 17, 2019 | 11:22 / Rəsmi sənədlər
2019-cu ilin iyul ayında Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, iki dəfə SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, kənd təsərrüfatı elmləri doktoru, professor Vladimir Rodionoviç Volobuyevin anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Akademik Vladimir Volobuyev torpaqların meliorasiyası, geomorfoloji xəritələrin tərtibi, torpaqla iqlimin qarşılıqlı əlaqəsi və torpaq ekologiyasına dair böyük nəzəri-təcrübi əhəmiyyətə malik sanballı araşdırmalarının nəticələri kimi müəyyən etdiyi prinsip və apardığı hesablamalarla, irəli sürdüyü nəzəriyyə və işləyib hazırladığı təsnifatlarla Azərbaycanda torpaqşünaslığın inkişafına böyük töhfələr vermişdir. Onun rəhbərliyi altında yetişən yüksək ixtisaslı kadrlar tərəfindən respublikada torpaqşünaslıq üzrə çox sayda əsaslı tədqiqat işləri uğurla yerinə yetirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycan torpaqşünaslıq elminin inkişafında xüsusi xidmətlərini nəzərə alaraq görkəmli alim Vladimir Rodionoviç Volobuyevin anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Vladimir Rodionoviç Volobuyevin 110 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 110-летия академика Владимира Волобуева Мая 17, 2019 | 11:22 / Официальные документы
В июле 2019 года исполняется 110 лет со дня рождения действительного члена Академии Наук Азербайджанской Республики, члена-корреспондента Академии наук СССР, дважды лауреата Государственной премии СССР, заслуженного деятеля науки, доктора сельскохозяйственных наук, профессора Владимира Родионовича Волобуева.
Как результат представляющих большое научно-практическое значение фундаментальных исследований по мелиорации земель, составлению геоморфологических карт, взаимосвязи земли и климата и экологии земли, академик Владимир Волобуев определенными им принципами и проведенными подсчетами, выдвинутой теорией и разработанной классификацией внес большой вклад в развитие почвоведения в Азербайджане. Подготовленные под его руководством высококвалифицированные кадры успешно выполнили в республике многочисленные фундаментальные исследовательские работы по почвоведению.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 110-летней годовщины со дня рождения видного ученого Владимира Родионовича Волобуева, учитывая его особые заслуги в развитии азербайджанского почвоведения, постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 110-летию академика Владимира Родионовича Волобуева.
2.Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.