Akademik Vladimir Volobuyevin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı May 17, 2019 | 11:22 / Rəsmi sənədlər
2019-cu ilin iyul ayında Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, iki dəfə SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, kənd təsərrüfatı elmləri doktoru, professor Vladimir Rodionoviç Volobuyevin anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Akademik Vladimir Volobuyev torpaqların meliorasiyası, geomorfoloji xəritələrin tərtibi, torpaqla iqlimin qarşılıqlı əlaqəsi və torpaq ekologiyasına dair böyük nəzəri-təcrübi əhəmiyyətə malik sanballı araşdırmalarının nəticələri kimi müəyyən etdiyi prinsip və apardığı hesablamalarla, irəli sürdüyü nəzəriyyə və işləyib hazırladığı təsnifatlarla Azərbaycanda torpaqşünaslığın inkişafına böyük töhfələr vermişdir. Onun rəhbərliyi altında yetişən yüksək ixtisaslı kadrlar tərəfindən respublikada torpaqşünaslıq üzrə çox sayda əsaslı tədqiqat işləri uğurla yerinə yetirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycan torpaqşünaslıq elminin inkişafında xüsusi xidmətlərini nəzərə alaraq görkəmli alim Vladimir Rodionoviç Volobuyevin anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Vladimir Rodionoviç Volobuyevin 110 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 110th anniversary of academician Vladimir Volobuyev May 17, 2019 | 11:22 / Official documents
In July 2019, active member of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan, correspondent member of the USSR Academy of Sciences, twice the USSR State Prize Laureate, Honored Scientist, Doctor of Agricultural Sciences, Professor Vladimir Rodionovich Volobuyev is 110.
Taking into account Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and taking into account the special services in the development of soil science in Azerbaijan,  in order to celebrate the 110th anniversary of the prominent scientist Vladimir Rodionovich Volobuyev, I hereby decree:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences to prepare and implement an action plan dedicated to the 110th anniversary of academician Vladimir Rudionovich Volobuyev.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall resolve issues arising from this Order.