Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı Aqil Əhmədlinin dissertasiya işi Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təsdiq edilib Apr 01, 2026 | 15:00 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Torpaq və Su Mikrobiologiyası laboratoriyasının elmi işçisi  Aqil Əhmədlinin "Neftlə çirklənmiş torpaqlarda yayılan mikromisetlərdə lipolitik fermentlərin sintezinin fizioloji tənzimlənməsi" mövzusunda dissertasiya işi Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təsdiq edilib və Aqil Əhmədli 2414.01- Mikrobiologiya ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru adına layiq görülüb.
Molekulyar Biologiya İnstitutunun kollektivi adından gənc alimi təbrik edir və ona daha böyük uğurlar arzulayırıq.

The dissertation of Agil Ahmadli, an employee of the Institute of Molecular Biology, has been approved by the Supreme Attestation Commission Apr 01, 2026 | 15:00 / Important events
The dissertation entitled “Physiological regulation of lipolytic enzyme synthesis in micromycetes distributed in oil-contaminated soils” by Agil Ahmadli, a researcher at the Laboratory of Soil and Water Microbiology of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has been approved by the Supreme Attestation Commission. Agil Ahmadli has been awarded the degree of Doctor of Philosophy in Biology in the specialty 2414.01 – Microbiology.
On behalf of the staff of the Institute of Molecular Biology, we congratulate the young scientist and wish him continued success in his future scientific endeavors.