Molekulyar Biologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Fəzilə Qasımova vəfat edib May 13, 2026 | 01:50 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun kollektivinə ağır itki üz verib. İnstitutun Qadınlar Şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fəzilə İmtu qızı Qasımova mayın 13-də ağır xəstəlikdən sonra vəfat edib. Fəzilə xanım uzun illər ərzində elmi fəaliyyəti, yüksək insani keyfiyyətləri və kollektivdə qazandığı hörmətlə yadda qalıb. Onun əziz xatirəsi həmkarlarının və onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaq. Mərhumun ailəsinə, doğmalarına və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir, səbir diləyirik.

Leading Researcher of the Institute of Molecular Biology, Associate Professor Fazila Gasimova has passed away May 13, 2026 | 01:50 / Important events
The staff of the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan has suffered a great loss. Chairperson of the Women’s Council of the Institute, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Fazila Imtu Gasimova passed away on May 13 after a serious illness. For many years, Fazila khanym was remembered for her scientific activity, high human qualities, and the respect she earned within the collective. Her dear memory will always live in the hearts of her colleagues and all those who knew her. We extend our deepest condolences to the family, relatives, and loved ones of the deceased and wish them patience and strength in this difficult time.