Molekulyar Biologiya İnstitutunda Aygün Sadiqovanın dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto May 15, 2026 | 14:39 / Mühüm hadisələr
Mayın 15-də AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunda Biotexnologiya və biomühəndislik  laboratoriyasının elmi işçisi Aygün Ağaverdi qızı Sadiqovanın 2422.01–“Biotexnologiya (o cümlədən bionanotexnologiyalar)” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Şirvanşahı aborigen üzüm sortunun biotexnoloji çoxaldılma metodunun işlənib hazırlanması” mövzusunda təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib.
Dissertasiya işinin elmi rəhbərləri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Qaragözov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahirə Məmmədovadır. İşə rəsmi rəylər Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Bioüzvi Kimya İnstitutunun Bitki hüceyrə texnologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi biologiya elmləri doktoru Hulkar Xalbekova və AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Meyvə bitkiləri şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynurə Hacıyeva tərəfindən təqdim olunub.
İnstitutun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Durna Əliyeva iddiaçının anket məlumatları ilə iştirakçıları tanış etdikdən sonra söz Aygün Sadiqovaya verilib.
İddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını təqdim edərək tədqiqatın aktuallığı, məqsədi və əldə olunan nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, tədqiqat nəticələri Azərbaycanın aborigen texniki üzüm sortlarından biri olan Şirvanşahının in vitro kulturasında morfogenez, mikroklonal çoxalma, köklənmə və ex vitro adaptasiya proseslərinin kompleks şəkildə öyrənilməsinə imkan yaradıb. Aparılmış tədqiqatlar əsasında virusdan azad və genetik cəhətdən sabit klonların əldə edilməsini təmin edən, yüksək effektivliyi ilə seçilən metodoloji yanaşma hazırlanıb. Bu yanaşma seleksiya proqramlarının həyata keçirilməsi və nadir üzüm sortlarının kütləvi bərpası üçün etibarlı ilkin materialın əldə olunmasına şərait yaradır.
Dissertasiya işi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İddiaçı səsləndirilən sualları cavablandırıb, irad və təkliflərə münasibət bildirib. Müzakirələrin yekununda dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə təqdim olunması barədə qərar qəbul edilib.

В Институте молекулярной биологии состоялось предварительное обсуждение диссертационной работы Айгюн Садиговой + Фото Мая 15, 2026 | 14:39 / Важные события
15 мая в Институте молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджана состоялось предварительное обсуждение диссертационной работы научного сотрудника лаборатории биотехнологии и биоинженерии Айгюн Агаверди кызы Садиговой. Диссертация на тему «Разработка метода биотехнологического размножения аборигенного сорта винограда “Ширваншахы”» была представлена на соискание ученой степени доктора философии по биологии по специальности 2422.01 – «Биотехнология (в том числе бионанотехнологии)».
Научными руководителями диссертации являются доктор философии по биологии Тофиг Карагёзов и доктор философии по биологии, доцент Махира Мамедова. Официальные отзывы были представлены ведущим научным сотрудником лаборатории клеточных технологий растений Института биоорганической химии Академии наук Республики Узбекистан, доктором биологических наук Хулкар Халбековой, а также ведущим научным сотрудником отдела плодовых растений Института генетических ресурсов Министерства науки и образования Азербайджана, доктором философии по биологии, доцентом Айнурой Гаджиевой.
После того как ученый секретарь института, доктор философии по биологии, доцент Дурна Алиева ознакомила участников с анкетными данными соискателя, слово было предоставлено Айгюн Садыговой.
Соискатель представила основные положения диссертации и подробно проинформировала об актуальности, целях и результатах исследования. Было отмечено, что результаты исследования позволили комплексно изучить процессы морфогенеза, микроклонального размножения, укоренения и ex vitro адаптации в культуре in vitro одного из аборигенных технических сортов винограда Азербайджана — «Ширваншахы». На основе проведенных исследований разработан высокоэффективный методический подход, обеспечивающий получение свободных от вирусов и генетически стабильных клонов. Данный подход создает условия для получения надежного исходного материала при реализации селекционных программ и массового восстановления редких сортов винограда.
Вокруг диссертационной работы состоялся широкий обмен мнениями. Соискатель ответила на заданные вопросы и высказала свое отношение к замечаниям и предложениям. По итогам обсуждений было принято решение о представлении диссертационной работы к следующему этапу защиты.