Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı Turanə İsgəndərovanın dissertasiya işi Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təsdiq edilib + Foto May 18, 2026 | 14:00 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi  Turanə İsgəndərovanın "Flaq yarpağin təbii və quraqlıqla induksiya olunan qocalması zamani buğdada antioksidant sistemin, ultrastruktur xüsusiyyətlərin və bəzi genlərin ekspressiyasinin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işi Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təsdiq edilib və Turanə İsgəndərova 2415.01- Molekuolyar Biologiya ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru adına layiq görülüb.
Molekulyar Biologiya İnstitutunun kollektivi adından Turanə xanımı təbrik edir və ona elmi fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq.

The dissertation of Turana Isgandarova, employee of the Institute of Molecular Biology, has been approved by the Supreme Attestation Commission + Photo May 18, 2026 | 14:00 / Important events
The dissertation entitled “Investigation of the antioxidant system, ultrastructural features, and expression of certain genes during natural and drought-induced senescence of the flag leaf in wheat” by Turana Isgandarova, Researcher at the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has been approved by the Supreme Attestation Commission. Turana Isgandarova has been awarded the degree of PhD in Biology in the specialty 2415.01 – Molecular Biology.
On behalf of the staff of the Institute of Molecular Biology, we congratulate Turana khanym and wish her greater success in her scientific career.