“Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı mülki müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə olunmasının təşkili” mövzusunda tədbir keçirildi. + Foto May 22, 2019 | 14:30 / Tədbirlər
22 may 2019-cu il tarixində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı mülki müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə olunmasının təşkili” mövzusunda tədbir keçirildi. Tədbirdə Səbail rayon Fövqaladə Hallar və Mülki Müdafiə şöbəsinin rəisi Polkovnik-leytenant Əkbərov Nazir, onun müavini leytenant Bayramov Tərlan və institutun kollektivi iştirak etdi. Nazir Əkbərov ötən illərdə baş vermiş təbii və texniki fəlakətlər və bu hadisələrdə insan itkisi haqqında məlumat verərək ulu öndərin “Bir hadisənin qarşısını almaq bu hadisə baş verəndən sonra onun nəticələrini aradan qaldırmaqdan daha asandır” sözlərini xatırlatdı. O qeyd etdi ki, hər bir vətəndaş fövqəladə hallara hazır olmalı, belə hadisələr baş verərsə, özünün və yaxınlarının həyatını qorumaq üçün zəruri davranış qaydaları ilə tanış olmalıdır. Təhlükəsizlik qaydalarına biganəlik həyatımız üçün təhlükədir. İnstitutun direktoru akademiyanın vitse-prezidenti İradə Hüseynova institutda bu istiqamətdə görülmüş işlər barədə məlumat verərək gələcəkdə keçirilməli olan tədbirlərdən söz açdı. N. Əkbərov institut əməkdaşlarını maraqlandıran sualları cavablandırdı, onların təkliflərini dinlədi və görüşdən məmnun olduğunu bildirdi. Sonda zəlzələ, yanğın, torpaq sürüşməsi, dəm qazından zəhərlənmə və başqa fövqəladə hallar zamanı riayət olunmalı təhlükəsizlik qaydalarını özündə əks etdirən videoçarxlar nümayiş olundu.

An event titled "Organization of management of civil defense authority and forces in the elimination of consequences of emergencies" was held. + Photo May 22, 2019 | 14:30 / Events
On May 22, 2019, an event titled "Organization of management of civil defense authority and forces in the elimination of consequences of emergencies" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS. The event was attended by Chief of the Department of Emergency Situations and Civil Defense of the Sabail District Lieutenant-Colonel Nazir Akberov, his deputy Lieutenant Tarlan Bayramov and the staff of the institute. Nazir Akbarov spoke about natural and technical disasters in recent years and the loss of human life in these events and he reminded the words of the national leader "It is easier to prevent an incident than to eliminate its consequences after this incident." He noted that every citizen should be ready for emergencies, and should be familiar with the rules of behavior necessary to protect his or her own life if such events occur. Indifference to safety rules is a threat to our lives.
Director of the Institute, Vice-President of the Academy Irada Huseynova spoke about the work done in this direction and spoke about future events. N. Akbarov answered the questions of the employees, listened to their suggestions and expressed satisfaction with the meeting. In the end, video clips containing safety regulations that were followed during an earthquake, fire, landslide, carbon monoxide poisoning and other emergencies were demonstrated.