“Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı mülki müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə olunmasının təşkili” mövzusunda tədbir keçirildi. + Foto May 22, 2019 | 14:30 / Tədbirlər
22 may 2019-cu il tarixində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı mülki müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə olunmasının təşkili” mövzusunda tədbir keçirildi. Tədbirdə Səbail rayon Fövqaladə Hallar və Mülki Müdafiə şöbəsinin rəisi Polkovnik-leytenant Əkbərov Nazir, onun müavini leytenant Bayramov Tərlan və institutun kollektivi iştirak etdi. Nazir Əkbərov ötən illərdə baş vermiş təbii və texniki fəlakətlər və bu hadisələrdə insan itkisi haqqında məlumat verərək ulu öndərin “Bir hadisənin qarşısını almaq bu hadisə baş verəndən sonra onun nəticələrini aradan qaldırmaqdan daha asandır” sözlərini xatırlatdı. O qeyd etdi ki, hər bir vətəndaş fövqəladə hallara hazır olmalı, belə hadisələr baş verərsə, özünün və yaxınlarının həyatını qorumaq üçün zəruri davranış qaydaları ilə tanış olmalıdır. Təhlükəsizlik qaydalarına biganəlik həyatımız üçün təhlükədir. İnstitutun direktoru akademiyanın vitse-prezidenti İradə Hüseynova institutda bu istiqamətdə görülmüş işlər barədə məlumat verərək gələcəkdə keçirilməli olan tədbirlərdən söz açdı. N. Əkbərov institut əməkdaşlarını maraqlandıran sualları cavablandırdı, onların təkliflərini dinlədi və görüşdən məmnun olduğunu bildirdi. Sonda zəlzələ, yanğın, torpaq sürüşməsi, dəm qazından zəhərlənmə və başqa fövqəladə hallar zamanı riayət olunmalı təhlükəsizlik qaydalarını özündə əks etdirən videoçarxlar nümayiş olundu.

Прошло мероприятие, посвященное организации управления органами и силами гражданской обороны во время устранения последствий чрезвычайных происшествий + Фото Мая 22, 2019 | 14:30 / Мероприятия
22 мая 2019-го года в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА прошло мероприятие на тему «Организация управления органами и силами гражданской обороны во время устранения последствий чрезвычайных происшествий». В мероприятии участвовали: начальник Отдела Чрезвычайных Ситуаций и Гражданской Обороны Сабаильского района лейтенант-полковник Акперов Назир, его заместитель лейтенант Байрамов Тарлан и коллектив института. Назир Акперов поделился информацией о случавшихся в последние годы природных и технических катастрофах и человеческих потерях в таких ситуациях, после чего напомнил слова Гейдара Алиева «Предотвратить чрезвычайное происшествие легче, чем устранять последствия происшедшего». Он отметил, что каждый гражданин должен быть готов к чрезвычайным ситуациям, и должен быть знаком с правилами поведения при таких происшествиях для того чтобы защитить свою жизнь и жизнь своих близких. Безразличие к правилам безопасности опасно для жизни.
Директор института вице-президент академии наук Ирада Гусейнова, поделившись информацией о проведенной в этом направлении в институте работе, рассказала о мероприятиях, запланированных на будущее. Н. Акперов ответил на интересовавшие сотрудников института вопросы, выслушал выдвинутые ими предложения и остался доволен прошедшей встречей. В конце собрания были продемонстрированы видеоролики, отражающие правила безопасности, которые необходимо соблюдать во время землетрясения, пожара, оползня, отравления угарным газом и других чрезвычайных ситуаций.