Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşları Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto İyn 09, 2026 | 14:43 / Ezamiyyətlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya İnstitutunun Xloroplastların molekulyar funksional təşkili və məhsuldarlıq prosesləri laboratoriyasının əməkdaşları AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ülkər İbrahimova, Mayaxanım Xanışova və elmi işçi Könül Tağıyeva Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında əkilmiş yeddinci nəsil buğda hibridlərinin inkişafını qiymətləndirmək üçün elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyə zamanı bitkilərin xəstəliklərə görə qiymətləndiriməsi prosesi, fenoloji müşahidələr aparılıb, analizlər üçün nümunələr götürülüb.

Сотрудники Института молекулярной биологии находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции Научно-исследовательского института земледелия + Фото Июн 09, 2026 | 14:43 / Командировки
Сотрудники лаборатории молекулярно-функциональной организации хлоропластов и процессов продуктивности Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктора философии по биологии Улькер Ибрагимова и Маяханым Ханышова, а также научный сотрудник Кёнюль Тагиева находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции Научно-исследовательского института земледелия с целью оценки развития гибридов пшеницы седьмого поколения, выращиваемых на станции. В ходе командировки была проведена оценка растений на наличие заболеваний, выполнены фенологические наблюдения и отобраны образцы для дальнейших анализов.