AR ETN "Molekulyar Biologiya İnstitutu" PHŞ-nin əməkdaşları Qobustanda elmi ezamiyyətdə olublar + Foto İyn 14, 2026 | 19:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN "Molekulyar Biologiya İnstitutu" PHŞ-nin bir qrup əməkdaşı akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi altında AR KTN Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar.
Ezamiyyət çərçivəsində buğda genotiplərinin quraqlıq stresinə davamlılığının öyrənilməsi məqsədilə ümumi monitorinq və tədqiqatlar aparılıb. Bitkilərin fizioloji vəziyyəti rəqəmsal fenotipləmə cihazı vasitəsilə qeyri-invaziv üsulla 25 parametr üzrə qiymətləndirilib, həmçinin xlorofilmetr ilə fotosintetik piqmentlərin miqdarı müəyyən edilib.
Molekulyar-biokimyəvi analizlər üçün toplanmış bitki nümunələri maye azotda dondurularaq instituta gətirilib.
Müşahidələr zamanı müəyyən olunub ki, cari ildə yağıntılı hava şəraiti ilə əlaqədar sarı pas xəstəliyi geniş yayılıb və bəzi sahələrdə epifitotiya səviyyəsinə çatıb. Bununla yanaşı, bu şərait sarı pasa davamlı genotiplərin seçilməsi üçün əlverişli imkan yaradıb.
Tədqiqatlar zamanı Yubiley-100 və Çıraq-95 genotiplərinin, eləcə də Almaniya mənşəli genotiplər və onların hibridlərinin sarı pasa yüksək davamlılıq nümayiş etdirdiyi müşahidə olunub.

Сотрудники Института молекулярной биологии находились в научной командировке в Гобустане + Фото Июн 14, 2026 | 19:00 / Командировки
Группа сотрудников Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики под руководством академика Ирады Гусейновой находилась в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики.
В рамках командировки были проведены комплексный мониторинг и исследования с целью изучения устойчивости генотипов пшеницы к засухе. Физиологическое состояние растений оценивалось неинвазивным методом с использованием цифровой фенотипирующей системы по 25 параметрам, а содержание фотосинтетических пигментов определялось с помощью хлорофиллометра.
Растительные образцы, собранные для молекулярно-биохимических анализов, были заморожены в жидком азоте и доставлены в институт.
В ходе наблюдений было установлено, что в текущем году вследствие дождливых погодных условий заболевание жёлтой ржавчиной получило широкое распространение и на отдельных участках достигло уровня эпифитотии. Вместе с тем данные условия создали благоприятные возможности для отбора генотипов, устойчивых к жёлтой ржавчине.
В ходе исследований было отмечено, что генотипы Юбилей-100 и Чираг-95, а также генотипы немецкого происхождения и их гибриды продемонстрировали высокую устойчивость к жёлтой ржавчине.