Molekulyar Biologiya İnstitutunda “Qlobal ərzaq təhlükəsizliyində fenotip-genotip əlaqəsi” mövzusunda seminar keçirilib + Foto İyn 17, 2026 | 22:00 / Seminarlar
İyunun 17-də Almaniyanın Osnabrük Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Naz AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunda “Qlobal ərzaq təhlükəsizliyində fenotip-genotip əlaqəsi” mövzusunda çıxış edib. Seminar zamanı alim qlobal ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində fenotip–genotip əlaqələrinin mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, bu istiqamət müasir kənd təsərrüfatı və bitki seleksiyasının əsas elmi sahələrindən biri olmaqla, genetik məlumatın bitkilərin müşahidə olunan əlamətlərində necə təzahür etdiyini öyrənir. Professor Ali Naz bildirib ki, fenotip–genotip əlaqələrinin tədqiqi qida dəyəri və məhsuldarlığı yüksək olan, iqlim dəyişikliklərinə, xəstəlik və zərərvericilərə davamlı bitki sortlarının yaradılmasına imkan verir. Bu baxımdan, sözügedən sahə dünya əhalisinin artan ərzaq tələbatının ödənilməsi, kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişafının təmin olunması və qlobal ərzaq təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Seminar çərçivəsində fenotipik və genotipik məlumatların inteqrasiyası, müasir seleksiya metodları və kənd təsərrüfatında genomik yanaşmaların tətbiqi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Tədbirin sonunda professor seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırıb və mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Семинар на тему «Фенотипо-генотипическая связь в глобальной продовольственной безопасности» прошёл в Институте молекулярной биологии + Фото Июн 17, 2026 | 22:00 / Семинары
17 июня профессор Оснабрюкского университета прикладных наук (Германия) Али Наз выступил в Институте молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики с докладом на тему «Фенотипо-генотипическая связь в глобальной продовольственной безопасности». В ходе семинара учёный подчеркнул важную роль фенотипо-генотипических связей в обеспечении глобальной продовольственной безопасности. Было отмечено, что данное направление является одной из ключевых научных областей современного сельского хозяйства и селекции растений, изучающей, как генетическая информация проявляется в наблюдаемых признаках растений. Профессор Али Наз заявил, что исследования фенотипо-генотипических связей позволяют создавать сорта растений с высокой питательной ценностью и продуктивностью, а также устойчивые к изменениям климата, болезням и вредителям. В этом контексте данная область имеет стратегическое значение для удовлетворения растущего продовольственного спроса населения мира, обеспечения устойчивого развития сельского хозяйства и укрепления глобальной продовольственной безопасности.