Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aygün Mustafazadə Anadolu Universitetində elmi ezamiyyətdə olub + Foto İyn 23, 2026 | 14:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aygün Mustafazadə 11 aprel – 15 iyun 2026-ci il tarixlərində Türkiyə Respublikasının Eskişehir şəhərində yerləşən Anadolu Universitetində elmi ezamiyyətdə olub. Ezamiyyənin məqsədi A. Mustafazadənin dissertasiya işinin mövzusu olan “Leykemiya hüceyrə xətlərində kurkumin və bortezomib kombinasiyasının molekulyar təsir mexanizmlərinin araşdırılması” istiqamətində elmi-tədqiqat işlərinin aparılması olub. Ezamiyyət müddətində tədqiqatçı hüceyrə biologiyası, molekulyar genetika və analitik metodlar sahələrində nəzəri və praktiki biliklərini təkmilləşdirib, müasir laboratoriya metodlarının tətbiqi üzrə təcrübə qazanıb. Aparılan tədqiqatlar çərçivəsində əldə olunan nəticələr dissertasiya işinin tamamlanması üçün mühüm elmi baza formalaşdırıb və gələcək elmi nəşrlərin hazırlanmasına zəmin yaradıb.

Младший научный сотрудник лаборатории популяционной геномики Айгюн Мустафазаде находилась в научной командировке в Анатолийском университете + Фото Июн 23, 2026 | 14:00 / Командировки
Младший научный сотрудник лаборатории популяционной геномики Института молекулярной биологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Айгюн Мустафазаде находилась в научной командировке в Анатолийском университете, расположенном в городе Эскишехир (Турецкая Республика), с 11 апреля по 15 июня 2026 года. Целью командировки было проведение научно-исследовательских работ по теме её диссертации «Исследование молекулярных механизмов действия комбинации куркумина и бортезомиба в клеточных линиях лейкемии». В период стажировки исследователь углубила свои теоретические и практические знания в области клеточной биологии, молекулярной генетики и аналитических методов, а также приобрела опыт применения современных лабораторных технологий. Полученные в ходе исследований результаты сформировали важную научную основу для завершения диссертационной работы и создали предпосылки для подготовки будущих научных публикаций.