İyulun 15-də AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya İnstitutunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda Şirvan şəhəri 16 saylı orta məktəbin XI sinif şagirdi Hüseyn Şirinov “Bakteriofaq əsaslı İmmunomodulyasiya və Hədəfənmiş Onkoterapiya” mövzusunda çıxış edib. O, bakteriofaqlar vasitəsilə xərçəng hüceyrələrinin hədəflənməsi və immun sisteminin xərçəngi tanımasından danışıb.
Seminar mövzu ətrafında müzakirələrlə davam edib. Sonda seminar iştirakçıları gənc tədqiqatçıya gələcək elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.

Scientific seminar was held at the Institute of Molecular Biology + Photo Jul 15, 2026 | 15:52 / Seminars
On July 15, a scientific seminar was held at the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
At the seminar, Hüseyn Şirinov, an 11th-grade student of Secondary School No. 16 in Shirvan, delivered a presentation entitled "Bacteriophage-Based Immunomodulation and Targeted Oncotherapy." In his presentation, he discussed the use of bacteriophages for targeting cancer cells and enhancing the immune system's ability to recognize cancer.
The seminar continued with discussions on the topic. At the end of the event, the participants wished the young researcher every success in his future scientific endeavors.