Molekulyar Biologiya və Biotexnalogiyalar İnstitutunda AMEA-nın II kurs magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib. + Foto İyn 04, 2019 | 15:53 / Mühüm hadisələr
04.06.2019-ci il tarixində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnalogiyalar İnstitutunda AMEA-nın II kurs magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, MBBİ-nin direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev, Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova və aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər. İclası MBBİ-nin Müdafiə Şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib. MBBİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmova çıxış edərək magistrantlar və onların dissertasiya mövzuları barədə məlumat verib. Müdafiədə “Molekulyar biologiya”, “Biotexnologiya”, “Biokimya” və ixtisaslaşmaları üzrə 8 magistrant öz dissertasiya işini müzakirəyə təqdim edib. Magistrantlardan 5 nəfər MBBİ-də, 2 nəfər Fiziologiya İnstitutunda və 1 nəfər isə Zoologiya İnstitutunda təhsil almışlar.
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnalogiyalar İnstitutunda “ Molekulyar biologiya” ixtisasi üzrə Əlibəyova Gülmirə və Mehdibəyli Leyla, “Biokimya” ixtisası üzrə Həsənova Aysu-Şövkət və Əliyeva Reyhan, “Biotexnologiya” ixtisası üzrə Əlisoy Fidan, Fiziologiya İnstitutundan “Biokimya” ixtisası üzrə Orucova Əsmər və Sadıqova Humay, Zoologiya İnstitutundan “Biologiya“ ixtisası üzrə Qasıməliyeva Xədicə öz dissertasiya işlərini təqdim etmiş, verilən suallara dolğun və ətraflı cavab vermişlər. Akif Əlizadə magistrları təbrik edərək onlara gələcək islərində nailiyyətlər arzulayıb.

On June 4, the 2nd year master students defended their dissertations at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS. The event was attended by the President of ANAS academician Akif Alizadeh, vice-president of ANAS, director of IMBB academician Irada Huseynova, academician-secretary of ANAS, correspondent member of ANAS Aminaga Sadigov, Head of the Magistracy Department of the Department of Science and Education of the Presidium, PhD in agrarian sciences Fikret Feyziyev, Director of Institute of Physiology, doctor of sciences in biology Ulduz Hashimova and other relevant people. The Chairman of the Defence Council of IMBB, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov opened the event and informed the participants about the agenda of the event. Head of the Education Department, Ph.D. in Biology, docent Samira Rustamova gave information about dissertation topics of master students. 8 master students on the specialties of “Molecular Biology” “Biotechnology” and “Biochemistry” presented their dissertation topics. 5 of them study at IMBB, 2 at the Institute of Physiology and 1 at the Institute of Zoology.
Alibayli Gulmira and Leyla Mehdibayli on the specialty of “Molecular Biology”, Aysu-Shovkat Hasanova and Reyhan Aliyeva on the specialty of “Biochemistry”, Fidan Alisoy on the specialty of “Biotechnology”, Asmar Orujova and Humay Sadigova on the specialty of “Biochemistry” of the Institute of Physiology, Khadija Gasimaliyeva on the specialty of “Biology” of the Institute of Zoology defended their dissertations and answered given questions in detail. Akif Alizadeh congratulated master students and wished them success in their future activities.