Proteomiks laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aynurə Paşayeva Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin Molekulyar Biologiya Departamentində ezamiyyətdədir. İyn 07, 2019 | 16:30 / Ezamiyyətlər
İnstitutda fəaliyyət göstərən beynəlxalq Proteomiks laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aynurə Nağı qızı Paşayeva hazırda Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin Molekulyar Biologiya Departamentində 5 ay müddətinə tədqiqat işləri aparmaq üçün ezamiyyətdədir. Onun dissertasiya işi “Dənli bitkilərdə işıqla induksiya olunan proteom və metabolom dəyişikliklər” mövzusuna həsr olunmuşdur. A. Paşayevanın tədqiqat işlərinin nəticələri respublika və xarici jurnallarda nəşr olunmuş, bir sıra respublika daxili və beynəlxalq konfranslarda dinlənilmiş və müzakirə edilmişdir, sertifikatlar və diplomlarla mükafatlandırılmışdır. Ümumilikdə 13 elmi əsərin müəllifi olan A. Paşayeva 2017-ci ildə elmi fəaliyyətdə fərqləndiyinə görə Azərbaycan Milli Elmər Akademiyasının Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 2017-ci il müsabiqəsinin qalibi olmuş “Azərbaycanda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə molekulyar-genetik, hüceyrə biotexnologiyası və proteomiks yanaşmalar tətbiq olunmaqla buğdanın quraqlığa və duza davamlılığının yaxşılaşdırılması” adlı qrant layihəsinin icraçısı olan gənc tədqiqatçı həmin layihə çərçivəsində 01-30 aprel 2018-ci il tarixlərində Cənubi Koreyanın Busan şəhərində yerləşən Pusan Milli Universitetinin Molekulyar biologiya Departamenti Bitkilərin molekulyar biologiyası laboratoriyasında elmi ezamiyyətdə olmuş və həmin müddət ərzində tədqiqat işinin müəyyən hissəsini yerinə yetirmişdir.

Младший научный сотрудник лаборатории «Протеомикс» Айнура Пашаева направлена в научную командировку в Южную Корею в Департамент Молекулярной Биологии Национального Университета Пусана Июн 07, 2019 | 16:30 / Командировки
Младший научный сотрудник функционирующей в институте международной лаборатории «Протеомикс» Айнура Пашаева в связи с проведением научно-исследовательской работы командирована на 5 месяцев в Южную Корею в Департамент Молекулярной Биологии Национального Университета Пусана. Ее диссертационная работа посвящена теме «Индуцируемые светом изменения протеома и метаболома в морских растениях». Результаты научных исследований А.Пашаевой опубликованы в республиканских и зарубежных журналах, представлены и обсуждены на ряде республиканских и международных конференций и удостоены сертификатов и дипломов. Являясь автором 13 научных работ, в 2017-м году за достижения в научной деятельности А.Пашаева была награждена почетной грамотой Академии Наук Азербайджана.
Став в 2017-м году победителем конкурса Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики и исполнителем гранта «Повышение устойчивости пшеницы к засухе и засолению с целью обеспечения продуктовой безопасности в Азербайджане путем применения молекулярно-генетических подходов, клеточной биотехнологии и протеомикса», молодой исследователь с 1-го по 30-е апреля 2018-го года в рамках данного проекта находился в научной командировке в лаборатории Молекулярной Биологии Растений расположенного в южнокорейском городе Пусан Департамента Молекулярной Биологии Национального Университета Пусана и выполнил за отведенное время определенную часть своей научно-исследовательской работы. Ее научным руководителем является заведующий международной лабораторией «Протеомикс» Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА Исмаил Зульфугаров, который в то же время является исследователем-профессором Департамента Молекулярной Биологии Национального Университета Пусана.