Proteomiks laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aynurə Paşayeva Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin Molekulyar Biologiya Departamentində ezamiyyətdədir. İyn 07, 2019 | 16:30 / Ezamiyyətlər
İnstitutda fəaliyyət göstərən beynəlxalq Proteomiks laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aynurə Nağı qızı Paşayeva hazırda Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin Molekulyar Biologiya Departamentində 5 ay müddətinə tədqiqat işləri aparmaq üçün ezamiyyətdədir. Onun dissertasiya işi “Dənli bitkilərdə işıqla induksiya olunan proteom və metabolom dəyişikliklər” mövzusuna həsr olunmuşdur. A. Paşayevanın tədqiqat işlərinin nəticələri respublika və xarici jurnallarda nəşr olunmuş, bir sıra respublika daxili və beynəlxalq konfranslarda dinlənilmiş və müzakirə edilmişdir, sertifikatlar və diplomlarla mükafatlandırılmışdır. Ümumilikdə 13 elmi əsərin müəllifi olan A. Paşayeva 2017-ci ildə elmi fəaliyyətdə fərqləndiyinə görə Azərbaycan Milli Elmər Akademiyasının Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 2017-ci il müsabiqəsinin qalibi olmuş “Azərbaycanda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə molekulyar-genetik, hüceyrə biotexnologiyası və proteomiks yanaşmalar tətbiq olunmaqla buğdanın quraqlığa və duza davamlılığının yaxşılaşdırılması” adlı qrant layihəsinin icraçısı olan gənc tədqiqatçı həmin layihə çərçivəsində 01-30 aprel 2018-ci il tarixlərində Cənubi Koreyanın Busan şəhərində yerləşən Pusan Milli Universitetinin Molekulyar biologiya Departamenti Bitkilərin molekulyar biologiyası laboratoriyasında elmi ezamiyyətdə olmuş və həmin müddət ərzində tədqiqat işinin müəyyən hissəsini yerinə yetirmişdir.

Junior researcher of Proteomics laboratory Aynura Pashayeva is in the scientific trip at the Department of Molecular Biology of Pusan National University in South Korea Jun 07, 2019 | 16:30 / Scientific mission
Junior researcher of Proteomics laboratory Aynura Pashayeva is in the scientific trip to carry out research at the Department of Molecular Biology of Pusan National University in South Korea for 5 months. Her dissertation is devoted to the topic “Light-induced proteome and metabolome changes in cereals”. The results of A.Pashayeva’s researches were published in the republican and foreign journals,  listened and discussed at a number of local and international conferences, awarded certificates and diplomas. A. Pashayeva, author of 13 scientific papers, was awarded the Honorary Order of the ANAS for distinguishing in scientific activity in 2017. The young researcher, who was the winner of the contest of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan in 2017, the executor of the grant project "Improving the resistance of wheat to drought and salt using molecular-genetic, cell biotechnology and proteomics approaches to ensure food security in Azerbaijan", within the framework of this project, from April 1 to 30, 2018, she was in the scientific trip at the Department of Molecular Biology of Plants of Pusan National University Pusan National University in Busan, South Korea, and during that period, she fulfilled a part of the research work. Her supervisor is Ismayil Zulfugarov, Head of Proteomics laboratory of IMBB, he is also an associate professor at the Molecular Biology Department at Pusan National University.