Professor Qərib Mürşüdov Avropa Molekulyar Biologiya Təşkilatına üzv seçilib İyn 14, 2019 | 09:22 / Mühüm hadisələr
Kembric şəhərində yerləşən Tibbi Tədqiqatlar Şurasının Molekulyar Biologiya İnstitutunun Struktur Tədqiqatlar Bölməsinin Hesablama kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, Kembric Universitetinin professoru, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri Qərib Mürşüdov və Kembric Universitetinin qrup rəhbəri Lalita Ramakrişna təkcə Avropadan deyil, eləcə də bütün dünyadan ən nüfuzlu 1800 alimi birləşdirən Avropa Molekulyar Biologiya Təşkilatına (European Molecular Biology Orgaziation (EMBO)) üzv seçiliblər.
Əsası 1964-cü ildə qoyulan Avropa Molekulyar Biologiya Təşkilatı bütün dünyada elmin inkişafına təkan verir. O, hər il elmin inkişafına verdikləri böyük töhfələri nəzərə alaraq yeni üzvlər seçir və bu üzvülük hər bir alim üçün ömür boyu davam edən bir şərəf hesab edilir.
Təşkilatın əsas məqsədi istedadlı tədqiqatçılara onların fəaliyyətlərinin bütün mərhələlərində dəstək olmaq, elmi informasiya mübadiləsini stimullaşdırmaq və alimlər üçün istedadlarının üzə çıxmasına imkan verən mühit yaratmaqdır.
EMBO gənc alimlərə tədqiqatlarında yardım edir, onların beynəlxalq aləmdə nüfuzunu artırır və mobilliyini təmin edir. Təşkil olunan kurslar, konfranslar və EMBO-nun nəşrləri ən son tədqiqatlar haqqında məlumatı yayır və elmi tədqiqat praktikasında yüksək standartlara cavab verən texnologiyaların öyrənilməsi üçün təlimlər təşkil edir.
Zülalların funksiyalarını aydınlaşdırmaq üçün onların üçölçülü quruluşunu öyrənmək zəruridir. Strukturunun təyin edilməsi çətin olan zülalların etibarlı atom modellərini əldə etmək üçün metodların inkişafı və təkmilləşdirilməsi tələb olunur. Qərib Mürşüdovun tədqiqatlarının əsas istiqaməti makromolekulyar kristalloqrafiya və elektron krio-mikroskopik struktur analizlər üçün effektiv riyazi, statistik və hesablama alqoritmlərinin yaradılmasıdır. Onun qrupu həmçinin bu alqoritmləri proqram təminatı şəklində yeni zülal strukturlarının müəyyən edilməsi üçün struktur biologiyası sahəsində olan tədqiqatçılara təqdim edir. Qərib Mürşüdovun qrupu qeyri-dəqiq yaxud məhdud informasiyaya malik zülal strukturlarının təyini üçün metodların işlənib hazırlanmasına daha çox diqqət yetirir. Bu zaman struktur və kimyəvi quruluş haqqında mövcud olan nəzəri biliklər eksperimental məlumatlarla tamamlanır.
Professor Lalita Ramakrişnanın qrupunun apardığı tədqiqatlar isə tüberkülozun patogenezi və bu xəstəliyə çox fərqli həssaslıqların əsaslarının öyrənilməsinə yönəlib.

Prof. Garib Murshudov was selected as a member of the European Molecular Biology Organization Jun 14, 2019 | 09:22 / Important events
Garib Murshudov, the leader of the Computer crystallography group of the Cambridge University of Great Britain and head of the laboratory of Computational structural biology of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, ANAS and Lalita Ramakrishna, the group leader of the Cambridge University were selected members of European Molecular Biology Organization (EMBO) which combines 1800 most influential scientists from all over the world.
The European Molecular Biology Organization, which established in 1964, boosts science worldwide. He chooses new members every year, taking into account their great contribution to the development of science, and this membership is considered a lifelong honor for every scientist.
The main goal of the organization is to support talented researchers in all stages of their activities, stimulate the scientific exchange of information and empower their talents.
EMBO helps young scientists in their research, enhances their reputation in the international arena and provides mobility. The organized courses, conferences, and editions of EMBO releases information about the latest research and organizes training for the study of high technological standards in scientific research practice.
To understand the function of the proteins, it is necessary to study their three-dimensional structure. The development and improvement of methods are required to obtain reliable nuclear models of proteins that are difficult to determine. The main direction of Garib Murshudov's researches is the creation of effective mathematical, statistical and computational algorithms for macromolecular crystallography and electron krio-microscopic structural analysis. Its team also provides these algorithms to researchers in the field of structural biology to determine the new protein structure in the form of software. Garib Murshudov's team focuses more on the development of methods for determining the protein structure with inaccurate or limited information. In this case, theoretical knowledge about structural and chemical structure is complemented by experimental data.
Professor Lalita Ramakrishna's team's research focuses on the pathogenesis of tuberculosis and the basics of the different sensitivities of the disease.