Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. + Foto İyn 14, 2019 | 16:29 / Tədbirlər
14.06.2019-cu il tarixində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.Tədbiri giriş sözü ilə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru,akademik İradə Hüseynova açaraq bu gün - xalqımızın taleyində böyük əhəmiyyət daşıyan günlərdən biri, Milli Qurtuluş Günü olduğunu qeyd etdi. 1993-cü il iyunun 15-i Azərbaycan tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olub və dövlətçiliyimiz yox olmaq təhlükəsindən xilas edilib. Bu şanlı tarix səhifəsini yaradan isə yenə də Azərbaycanın inkişafında, müstəqilliyində, gələcəyində müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan və xalqa arxa olan bir insan – Heydər Əliyevdir.
1991-ci ilin oktyabr ayında Azərbaycan yenidən öz müstəqilliyini əldə etdikdən sonra Ermənistanın işğalçılıq niyyəti güdən təcavüzü respublikada vəziyyəti gərginləşdirirdi. Belə böhranlı və ağır vəziyyətdə ölkə vətəndaşları yeganə çıxış yolunu yenə də müdrik rəhbərinin hakimiyyət sükanı arxasına keçməsində görmüşdü. Bu taleyüklü sınaq anında xalqın çağırışına səs verən, dövlətin gələcək taleyinə biganə qalmayan böyük siyasətçi Heydər Əliyev 09 iyun 1993-cü ildə iqtidarın və xalqın təkidi ilə Bakıya dönərək respublikada yaranmış hakimiyyət böhranının aradan qaldırılması istiqamətində əməli fəaliyyətə başladı. Ümummilli liderin bir qrup ziyalı ilə Gəncəyə səfər etməsi və heç bir riskdən çəkinməyərək silahlanmış qüvvələrlə danışıqlar aparması vətəndaş müharibəsi təhlükəsinin qarşısının alınmasında mühüm addım olmuşdur. Bundan bir neçə gün sonra - iyun ayının 15-də isə ulu öndər parlamentdə səslənən təkidli xahişləri, ən əsası xalqın istəyini nəzərə alaraq o zamankı Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin Sədri vəzifəsinə seçilməsinə razılıq vermişdir.Bu tarixi hadisə respublika həyatında xaos və anarxiyadan qurtuluşa doğru yeni mərhələnin başlanğıcına çevrilmişdir. O vaxtdan Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı Milli Qurtuluş günü kimi qeyd edilir. 1993-cü ildə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyini əbədi və dönməz etdi.Müstəqil Azərbaycan dövləti möhkəm əsaslar üzərində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoydu və nəhəng dövlət quruculuğu işlərinə başladı, qarşıya çıxan bütün sərhədləri yardı və böyük dövlətlərin illərlə əldə edə bilmədiyi nailiyyətlərə qısa bir zamanda nail oldu. Bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır.Daha sonra İnstitutun digər əməkdaşlarından AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Ələmdar Məmmədov və gənc əməkdaşlardan Könül Tağıyeva çıxış edərək öz xatirələrini bölüşdülər.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное Дню Национального Спасения + Фото Июн 14, 2019 | 16:29 / Мероприятия
14 июня 2019-го года в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА прошло мероприятие, посвященное Дню Национального Спасения. Собрание вступительным словом открыла директор Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, академик Ирада Гусейнова, отметив, что этот день – один из самых значительных дней в судьбе нашего народа, день нашего национального Спасения. 15 июня 1993-го года вошел в историю Азербайджана как День Национального Спасения, который спас нашу страну от потери государственности. А создатель этой славной страницы нашей истории - человек, сыгравший неоценимую роль в обретении Азербайджаном независимости, его развитии и будущих успехов, который всегда был уверен в поддержке своего народа и сам ставший ему опорой и поддержкой - Гейдар Алиев.
После обретения в октябре 1991-го года своей независимости стремление Армении завоевать наши земли привели к напряженности в республике. В таком критическом и тяжелом для Азербайджана положении единственный выход граждане увидели в возвращении к руководству страной мудрого и опытного руководителя. В момент этого судьбоносного испытания для страны великий политик Гейдар Алиев, не оставшийся безразличным к судьбе государства, откликнулся на зов народа и 9 июня 1993-го года по настоянию правительства и народа вернулся в Баку и приступил к деятельности, направленной на устранение правительственного кризиса в республике. Поездка вместе с группой интеллигенции нашего общенационального лидера в Гянджу и проведение с риском для жизни переговоров с вооруженными группировками стало важным шагом на пути предотвращения опасности гражданской войны. Через несколько дней после этого – 15-го июня  - наш лидер прислушался к настойчивым просьбам возглавить парламент и дал согласие на избрание в председатели тогдашнего Верховного Совета Азербайджанской Республики. Это историческое событие стало избавлением от хаоса и анархии в стране и превратилось в  начало нового периода в жизни республики. С тех пор возвращение к власти Гейдара Алиева празднуется в стране как День Национального Спасения.
После выступления И.Гусейновой слово было предоставлено и другим сотрудникам института.  Член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, заместитель директора института по науке Аламдар Мамедов и молодой ученый Кёнуль Тагиева, выступив с краткими речами, поделились своими воспоминаниями.