Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. + Foto İyn 14, 2019 | 16:29 / Tədbirlər
14.06.2019-cu il tarixində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.Tədbiri giriş sözü ilə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru,akademik İradə Hüseynova açaraq bu gün - xalqımızın taleyində böyük əhəmiyyət daşıyan günlərdən biri, Milli Qurtuluş Günü olduğunu qeyd etdi. 1993-cü il iyunun 15-i Azərbaycan tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olub və dövlətçiliyimiz yox olmaq təhlükəsindən xilas edilib. Bu şanlı tarix səhifəsini yaradan isə yenə də Azərbaycanın inkişafında, müstəqilliyində, gələcəyində müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan və xalqa arxa olan bir insan – Heydər Əliyevdir.
1991-ci ilin oktyabr ayında Azərbaycan yenidən öz müstəqilliyini əldə etdikdən sonra Ermənistanın işğalçılıq niyyəti güdən təcavüzü respublikada vəziyyəti gərginləşdirirdi. Belə böhranlı və ağır vəziyyətdə ölkə vətəndaşları yeganə çıxış yolunu yenə də müdrik rəhbərinin hakimiyyət sükanı arxasına keçməsində görmüşdü. Bu taleyüklü sınaq anında xalqın çağırışına səs verən, dövlətin gələcək taleyinə biganə qalmayan böyük siyasətçi Heydər Əliyev 09 iyun 1993-cü ildə iqtidarın və xalqın təkidi ilə Bakıya dönərək respublikada yaranmış hakimiyyət böhranının aradan qaldırılması istiqamətində əməli fəaliyyətə başladı. Ümummilli liderin bir qrup ziyalı ilə Gəncəyə səfər etməsi və heç bir riskdən çəkinməyərək silahlanmış qüvvələrlə danışıqlar aparması vətəndaş müharibəsi təhlükəsinin qarşısının alınmasında mühüm addım olmuşdur. Bundan bir neçə gün sonra - iyun ayının 15-də isə ulu öndər parlamentdə səslənən təkidli xahişləri, ən əsası xalqın istəyini nəzərə alaraq o zamankı Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin Sədri vəzifəsinə seçilməsinə razılıq vermişdir.Bu tarixi hadisə respublika həyatında xaos və anarxiyadan qurtuluşa doğru yeni mərhələnin başlanğıcına çevrilmişdir. O vaxtdan Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı Milli Qurtuluş günü kimi qeyd edilir. 1993-cü ildə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyini əbədi və dönməz etdi.Müstəqil Azərbaycan dövləti möhkəm əsaslar üzərində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoydu və nəhəng dövlət quruculuğu işlərinə başladı, qarşıya çıxan bütün sərhədləri yardı və böyük dövlətlərin illərlə əldə edə bilmədiyi nailiyyətlərə qısa bir zamanda nail oldu. Bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır.Daha sonra İnstitutun digər əməkdaşlarından AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Ələmdar Məmmədov və gənc əməkdaşlardan Könül Tağıyeva çıxış edərək öz xatirələrini bölüşdülər.

An event dedicated to the National Salvation Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Jun 14, 2019 | 16:29 / Events
On June 14, the event dedicated to the National Salvation Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Opening the event academician Irada Huseynova said that today is one of the days that are of great importance in the fate of our people, the National Salvation Day. 15 June 1993 entered the Azerbaijan history as the National Salvation Day and our statehood was saved from the threat of disappearance.  This glorious history page created by a person who played an exceptional role in the development, independence, future of Azerbaijan, who always leaned on the people and behind the people – Heydar Aliyev. After the independence of Azerbaijan in October 1991, the aggression of Armenia aggravated the situation in the republic. Only one person could help the country, which was experiencing a severe crisis in all areas. Desperate and helpless, the people invited their prominent political leader, Heydar Aliyev from the Nakhchivan Autonomous Republic to Baku.
Being elected as the Chairman of the Azerbaijani Supreme Soviet on June 15, 1993, Heydar Aliyev was welcomed by Azerbaijani people with hope and joy. The country was saved only by his greatness, braveness, and devotion at a time when the state was on the brink of collapse. The comeback of Azerbaijani President and the great leader of the nation Heydar Aliyev prevented a civil war which was flaring up in the country. Thus, June 15 came down in history as Day of National Salvation. From that moment the country's rampant development on the economic and political plan started. This holiday gained its official status in 1997 and from 1998 it became a national holiday.
Then the correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, the deputy director on scientific affairs Alamdar Mammadov and the young researcher Konul Tagiyeva shared their memories.