AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaradılmasına həsr olunan tədbir keçirilib + Foto İyl 01, 2019 | 15:52 / Tədbirlər
01 iyul 2019-cu il tarixində görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaradıcısı akademik Cəlal Əliyevin ad gününə və institutun yaradılmasının 3-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Ə.Əmiraslanov qeyd edib ki, əsası hamımızın müəllimi, böyük alim Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan institutun bu gün 3 yaşı tamam olur. İnstitut C.Əliyevin rəhbərlik etdiyi zəngin maddi-texniki bazası və kadr potensialı olan şöbənin əsasında yaradılıb. Nəzərə çatdırılıb ki, bu şöbə uzun illər çox səmərəli fəaliyət göstərib, dünya elminə əhəmiyyətli nəticələr verib.  C.Əliyevin xidmətləri yalnız institutun adı ilə bağlı deyil. Bütövlükdə ölkəmizdə, hətta ölkəmizin hüdudlarından kənarda belə fotosintez sahəsində əldə edilən nailiyyətlərdə akademikin böyük rolu olub. Alimin yetirmələrinin Azərbaycandan kənarda qazandığı uğurlar da bunu təsdiq edir. Cəlal müəllimin tələbələri böyük elmi mərkəzlərə rəhbərlik edir, elmə öz töhfələrini verirlər. Akademik Ə.Əmiraslanov böyük alimin elmi irsinin davam etdirilməsində institutun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın uğurlu fəaliyyətini qeyd edibərək bildirib ki, o alim xoşbəxtdir ki, onun yaratdığı elmi məktəb var. O, əmin olduğunu bildirib ki, gələcəkdə bu institutun yubileyləri qeyd ediləcək və onun əməkdaşlarının dünya elminə verdiyi töhfələrdən söz açılanda Cəlal müəllimn adı ehtiramla yad ediləcək. Natiq institutun kollektivini bu bayram münasibətilə bölmənin adından təbrik edib.
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun  direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova tədbirə qatıldığına görə akademik Ə.Əmiraslanova dərin təşəkkürünü bildirib. O, qeyd edib ki, 30 iyun akademik Cəlal Əliyevin anadan olan günüdür və həmçinin institutun yaranma tarixidir. Bu tarix təsadüfən alınsa da yəqin ki, burada bir mistika da vardır. Bu zalda əyləşənlərin hər biri böyük alimi öz müəllimi hesab edirlər. İ.Hüseynova institutun yaranma tarixi haqqında qısa məlumat verib. Qeyd olunub ki, Cəlal Əliyev keçən əsrin 70-ci illərində Botanika İnstitutunda kiçik bir yaradıcı qrup yaradıb və bu qrup böyük bir şöbəyə qədər uğurlu bir yol keçib. 2014-cü ildə AMEA-nın Ümumi Yığıncağında akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi AMEA Botanika İnstitunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin bazasında Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun  yaradılması haqqında qərar qəbul edilib və 2016-cı il iyulun 1-dən institut müstəqil fəaliyyətə başlayıb. Hazırda burada 14 laboratoriya, o cümlədən 5 beynəlxalq laboratoriya, 3 şöbə, doktorantura, dissertantura və magistratura fəaliyyət göstərir. Artıq 3-cü ildir ki, institutda magistrantların buraxılışı keçirilir.
İ.Hüseynova AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəyə,  Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi akademik Əhliman Əmiraslanova institutun yaranması və fəaliyyət göstərdiyi dövrdə daimi diqqət və qayğısına görə dərin təşəkkürünü bildirib. O, əmin olduğunu bildirib ki, institut əməkdaşlarının və Cəlal müəllimin bütün tələbələrinin arzusunu nəzərə alaraq, instituta onun yaradıcısı olan Cəlal Əliyevin adı veriləcək. Bu baxımdan. AMEA-nın C. Əliyev adına mükafatının təsis edilməsi məhz bu yolda atılan böyük bir addımdır.

An event dedicated to the foundation of IMBB was held + Photo Jul 01, 2019 | 15:52 / Events
On July 1, 2019, an event dedicated to the anniversary of prominent scientist and public-political figure, founder of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Jalal Aliyev and the 3rd anniversary of the foundation of the institute was held. Opening the event academician-secretary of the Division of Biological and Medical Sciences academician Ahliman Amiraslanov welcomed event participants. Amiraslanov noted that the institute, founded by our teacher, great scientist Jalal Aliyev, is today 3 years old. The institute was founded on the basis of the department which had rich material and technical base and staff potential headed by J. Aliyev. It was noted that this department had been very effective for many years and had given significant results to world science. J. Aliyev's services are not related only to the name of the institute. Academician played a great role in achievements in the field of photosynthesis, totally in our country, even beyond our country. The achievements of the scientist's students outside of Azerbaijan also confirm that. J.Aliyev’s students lead large scientific centers and contribute to science. Academician A. Amiraslanov noted the successful activity of the director of the institute, acad. Irada Huseynova in the continuation of the scientific heritage of the great scientist and said that scientist is happy who has a scientific school. The speaker congratulated the staff of the institute on behalf of the division on this occasion.
Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, vice-president of ANAS academician Irada Huseynova thanked academician A. Amiraslanov for his participation in the event. She noted that 30 June is the birthday of academician Jalal Aliyev, and also the foundation history of the institute.  Everyone who is sitting in this hall considers the great scientist to be their teacher. I.Huseynova gave information about the history of the institute. It was noted that Jalal Aliyev created a small creative group at the Institute of Botany in the 70s of the last century, and this group had gone a long way to a big branch. In 2014, the General Assembly of ANAS adopted a decision on the establishment of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies on the basis of the Department of Fundamental Problems of Biological Productivity of the Institute of Botany of ANAS headed by academician Jalal Aliyev, and the institute started its independent activity on July 1, 2016. At present, there are 14 laboratories, including 5 international laboratories, 3 departments, doctoral studies, dissertation, and master degree.
There is a master degree at the institute for three years. I.Huseynova thanked President of ANAS academician Akif Alizadeh, academician-secretary of the Division of Biological and Medical Sciences academician Akliman Amiraslanov for the attention and care during the establishment and functioning of the institute. She said that she was sure considering wish of the all the staff and students of Jalal Aliyev, the institute would be named after its creator Jalal Aliyev. In this regard, the establishment of the J.Aliyev award of ANAS is a great step in this direction.