İyulun 1-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitunda İyun ayının 23-28-də Sankt Peterburqda keçirilən beynəlxalq konfransın iştirakçılarının hesabatı dinlənildi. Öncə institutun əməkdaşları iyunun 30-da anadan olmasının 91-ci ili tamam olan akademik Cəlal Əliyevin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər. Akademiyanın müxbir üzvləri İlham Şahmuradov, İbrahim Əzizov və institutun elmi şurasının üzvlərindən b.e.d. Səyyarə İbadullayeva çıxış edərək C. Əliyev haqqında öz xatirələrini bölüşdülər. Onlar qazandıqları nailiyyətlərdə C. Əliyevin böyük rolundan bəhs etdilər və hazırda bütün dünyada qəbul edilən multi-dissiplinar tədqiqatlara C.Əliyevin rəhbərlik etdiyi yaradıcı qrupun artıq keçən əsrin 70-ci illərindən başladığını yada saldılar. Çıxış edənlər C. Əliyevin insani keyfiyyətlərindən bəhs edərək indiki gənc nəslin onun layiqli davamçıları olacağına əmin olduqlarını bildirdilər.
Daha sonra Karbonun Fotosintetik Assimilyasiyası laboratoriyasının müdiri, b.e.d. Şahniyar Bayramov və Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramova Rusiya Federasiyasının Sankt Peterburq şəhərində “Davamlı İnkişaf üçün fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda 10-cu beynəlxalq konfransda iştirak etmələri haqqında hesabat verdilər. Konfransda Avstraliya, Avstriya, Azərbaycan, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Almaniya, İsrail, Belarusiya, Ukrayna, İran, Yaponiya, Rusiya və s. ölkələrdən 200-dən çox alim iştirak edirdi. Konfrans iştirakçıları fotosintez və hidrogen enerjisi, süni fotosintez və nanotexnologiyalar üzrə fundamental və tətbiqi aspektdə aparılan tədqiqatlar ilə tanış olmaq imkanı əldə etdilər. Bu görüş müxtəlif ölkələrdən olan tələbələr, aspirantlar və  alimlər üçün professional əlaqələr yaratmaq və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdı. Əməkdaşlarımızın təqdim etdikləri posterlər böyük maraqla qarşılandı.

The regular seminar of the institute was held + Photo Jul 01, 2019 | 13:00 / Seminars
On July 1, reports of the researchers who participated in the international conference held in Sankt Petersburg on June 23-28 were listened. The event began with a minute of silence on the memory of the academician Jalal Aliyev on the occasion of the 91st anniversary.  Correspondent members of ANAS Ilham Shahmuradov, Ibrahim Azizov and the member of the Scientific Council, doctor of sciences in biology Sayyara Ibadullayeva shared their memories about J.Aliyev. They talked about the great role of J. Aliyev in their achievements and recalled that the creative group headed by J. Aliyev began the multidisciplinary researches that are now accepted worldwide in the 70s of the last century. Speaking about J.Aliyev's human qualities, the speakers said they are sure that the present generation will be his worthy followers.
Head of the laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation Shahniyar Bayramov and junior researcher of Bioadaptation laboratory Nargiz Bayramova gave a report on participation in the 10th international conference on "Photosynthesis and Hydrogen Energy Surveys for Sustainable Development"  held in Sankt Petersburg. More than 200 scientists from Australia, Austria, Azerbaijan, Bulgaria, Great Britain, Germany, Israel, Belarus, Ukraine, Iran, Japan, Russia, and other countries took part in the conference. Conference participants had the opportunity to get acquainted with photosynthesis and hydrogen energy, fundamental and applied researches on artificial photosynthesis and nanotechnology. This meeting opened new opportunities for professional relations and cooperation for students, postgraduates and scholars from different countries. Head of the laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation, doctor of sciences in biology Shahniyar Bayramov, junior researcher of Bioadaptation laboratory Nargiz Bayramova and 1st-year master student on the specialty of Biochemistry Leyla Khalilova represented the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. The posters presented by our colleagues were met with great interest.