İyulun 1-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitunda İyun ayının 23-28-də Sankt Peterburqda keçirilən beynəlxalq konfransın iştirakçılarının hesabatı dinlənildi. Öncə institutun əməkdaşları iyunun 30-da anadan olmasının 91-ci ili tamam olan akademik Cəlal Əliyevin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər. Akademiyanın müxbir üzvləri İlham Şahmuradov, İbrahim Əzizov və institutun elmi şurasının üzvlərindən b.e.d. Səyyarə İbadullayeva çıxış edərək C. Əliyev haqqında öz xatirələrini bölüşdülər. Onlar qazandıqları nailiyyətlərdə C. Əliyevin böyük rolundan bəhs etdilər və hazırda bütün dünyada qəbul edilən multi-dissiplinar tədqiqatlara C.Əliyevin rəhbərlik etdiyi yaradıcı qrupun artıq keçən əsrin 70-ci illərindən başladığını yada saldılar. Çıxış edənlər C. Əliyevin insani keyfiyyətlərindən bəhs edərək indiki gənc nəslin onun layiqli davamçıları olacağına əmin olduqlarını bildirdilər.
Daha sonra Karbonun Fotosintetik Assimilyasiyası laboratoriyasının müdiri, b.e.d. Şahniyar Bayramov və Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramova Rusiya Federasiyasının Sankt Peterburq şəhərində “Davamlı İnkişaf üçün fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda 10-cu beynəlxalq konfransda iştirak etmələri haqqında hesabat verdilər. Konfransda Avstraliya, Avstriya, Azərbaycan, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Almaniya, İsrail, Belarusiya, Ukrayna, İran, Yaponiya, Rusiya və s. ölkələrdən 200-dən çox alim iştirak edirdi. Konfrans iştirakçıları fotosintez və hidrogen enerjisi, süni fotosintez və nanotexnologiyalar üzrə fundamental və tətbiqi aspektdə aparılan tədqiqatlar ilə tanış olmaq imkanı əldə etdilər. Bu görüş müxtəlif ölkələrdən olan tələbələr, aspirantlar və  alimlər üçün professional əlaqələr yaratmaq və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdı. Əməkdaşlarımızın təqdim etdikləri posterlər böyük maraqla qarşılandı.

В институте прошел очередной научный семинар + Фото Июл 01, 2019 | 13:00 / Семинары
1 июля в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий был выслушан отчет участников международной конференции, проходившей в Санкт-Петербурге с 23-го по 28-е июня. Вначале сотрудники института почтили минутой молчания 91-ю годовщину со дня рождения академика Джалала Алиева. Выступившие члены-корреспонденты Академии Наук Ильхам Шахмурадов и Ибрагим Азизов, а также член Ученого Совета института д.б.н. Сайара Ибадуллаева поделились своими воспоминаниями о Дж.Алиеве. Они рассказали о том, что ему принадлежит большая роль в их научных достижениях, напомнив, что распространенные в настоящий момент во всем мире мультидисциплинарные исследования еще в 70-х годах прошлого века начала творческая группа, которой руководил Джалал Алиев. Выступившие рассказали о человеческих качествах Дж.Алиева, заявив об абсолютной уверенности, что нынешнее молодое поколение станет достойным продолжателем его дел.
После этого выступили заведующий лабораторией «Фотосинтетическая ассимиляция углерода» д.б.н. Шахнияр Байрамов и младший научный сотрудник лаборатории «Биоадаптация» Наргиз Байрамова, дав отчет об участии в 10-й международной конференции «Исследования фотосинтеза и водородной энергии для последовательного развития», проходившей в городе Санкт-Петербург Российской Федерации. В конференции приняли участие более 200 ученых из Австралии, Австрии, Азербайджана, Болгарии, Великобритании, Германии, Израиля, Беларуси, Украины, Ирана, Японии, России и других стран. Участники конференции получили возможность ознакомиться с исследованиями, проводимыми в фундаментальном и прикладном аспектах в области фотосинтеза и водородной энергии, искусственного фотосинтеза и нанотехнологий. Эти встречи открыли новые возможности для сотрудничества и налаживания профессиональных связей между студентами, аспирантами и учеными из разных стран мира. Представленные нашими сотрудниками постеры были встречены на конференции с большим интересом.