Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin büro iclasında multidissiplinar problemlər müzakirə olunub + Foto İyl 09, 2019 | 18:30 / Konfranslar, iclaslar
İyulun 9-da AMEA Rəyasət Heyətində Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) geniş büro iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İradə HüseynovaRasim Əliquliyev, FRTEB-in akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov, büro üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, Azərbaycan Tibb Universitetinin, həmçinin Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) bir sıra alimləri iştirak ediblər.
İclası bölmənin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov açaraq gündəlikdə olan məsələləri diqqətə çatdırıb. Akademik BTEB-in alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə keçirilən tədbirin multidissiplinar elmi nəticələrin əldə edilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. O, “Ağ ciyər karsinoması və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidistiplinar tədqiqi: nəticələr, proqnozlar və gələcək istiqamətlər” üzrə aparılan araşdırmaların müasir dövrdə böyük aktuallıq kəsb etdiyini qeyd edərək, son dövrlərdə AMEA-da multidissiplinar elmi problemlərin geniş müzakirə olunması və Akademiya ilə ölkənin müxtəlif elmi qurumları arasında birgə araşdırmaların aparılmasına xüsusi diqqət ayırdığına görə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəyə təşəkkür edib. Dinləniləcək məruzənin tibb sahəsində müvafiq mövzu üzrə prioritet istiqamətlərin müəyyənləşməsində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov ağ ciyər karsinoması və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidistiplinar tədqiqinə həsr olunmuş elmi məruzəsini təqdim edib. Alim bildirib ki, onkoloji və neyrodegenerativ (Alzeymer, Parkinson və s.) xəstəliklərin tədqiqi müasir biotibbin ən prioritet istiqamətlərindəndir. Məruzəçi bu xəstəliklərin hər birində genetik, epigenetik, ətraf mühit, oksidativ stress və s. faktorların mühüm rol oynadığını bildirərək bu multi-faktorlu xəstəliklərin yaratdığı problemlərin araşdırılması və onların həllində innovativ, multidissiplinar yanaşmaların tətbiq edilməsinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.
O.Qasımov AMEA-nın Biofizika İnstitutu və AR Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzinin alimləri tərəfindən yaradılan süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi ilə ağ ciyər karsinoması xəstəliyinin proqnozu üzrə tədqiqat işlərinin nəticələrindən danışıb. Yaradılan intellektual sistem sağlam insanları 80%-ə qədər, ağ ciyər karsinoması xəstələrini isə 90%-ə qədər dəqiqliklə təyin etmək imkanına malikdir.
Onun sözlərinə görə, inteqrativ bioloji yanaşma əsasında xərçəng hüceyrələrinin yaranmasına səbəb olan prinsipial genetik faktorların təyini və dəqiqləşdirilməsi, xərçəng xəstəliyinin gedişatının riyazi modelləşdirilməsi, proqnozlaşdırılması və müvafiq diaqnostika sistemlərinin yaradılması üzrə işlər aparılmışdır. Həmçinin xərçəng xəstəliyi ilə bağlılığı məlum olan yaxud güman edilən genlərin genomda təşkil və transkripsiya səviyyəsində ekspressiyası xüsusiyyətləri də bioinformatik üsullarla araşdırılmışdır.
Daha sonra məruzəyə dair müzakirələr aparılıb. Akademiklər Rasim Əliquliyevİradə HüseynovaNazim MəmmədovCavad Abdinov, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa SadıqovBilal Bilalov, professor Eldar Qasımovvə digər alimlər çıxış edərək xərçəng hüceyrələrinin araşdırılması və xəstəliyin müalicəsində sünii intellekt metodlarının tətbiqi, həmçinin bu sahədə dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin təcrübəsinin öyrənilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Daha sonra FRTEB bürosunun gündəliyində olan digər məsələlər, o cümlədən, ARDNŞ-ın Elm Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən qrant layihələri çərçivəsində əldə olunmuş nəticələr müzakirə olunub.
Büro iclasının sonunda bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələləri müzakirə olunub, təklif və tövsiyələr səsləndirilib.

На заседании бюро Отделения физико-математических и технических наук были обсуждены мультидисциплинарные проблемы + Фото Июл 09, 2019 | 18:30 / Конференции, встречи
9 июля в Президиуме НАНА прошло расширенное заседание бюро Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН).
На мероприятии приняли участие вице-президенты НАНА, академики Ирада ГусейноваРасим Алигулиев, академик-секретарь ОФМТН, академик Назим Мамедов, члены бюро, руководители соответствующих научных учреждений, ряд ученых Азербайджанского медицинского университета, а также Отделения биологических и медицинских наукНАНА (ОБМН).
Открыв заседание, академик-секретарь отделения, академик Назим Мамедов ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня. Академик подчеркнул значение мероприятия, которое проходило при участии ученых и специалистов ОБМН, с точки зрения получения мультидисциплинарных научных результатов. Сказав, что изыскания, которые проводятся по теме «Мультидисциплинарное исследование легочных карцином и нейродегенеративных амилоидных заболеваний: результаты, прогнозы и дальнейшие направления», приобрели большую актуальность, он выразил свою благодарность президенту НАНА, академику Акифу Ализаде за уделение им особого внимания широкому обсуждению в НАНА мультидисциплинарных научных проблем и проведению научными учреждениями Академии исследований совместно с различными научными организациями страны. Академик выразил свою уверенность в том, что доклад, который будет прослушан, сыграет важную роль в определении приоритетных направлений в области медицинских наук.
Затем директор Института биофизики, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов представил свой доклад, посвященный мультидисциплинарному исследованию легочных карцином и нейродегенеративных амилоидных заболеваний. Ученый сообщил, что исследования, проводимые в области онкологических и нейродегенеративных (Альцгеймер, Паркинсон и др.) заболеваний, являются одними из самых приоритетных направлений современной биомедицины.  Сказав, что важную роль в возникновении этих заболеваний играют генетические, эпигенетические факторы, загрязнение окружающей среды, наличие оксидативного стресса и т.д., докладчик добавил, что есть необходимость в изучении проблем, которые создают эти мультифакториальные заболевания, и применении в их решении инновационных, мультидисциплинарных подходов.
О.Гасымов рассказал о результатах исследовательских работ по прогнозу легочной карциномы, которые велись с применением технологий искусственного интеллекта, созданных учеными Института биофизики НАНА и Национального центра онкологии Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики. Созданная интеллектуальная система способна определять здоровых людей с точностью до 80 %, а людей с легочной карциномой – с точностью до 90 %.
По словам ученого, проделаны работы, направленные на выявление и уточнение путем применения интегративного биологического подхода принципиальных генетических факторов, которые являются причиной появления раковых клеток, а также математическое моделирование и прогнозирование течения раковых заболеваний и создание соответствующих систем диагностики. Также путем применения методов биоинформатики были изучены особенности экспрессии генов, которые связаны или могут быть связаны с раковыми заболеваниями, на уровне геномной организации и транскрипции.
Далее состоялись дискуссии. В своих выступлениях академики Расим Алигулиев, Назим Мамедов, Ирада Гусейнова, Джавад Абдинов, члены-корреспонденты НАНА Аминага СадыговБилал Билалов, профессор Эльдар Гасымов и другие ученые подчеркнули важность применения методов искусственного интеллекта при изучении раковых клеток и лечении болезни, а также изучения практики развитых стран мира в данной сфере.
Затем были обсуждены прочие вопросы, стоящие на повестке дня бюро ОФМТН, в том числе результаты, полученные в рамках грантовых проектов, финансируемых Фондом знаний ГНКАР.
В заключение заседания бюро были рассмотрены некоторые научно-организационные и кадровые вопросы, были озвучены предложения и рекомендации.