Ağ ciyər karsinoması və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidissiplinar tədqiqinə dair müzakirə aparılıb + Foto İyl 11, 2019 | 15:29 / Mühüm hadisələr
İyulun 11-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, bölmə və büronun üzvləri, bölmə üzrə elmi müəssisələrin rəhbərləri, aidiyyəti üzrə əməkdaşlar, bölmə üzrə AMEA-nın professorları, Azərbaycan Tibb Universitetinin müvafiq profilli həkim alimləri iştirak ediblər.
İlk olaraq Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov "Ağ ciyər karsinoması və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidissiplinar tədqiqi: nəticələr, proqnozlar və gələcək istiqamətlər" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Alim onkoloji və neyrodegenerativ xəstəliklərin tədqiqinin müasir biotibbin prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu xəstəliklərdə genetik, epigenetik, ətraf mühit, oksidativ stres və digər amillər mühüm rol oynayır, bu multi-faktorlu xəstəliklərin yaratdığı problemlərin araşdırılması və onların həllində innovativ, multidissiplinar yanaşmaların tətbiqi zəruridir. Məruzədə bu istiqamətdə aparılan tədqiqat işlərindən danışılıb, əldə olunan nəticələr və nailiyyətlər diqqətə çatdırılıb. Müzakirə aparıldıqdan və suallar cavablandırıldıqdan sonra bölmə məruzənin dinlənilməsi üçün Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.
Sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. Bölmənin qərarı ilə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilib.

Обсуждены вопросы мультидисциплинарного исследования легочных карцином и нейродегенеративных амилоидных заболеваний + Фото Июл 11, 2019 | 15:29 / Важные события
11 июля в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось Общее собрание Отделения биологических и медицинских наук.
На мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов, члены отделения и бюро, руководители и сотрудники соответствующих научных учреждений, профессора НАНА по отделению, ученые-врачи соответствующего профиля Азербайджанского медицинского университета.
Первым делом директор Института биофизики, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов выступил с научным докладом «Мультидисциплинарное исследование легочных карцином и нейродегенеративных амилоидных заболеваний: результаты, прогнозы и дальнейшие направления». Ученый сообщил, что исследования, проводимые в области онкологических и нейродегенеративных заболеваний, являются одними из самых приоритетных направлений современной биомедицины. Сказав, что важную роль в возникновении этих заболеваний играют генетические, эпигенетические факторы, загрязнение окружающей среды, наличие оксидативного стресса и т.д., докладчик добавил, что есть необходимость в изучении проблем, которые создают эти мультифакториальные заболевания, и применении в их решении инновационных, мультидисциплинарных подходов. В докладе говорилось об исследовательских работах, проделанных в данном направлении, полученных результатах и достижениях. После дискуссий и озвучивания ответов на вопросы было принято постановление отделения о представлении доклада Президиуму для прослушивания.
Затем были рассмотрены научно-организационные вопросы. Постановлением отделения были внесены частичные изменения в состав Ученого совета Института почвоведения и агрохимии НАНА.