Ağ ciyər karsinoması və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidissiplinar tədqiqinə dair müzakirə aparılıb + Foto İyl 11, 2019 | 15:29 / Mühüm hadisələr
İyulun 11-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, bölmə və büronun üzvləri, bölmə üzrə elmi müəssisələrin rəhbərləri, aidiyyəti üzrə əməkdaşlar, bölmə üzrə AMEA-nın professorları, Azərbaycan Tibb Universitetinin müvafiq profilli həkim alimləri iştirak ediblər.
İlk olaraq Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov "Ağ ciyər karsinoması və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidissiplinar tədqiqi: nəticələr, proqnozlar və gələcək istiqamətlər" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Alim onkoloji və neyrodegenerativ xəstəliklərin tədqiqinin müasir biotibbin prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu xəstəliklərdə genetik, epigenetik, ətraf mühit, oksidativ stres və digər amillər mühüm rol oynayır, bu multi-faktorlu xəstəliklərin yaratdığı problemlərin araşdırılması və onların həllində innovativ, multidissiplinar yanaşmaların tətbiqi zəruridir. Məruzədə bu istiqamətdə aparılan tədqiqat işlərindən danışılıb, əldə olunan nəticələr və nailiyyətlər diqqətə çatdırılıb. Müzakirə aparıldıqdan və suallar cavablandırıldıqdan sonra bölmə məruzənin dinlənilməsi üçün Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.
Sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. Bölmənin qərarı ilə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilib.

Multidisciplinary study of lung carcinoma and neurodegenerative amyloid disease has been discussed + Photo Jul 11, 2019 | 15:29 / Important events
On July 11, the General Meeting of the Department of Biology and Medical Sciences was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS.
The event was attended by academician Irada Huseynova, academician-secretary of the department, academician Ahliman Amiraslanov, members of the division and the bureau, heads of scientific institutions, associate professors, academicians of ANAS.
Director of the Institute of Biophysics, Corresponding Member of ANAS Oktay Gasimov made a scientific report on "Multidisciplinary study of lung carcinoma and neurodegenerative amyloid diseases: outcomes, predictions and future trends". The scientist said that research oncology and neurodegenerative diseases are one of the prior biotibbins priorities. He noted that genetic, epigenetic, environmental, oxidative stress and other factors play an important role in these diseases, it is necessary to investigate the problems caused by multifactorial diseases and to use innovative, multidisciplinary approaches to their solution. The report focused on the research carried out in this direction, and the results and achievements were highlighted. After the discussion and questions were answered, the section decided to submit the report to the Presidium for the hearing.
Then scientific-organizational issues were considered. Partial changes have been made in the composition of the Scientific Council of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS.