"Elm" nəşriyyatının fəaliyyəti təkmilləşdirilir + Foto İyl 17, 2019 | 14:44 / Nəşrlər
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə "Elm" nəşriyyatının fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, akademiya təsis edildiyi vaxtdan fəaliyyət göstərən nəşriyyat xalqımızın elmi potensialının təbliğində, onun geniş oxucu kütləsinə çatdırılmasında, ümumən mədəni-mənəvi və intellektual inkişafımızda mühüm rol oynayıb.
Akademik Akif Əlizadə "Elm" nəşriyyatının hazırda müxtəlif növ elmi nəşrlərin - monoqrafiyalar, seçilmiş əsərlər, elmi məcmuələr, lüğətlər, biblioqrafik ədəbiyyatlar və s. hazırlanması sahəsində ixtisaslaşdığını qeyd edib. Vurğulayıb ki, dünyada nəşriyyat işi sahəsində, xüsusilə akademik nəşrlərin hazırlanması və yayımında baş verən yeniliklər "Elm" nəşriyyatının işinin günün tələbləri səviyyəsində qurulmasını, onun fəaliyyət istiqamətlərinin genişləndirilməsini zəruri edir.
AMEA Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq "AMEA-nın "Elm" nəşriyyatının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üzrə 2019-2020-ci illər üçün Tədbirlər Planı"nı təsdiq edib. Tədbirlər Planına əsasən, "Elm" nəşriyyatının yeni korporativ imicinin formalaşdırılması, maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, müasir tələblər səviyyəsində rəsmi veb-saytının hazırlanması və s. nəzərdə tutulur.

Совершенствуется деятельность издательства «Элм» («Наука») + Фото Июл 17, 2019 | 14:44 / Публикации
На мероприятии президент НАНА, академик Акиф Ализаде говорил о деятельности издательства «Элм» («Наука»). Он сообщил, что издательство, которое осуществляет свою деятельность со времени учреждения академии, сыграло большую роль в пропаганде научного потенциала нашего народа, доведении его до широкой читательской аудитории, в культурно-нравственном и интеллектуальном развитии народа в целом.
Академик Акиф Ализаде отметил, что в настоящее время издательство «Элм» специализируется в сфере подготовки научных изданий различного вида – монографий, избранных произведений, научных сборников, словарей, библиографической литературы и т.д. Руководитель НАНА подчеркнул, что новшества, которые происходят в мире в области издательского дела, особенно в деле подготовки и распространения академических изданий, делают необходимым построение деятельности издательства «Элм» на уровне требований сегодняшнего дня и расширение сфер его деятельности.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум НАНА утвердил «План мероприятий по усовершенствованию деятельности издательства «Элм» НАНА на 2019-2020 годы». Согласно Плану мероприятий, предусмотрено формирование нового корпоративного имиджа издательства «Элм», усиление его материально-технической базы, расширение международного сотрудничества, разработка официального веб-сайта на уровне современных требований и т.д.