İnstitutun aparıcı elmi işçisi Almaniyanın Bonn Universitetində elmi ezamiyyətdə olmuşdur + Foto Sen 20, 2019 | 10:00 / Ezamiyyətlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dosent Samirə Məhəmmədrəhim qızı Rüstəmova  “AMEA alimlərinin Avropada postdoktoral elmi tədqiqatlarının tamamlanması” üzrə keçirilən müsabiqənin qalibi olmuş və 3 ay müddətində Almaniyanın Bonn Universitetinin Bitkiçilik Elmi və Resurslarının Mühafizəsi İnstitutunda (INRES) Bitki Genetikası və Biotexnologiyası Departamentində elmi ezamiyyətdə olmuşdur. S. Rüstəmova adı çəkilən departamentin Molekulyar Bridinq laboratoriyasında Dr. Ali Ahmed Nazın rəhbərliyi altında buğda genotiplərinin quraqlığa davamlılığa cavabdeh genlərinin ekspressiyasının tənzimlənməsində DREB transkripsiya faktorlarının rolunun öyrənilməsi ilə bağlı tədqiqat aparmışdır. Hal-hazırda bütün dünyada genlərin stres-spesifik tənzimlənməsinə cəlb olunmuş transkripsiya faktorlarının müəyyənləşdirilməsi və təsvir edilməsi istiqamətində ciddi tədqiqatlar aparılır. Transkripsiya faktorları gen mühəndisliyi üçün güclü alət hesab olunur, belə ki, onların ekspressiyası nəzarəti altında olan bütün genlərin tənzimlənməsinə gətirib çıxarır. S.M. Rüstəmova tədqiqatlar zamanı elm üçün maraqlı nəticələr əldə etmişdir.

Ведущий научный сотрудник побывал в научной командировке в Боннском Университете Германии + Фото Сен 20, 2019 | 10:00 / Командировки
Заведующий отделом образования Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, доктор философии по биологии, доцент Самира Рустамова стала победителем конкурса, проводимом по программе «Завершение постдокторских научных исследований ученых НАНА в Европе» и побывала в 3-х месячной научной командировке в Департаменте Генетики Растений и Биотехнологий Института Растениеводства и Защиты Ресурсов (INRES) Боннского Университета. С.Рустамова в лаборатории Молекулярного Бридинга данного департамента под руководством др. Али Ахмед Наза проводила исследование по изучению роли факторов транскрипции DREB в регуляции экспрессии генов, отвечающих за засухоустойчивость генотипов пшеницы. В настоящее время во всем мире проводятся серьезные исследования по определению и описанию факторов транскрипции, вовлеченных в стресс-специфическую регуляцию генов. Факторы транскрипции считаются мощным инструментом в генной инженерии, так как их экспрессия приводит к регуляции всех генов, которые находятся под их контролем. Самира Рустамова в ходе своей исследовательской работы получила интересные результаты.