Azərbaycanlı alim beynəlxalq konqresdə malyariya vaksini ilə bağlı apardığı tədqiqatlardan bəhs edib Okt 03, 2019 | 10:32 / Mühüm hadisələr
Türkiyənin Trabzon şəhərində Avrasiya Molekulyar Biotexnologiya Konqresi (ECOMB 2019) keçirilib.
Biotexnoloqlar, mikrobioloqlar və əczaçıların qatıldığı tədbir "Müasir tədqiqatlar və həyat elmində innovasiya" mövzusuna həsr olunub. Konqresdə ölkəmizi Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov təmsil edib.
3 gün davam edən konqresdə azərbaycanlı alim bitki yarpaqlarından sintez olunmuş malyariya vaksini ilə bağlı apardığı tədqiqatların nəticələrini açıqlayıb. O, vaksinin milyonlarla insanın həyatını xilas edə bilən potensiala malik olduğunu və elmi araşdırmalarının nüfuzlu "Scietific Reports" jurnalında çap edildiyini bildirib.
T.Məmmədovun çıxışı tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb. O, mövzu ətrafında çoxsaylı sualları cavablandırıb.

The Eurasian Congress of Molecular Biotechnology (ECOMB 2019) was held in Trabzon (Turkey).
The event, which was attended by biotechnologists, microbiologists and pharmacists, was dedicated to the topic on "Modern Research and Innovation in Life Sciences". Professor of Akdeniz University, corresponding member of ANAS Tarlan Mammadov represented our country.
During a three-day congress, an Azerbaijani scientist announced the results of his research on vaccine against malaria synthesized from plant leaves. A vaccine can save millions of lives, the research has been published in the prestigious journal “Scietific Reports”.
The speech by T.Mammadov was welcomed by the participants of event. At the end, he respondent numerous questions on the topic.