Azərbaycanlı alim beynəlxalq konqresdə malyariya vaksini ilə bağlı apardığı tədqiqatlardan bəhs edib Okt 03, 2019 | 10:32 / Mühüm hadisələr
Türkiyənin Trabzon şəhərində Avrasiya Molekulyar Biotexnologiya Konqresi (ECOMB 2019) keçirilib.
Biotexnoloqlar, mikrobioloqlar və əczaçıların qatıldığı tədbir "Müasir tədqiqatlar və həyat elmində innovasiya" mövzusuna həsr olunub. Konqresdə ölkəmizi Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov təmsil edib.
3 gün davam edən konqresdə azərbaycanlı alim bitki yarpaqlarından sintez olunmuş malyariya vaksini ilə bağlı apardığı tədqiqatların nəticələrini açıqlayıb. O, vaksinin milyonlarla insanın həyatını xilas edə bilən potensiala malik olduğunu və elmi araşdırmalarının nüfuzlu "Scietific Reports" jurnalında çap edildiyini bildirib.
T.Məmmədovun çıxışı tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb. O, mövzu ətrafında çoxsaylı sualları cavablandırıb.

Азербайджанский ученый рассказал об исследовании противомалярийной вакцины на международном конгрессе Окт 03, 2019 | 10:32 / Важные события
В городе Трабзоне (Турция) состоялся Евразийский конгресс молекулярной биотехнологии (ECOMB 2019).
Мероприятие, в котором приняли участие биотехнологи, микробиологи и фармацевты, было посвящено теме «Современные исследования и инновации в науках о жизни». Нашу страну представлял профессор Университета Акдениз, член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов.
В ходе трехдневного конгресса азербайджанский ученый объявил о результатах своих исследований, связанных с вакциной против малярии, синтезированной из листьев растений. Он сказал, что вакцина может спасти миллионы жизней и добавил, что его исследования были опубликованы в престижном журнале "Scietific Reports".