Fizika üzrə Nobel mükafatı qaliblərinin adları açıqlanıb Okt 08, 2019 | 15:38 / Maraqlı məlumatlar
İsveç Kral Elmlər Akademiyası yanında Nobel Komitəsi fizika sahəsində 2019-cu ilin Nobel mükafatı laureatlarının adlarını elan edib.
www.nobelprize.org xəbər verir ki, mükafat James Peebles, Mişel Mayor və Didier Queloza verilib.
Prinston Universitetinin professoru, amerikalı fizik J.Peebles fiziki kosmologiya sahəsindəki nəzəri kəşflərinə görə, isveçrəli astronomlar M.Mayor və D.Queloz isə Günəş tipli ulduz ətrafında dövr edən ekzoplanetin kəşfinə görə Nobel mükafatına layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, qalibləri mükafatlandırma mərasimi ənənəyə uyğun olaraq dekabrın 10-da Alfred Nobelin vəfatı günü keçiriləcək.

Оглашены имена лауреатов Нобелевской Премии по физике Окт 08, 2019 | 15:38 / Интересная информация
Оглашены имена лауреатов Нобелевской Премии 2019-го года в области физики, выбранных Нобелевским Комитетом Шведской Королевской Академии Наук. Сайт www.nobelprize.org информировал, что премия присуждена Джеймсу Пиблзу, Мишелю Майору и Дидье Кело.
Профессор Принстонского Университета американский физик Дж.Пиблз получил премию за теоретические открытия в области физической космологии, а швейцарские астрономы М.Майор и Д.Кело были удостоены премии за открытие экзопланенты, вращающейся вокруг звезды, подобной Солнцу.
Необходимо отметить, что церемония награждения лауреатов пройдет, согласно традиции, 10 декабря - в день смерти Альфреда Нобеля.