İnstitutun əməkdaşı b.e.d. Tofiq Allahverdiyev beynəlxalq konfransda çıxış etmişdir. + Foto Okt 09, 2019 | 10:54 / Konfranslar, iclaslar
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.e.d., dos. Tofiq Allahverdiyev 01.10.2019-05.10.2019-cu il tarixlərində Gürcüstan Respublikasının Tbilisi şəhərində Gürcüstan Kənd Təsərrüfatı Elmlər Akademiyasında Şota Rustaveli Milli Elm Fondunun dəstəyi ilə keçirilmiş "Avropa ölkələrində buğda və Gürcüstan buğdanın mənşəyi kimi" Beynəlxalq Elmi Konfransda iştirak etmişdir. Konfransda Gürcüstan Kənd Təsərrüfatı Elmlər Akademiyasının Prezidenti, akademik Quram Aleksidze, Kənd Təsərrüfatı, Ərzaq və Təbiət üzrə Tətbiqi Elmlərin Avropa Akademiyaları İttifaqının Prezidenti Antonio Michele Stanca (İtaliya), Ukrayna Milli Aqrar Elmlər Akademiyasının Bağçılıq İnstitutunun direktoru, akademik İqor Qrinik, Barselona Universitetinin professoru Jose Luis Araus, CİMMYT-in Türkiyə Ofisinin rəhbəri Aleksey Morqunov, digər xarici və yerli tədqiqatçılar iştirak edirdilər və məruzə ilə çıxış etdilər. Konfransda müxtəlif mövzularda: Cənubi Qafqaz yumşaq buğdanın mənşəyi kimi, buğdanın seleksiyasında müasir tədqiqatlar, buğdanın genetik müxtəlifliyi, ərzaq, yem, tibbi əhəmiyyətinə dair mühazirələr dinlənilmişdir. T.İ.Allahverdiyev "Quraqlıq stresi şəraitində buğdanın fizioloji əlamətləri, dən məhsuldarlığı və məhsul komponentləri" adlı təqdimatla çıxış etmişdir. Əməkdaşımızın məruzəsi maraqla qarşılanmış və mövzu ətrafında müzakirələr aparılmışdır.

Research fellow of the institute, doctor of biological sciences Tofig Allakhverdiyev participated in the international conference. + Photo Oct 09, 2019 | 10:54 / Conferences, assemblies
Leading research fellow of Bioadaptation laboratory, doctor of biological sciences, associate professor Tofig Allakhverdiyev participated in the International Scientific Conference "Wheat in European countries and Georgia as one of the origin of wheat" supported by Shota Rustavelli National Scientific Fund at the National Academy of Sciences of Georgia at the Georgian Academy of Agricultural Sciences in Tbilisi on 01.10.2019-05.10.2019. President of the Georgian Academy of Agricultural Sciences, academician Kuram Alexidze, President of the European Union of Academies of Applied Sciences in Agriculture, Food and Nature, Antonio Michele Stanca (Italy), Director of the Institute of Horticulture of the National Academy of Agrarian Sciences of Ukraine, academician Igor Grinic, Professor of Barcelona University Jose Luis Araus, head of the Turkey Office of CIMMYT, Alexei Morgunov, and other foreign and local researchers attended and made presentations. At the conference, a variety of topics were listened to South Caucasus like an origin of soft wheat, contemporary research in the wheat selection, genetic diversity of wheat, food, feed, and medical significance. T.I. Allakhverdiyev made a presentation entitled "Physiological traits of wheat, grain yield and productivity components under drought stress". The report of our co-worker was met with interest and discussions were held around the subject.