Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib + Foto Okt 22, 2019 | 11:14 / Konfranslar, iclaslar
Oktyabrın 21-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Məmmədov, büro üzvləri və bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra AMEA prezidentinin "AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına məxsus patentlərdən daha səmərəli istifadə edilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında" 24 sentyabr 2019-cu il tarixli sərəncamının icrası məqsədilə YT Parkla BTEB-in elmi təşkilatları arasında tədqiqat planları, tətbiqi xarakterli işlərin ölkə iqtisadiyyatının real ehtiyaclarına uyğunluğu və kommersiyalaşdırılması perspektivləri müzakirə olunub. Ə.Əmiraslanov institutların patentlərinin tətbiqi ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verib.
İclasda, həmçinin "Azərbaycan faunasının taksonomik spektri (onurğalılar)" toplusu üzrə işçi qrupunun tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında məsələ müzakirə edilib. Ə.Əmiraslanov oktyabrın 8-də AR Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının strukturunda fəaliyyət göstərən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasının keçirildiyini xatırladıb, sözügedən tədbirdə işçi qrupun yaradılmasının məqsədəuyğun hesab edildiyini bildirib.
Daha sonra büro qeyd edilən qrupun tərkibi haqqında müvafiq qərar qəbul edib.
Tədbirdə, o cümlədən Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifovun 60 illik yubileyi haqqında məlumat verilib, alimə BTEB-in Fəxri fərmanının verilməsi qərara alınıb.
İclasda bir sıra kadr məsələləri ilə bağlı müvafiq qərarlar da qəbul edilib.
Sonda akademik Əhliman Əmiraslanov bölmənin elmi müəssisə və təşkilatlarının 2019-cu il üzrə hesabatlarının hazırlanması ilə bağlı tapşırıq verib

Division of Biological and Medical Sciences held Bureau meeting + Photo Oct 22, 2019 | 11:14 / Conferences, assemblies
On October 11, the next Bureau meeting of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS was held.
The event was attended by the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, academic secretary of the Division, academician Ahliman Amiraslanov, Director of the High Technologies Park of ANAS, PhD in Earth Sciences, associate professor Samir Mammadov and heads of scientific institutions included into Division.
Academician Ahliman Amiraslanov, academician-secretary of the department, first introduced the agenda of the meeting.
Then, in order to fulfill the order of the President of ANAS of September 24, 2019 “On some measures for the more efficient use of patents owned by scientific institutions and organizations of ANAS” was discussed the correspondence of research plans between the scientific institutions of the HT Park and the Division of Biological and Medical Sciences, applied measures to the real needs of the country's economy.
During the meeting, the approval of the working group on the “Taxonomic spectrum of the fauna of Azerbaijan (vertebrates)” was also discussed. A.Amiraslanov recalled the meeting of the Department of Biological and Medical Sciences held on October 8, which operates within the structure of the Terminology Commission under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, and brought to the attention the expediency of creating a working group.
The event also provided information on the 60th anniversary of the Director of the Institute of Zoology, PhD in Physics, Associate Professor Elman Yusifov. It was decided to award the scientist with the Certificate of Honor of the Division of Biological and Medical Sciences.
At the meeting, appropriate decisions were made on a number of personnel issues.
In conclusion, academician Ahliman Amiraslanov instructed to prepare reports of scientific institutions and organizations of the Division for 2019.