Akademik Akif Əlizadə Fiziologiya İnstitutunda aparılan təmir-tikinti işləri ilə tanış olub + Foto Okt 21, 2019 | 16:44 / Maraqlı məlumatlar
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Fiziologiya İnstitutunda həyata keçirilən təmir-tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olub.
İnstitutun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimova AMEA rəhbərini institutun akt zalı, şöbələri, laboratoriyaları və ərazidəki inzibati-laboratoriya binası ilə tanış edib.
Akademik Akif Əlizadə burada yeni yaradılan Eksperimental transplantologiya və immunofiziologiya laboratoriyası və digər otaqlara baş çəkib. Laboratoriyanın rəhbəri, uroloq-transplantoloq, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Şolan laboratoriyanın strukturu haqqında təqdimatla çıxış edib.
R.Şolan binada eksperimentə cəlb ediləcək böyük və kiçik heyvanların saxlanılması üçün vivarium, heyvanlar üçün əməliyyatxana, immunofizioloji, toxuma histologiyası və digər bölmələrin olduğunu deyib. O, laboratoriyada marginal donorların orqanlarından istifadə, immunoloji yöndən uğursuz donorların istifadəsi üçün yeni preparat və metodikaların işlənib hazırlanması, orqan rezervasiyası üçün mühitin yaradılması, yaşlı insanlarda orqan transplantasiyasının sərhədlərinin genişləndirilməsi, multiorqan transplantasiyasının həyata keçirilməsi kimi prioritet istiqamətləri sadalayıb.
Alim laboratoriyanın gələcək fəaliyyətində Cənubi Koreya Respublikasının Yonsei Universitetinin təcrübəsindən yararlanılacağını diqqətə çatdırıb. Təqdimatda transplantologiyanın gələcəyindən söz açan laboratoriya rəhbəri uşaqlıq, ətrafların, bağırsaq və digər orqanların transplantasiyası məqsədilə tibbi tədqiqatların davam etdiyini də bildirib.
AMEA-nın prezidenti aparılan təmir və yenidənqurma işlərini yüksək qiymətləndirib, müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verib. O, yeni yaradılan laboratoriyanın akademiyanın tibbi təqdiqatların genişləndirilməsi istiqamətində gördüyü işlərin tərkib hissəsi olduğunu deyib.
Qeyd edək ki, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə HüseynovaBiologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovİşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev və bölməyə aid olan elmi müəssisələrin direktorları da institutda yaradılan şəraitlə tanış olublar.

Academician Akif Alizadeh got acquainted with the repair and construction works at the Institute of Physiology + Photo Oct 21, 2019 | 16:44 / Interesting information
President of ANAS academician Akif Alizadeh got acquainted with the course of repair and construction works at the Institute of Physiology.
Director of the Institute, Dr. Biology, Professor Ulduz Hashimova acquainted the head of ANAS with the assembly hall, departments, laboratories and administrative-laboratory building of the institute.
Academician Akif Alizadeh visited the newly created Experimental Transplantology and Immunophysiology Laboratory and other rooms. The head of the laboratory, urologist-transplantologist, PhD Rashad Sholan reported about the structure of the laboratory.
Sholan said the building has a vivarium for keeping large and small animals that will be involved in the experiment, animal surgery, immunophysiology, tissue histology and other units. He outlined priorities in the laboratory for the use of marginal donor organs, the development of new drugs and techniques for the use of immunologically unsuccessful donors, the creation of an environment for organ reservation, the expansion of organ transplant boundaries, and the implementation of multiorgan transplantation.
The scientist noted that the laboratory will benefit from the experience of Yonsei University in the Republic of Korea. Speaking about the future of transplantation, the head of the lab also said that medical studies are ongoing to transplant childhood, environment, intestines and other organs.
The President of ANAS highly evaluated the repair and reconstruction work and gave appropriate instructions and recommendations.
The vice-president of ANAS academician Irada Huseynova, academic secretary of the Division of Biology and Medical Sciences academician Ahliman Amiraslanov, head Office of Affairs Dr. Politics Fatali Abdullayev and directors of the scientific institutions got acquainted with the condition created at the institute.