Akademik Akif Əlizadə Fiziologiya İnstitutunda aparılan təmir-tikinti işləri ilə tanış olub + Foto Okt 21, 2019 | 16:44 / Maraqlı məlumatlar
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Fiziologiya İnstitutunda həyata keçirilən təmir-tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olub.
İnstitutun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimova AMEA rəhbərini institutun akt zalı, şöbələri, laboratoriyaları və ərazidəki inzibati-laboratoriya binası ilə tanış edib.
Akademik Akif Əlizadə burada yeni yaradılan Eksperimental transplantologiya və immunofiziologiya laboratoriyası və digər otaqlara baş çəkib. Laboratoriyanın rəhbəri, uroloq-transplantoloq, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Şolan laboratoriyanın strukturu haqqında təqdimatla çıxış edib.
R.Şolan binada eksperimentə cəlb ediləcək böyük və kiçik heyvanların saxlanılması üçün vivarium, heyvanlar üçün əməliyyatxana, immunofizioloji, toxuma histologiyası və digər bölmələrin olduğunu deyib. O, laboratoriyada marginal donorların orqanlarından istifadə, immunoloji yöndən uğursuz donorların istifadəsi üçün yeni preparat və metodikaların işlənib hazırlanması, orqan rezervasiyası üçün mühitin yaradılması, yaşlı insanlarda orqan transplantasiyasının sərhədlərinin genişləndirilməsi, multiorqan transplantasiyasının həyata keçirilməsi kimi prioritet istiqamətləri sadalayıb.
Alim laboratoriyanın gələcək fəaliyyətində Cənubi Koreya Respublikasının Yonsei Universitetinin təcrübəsindən yararlanılacağını diqqətə çatdırıb. Təqdimatda transplantologiyanın gələcəyindən söz açan laboratoriya rəhbəri uşaqlıq, ətrafların, bağırsaq və digər orqanların transplantasiyası məqsədilə tibbi tədqiqatların davam etdiyini də bildirib.
AMEA-nın prezidenti aparılan təmir və yenidənqurma işlərini yüksək qiymətləndirib, müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verib. O, yeni yaradılan laboratoriyanın akademiyanın tibbi təqdiqatların genişləndirilməsi istiqamətində gördüyü işlərin tərkib hissəsi olduğunu deyib.
Qeyd edək ki, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə HüseynovaBiologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovİşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev və bölməyə aid olan elmi müəssisələrin direktorları da institutda yaradılan şəraitlə tanış olublar.

Академик Акиф Ализаде ознакомился с ремонтно-строительными работами в Институте физиологии НАНА + Фото Окт 21, 2019 | 16:44 / Интересная информация
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде ознакомился с ходом ремонтно-строительных работ, которые ведутся в Институте физиологии имени академика Абдуллы Гараева НАНА.
Директор института, доктор биологических наук, профессор Улдуз Гашимова ознакомила руководителя НАНА с актовым залом института, отделами, лабораториями и административно-лабораторным зданием.
Академик Акиф Ализаде побывал также в новосозданной Лаборатории экспериментальной трансплантологии и иммунофизиологии и прочих комнатах. Заведующий лабораторией, уролог-трансплантолог, доктор философии по медицине Рашад Шолан выступил с презентацией о структуре лаборатории. Он сообщил, что в здании расположены виварий для содержания крупных и мелких подопытных животных, операционная для животных, отделы иммунофизиологии, гистологии и т.д. Ученый перечислил такие приоритетные направления в дальнейшей деятельности лаборатории, как использование органов маргинальных доноров, разработка новых препаратов и методик для использования неподходящих с иммунологической точки зрения доноров, создание среды для резервации органов, расширение возможностей трансплантации органов у пожилых людей, осуществление мультиорганной трансплантации и т.д. Р.Шолан добавил, что в деятельности лаборатории будет применен также опыт Университета Йонсей Республики Южная Корея. Говоря о будущем трансплантологии, руководитель лаборатории сообщил, что медицинские исследования в области трансплантации различных органов продолжаются.
Президент НАНА высоко оценил ремонтные работы и работы по реконструкции, дал соответствующие поручения и рекомендации. Он отметил, что новосозданная лаборатория является составной частью мероприятий, которые реализуются в академии в сфере расширения медицинских исследований.
Отметим, что с условиями, созданными в институте, также ознакомились вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, начальник Управления делами НАНА, доктор политических наук Фатали Абдуллаев и директора соответствующих научных учреждений.