Oktyabrın 30-da AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunda Avropa Komissiyasının "Horizon 2020" proqramı üzrə növbəti maarifləndirici seminar keçirilib.
Üç gün davam edəcək tədbirdə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, Azərbaycanın digər elm və təhsil ocaqlarının, həmçinin dövlət qurumlarının nümayəndələri, eləcə də Avstriya və Almaniyadan alimlər iştirak ediblər.
Seminarı akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq bu gün alimlərimizin dünya elminə inteqrasiyasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib, bu istiqamətdə "Horizon 2020" proqramının önəmini vurğulayıb. "Horizon 2020"nin Azərbaycan elminin dünyada reytinqini artırmaq üçün xüsusi imkanlar açdığını deyən akademik tədbirin alimlərin layihə hazırlamalarına töhfə verəcəyini söyləyib.
Sonra Avstriyanın Sosial İnnovasiya Mərkəzinin layihə meneceri və tədqiqatçısı Martin Felix Gajdusek və Almaniya Aerokosmika Mərkəzinin elmi işçisi Matthias Vurch çıxış edərək "Horizon 2020" barədə məlumat veriblər. Vurğulanıb ki, büdcəsi 80 milyard avro olan layihənin məqsədi innovasiya və elmi tədqiqatların sənayedə tətbiqi, cəmiyyətdə sağlam həyat və qida təhlükəsizliyi, ətraf mühitin qorunması, enerji və digər təbii ehtiyatların səmərəli istifadəsi istiqamətində araşdırmalar aparmaqdır.
Daha sonra M.F.Gajdusek və M.Vurch "Horizon 2020" icmalı: proqramın əsas elementlərinə qısa baxış və növbəti Avropa Horizonu", "Spesifik maliyyə xətlərinə diqqət yetirmək: spesifik aspektlərin müzakirəsi və xüsusi maraq kəsb edən maliyyə şərtləri", "Çağırışı necə başa düşməli və onun məzmununu necə deşifrə etməli? - interaktiv qrup işi" mövzularında təqdimatlarla çıxış edib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.

Состоялся просветительский семинар по программе «Горизонт 2020» + Фото Окт 30, 2019 | 15:07 / Конференции, встречи
30 октября в Институте нефти и газа НАНА состоялся очередной просветительский семинар по программе «Горизонт 2020» Европейской комиссии.
В трехдневном мероприятии приняли участие академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА академик Фахраддин Гадиров, сотрудники научных учреждений и организаций академии, представители других научных и образовательных учреждений Азербайджана, а также ученые из Австрии и Германии.
Открывая семинар, академик Фахраддин Гадиров сказал, что сегодня интеграция отечественных ученых в мировую науку имеет большое значение, и подчеркнул важность программы «Горизонт 2020» в этом отношении. Отметив, что «Горизонт 2020» открывает особые возможности для повышения рейтинга Азербайджана в мире, он сказал, что это научное мероприятие внесет свой вклад в подготовку проектов.
Затем менеджер проектов и исследователь австрийского Центра социальных инноваций Мартин Феликс Гайдусек и научный сотрудник Немецкого аэрокосмического центра Матиас Вёрч проинформировали о «Горизонт 2020». Было подчеркнуто, что проект с бюджетом в 80 млрд. Евро направлен на проведение исследований в области индустриализации инноваций и научных исследований, здорового образа жизни и продовольственной безопасности в обществе, защиты окружающей среды, эффективного использования энергии и других природных ресурсов.
М.Ф.Гайдусек и М.Вёрч выступили с презентациями: «Горизонт 2020», краткий обзор элементов программы и очередной европейский горизонт» «Сосредоточение внимания на конкретных финансовых линиях: обсуждение конкретных вопросов и финансовых условий, представляющих особый интерес», «Как понять призыв и расшифровать его содержание - работа в интерактивной группе» и ответили на вопросы участников.