Oktyabrın 30-da AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunda Avropa Komissiyasının "Horizon 2020" proqramı üzrə növbəti maarifləndirici seminar keçirilib.
Üç gün davam edəcək tədbirdə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, Azərbaycanın digər elm və təhsil ocaqlarının, həmçinin dövlət qurumlarının nümayəndələri, eləcə də Avstriya və Almaniyadan alimlər iştirak ediblər.
Seminarı akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq bu gün alimlərimizin dünya elminə inteqrasiyasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib, bu istiqamətdə "Horizon 2020" proqramının önəmini vurğulayıb. "Horizon 2020"nin Azərbaycan elminin dünyada reytinqini artırmaq üçün xüsusi imkanlar açdığını deyən akademik tədbirin alimlərin layihə hazırlamalarına töhfə verəcəyini söyləyib.
Sonra Avstriyanın Sosial İnnovasiya Mərkəzinin layihə meneceri və tədqiqatçısı Martin Felix Gajdusek və Almaniya Aerokosmika Mərkəzinin elmi işçisi Matthias Vurch çıxış edərək "Horizon 2020" barədə məlumat veriblər. Vurğulanıb ki, büdcəsi 80 milyard avro olan layihənin məqsədi innovasiya və elmi tədqiqatların sənayedə tətbiqi, cəmiyyətdə sağlam həyat və qida təhlükəsizliyi, ətraf mühitin qorunması, enerji və digər təbii ehtiyatların səmərəli istifadəsi istiqamətində araşdırmalar aparmaqdır.
Daha sonra M.F.Gajdusek və M.Vurch "Horizon 2020" icmalı: proqramın əsas elementlərinə qısa baxış və növbəti Avropa Horizonu", "Spesifik maliyyə xətlərinə diqqət yetirmək: spesifik aspektlərin müzakirəsi və xüsusi maraq kəsb edən maliyyə şərtləri", "Çağırışı necə başa düşməli və onun məzmununu necə deşifrə etməli? - interaktiv qrup işi" mövzularında təqdimatlarla çıxış edib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.

On October 30, Institute of Oil and Gas of ANAS has hosted the next educational workshop on the European Commission's program "Horizon 2020".
The three-day event was attended by academician-secretary of the Division of Earth Sciences of ANAS, academician Fakhraddin Gadirov, employees of scientific institutions and organizations of the Academy, representatives of other scientific and educational institutions of Azerbaijan, as well as scientists from Austria and Germany.
Opening the workshop, academician Fakhraddin Gadirov said today the integration of our scientists into the world science is of great importance and underlined the importance of the Horizon 2020 program in this regard.
Then Martin Felix Gajdusek, project manager and researcher at the Austrian Center for Social Innovation, and Matthias Wurch, a research fellow at the German Aerospace Center, spoke about Horizon 2020 and noted that the project, with a budget of € 80 billion, aims to conduct research on industrialization of innovation and scientific research, healthy life and food security in the community, environmental protection, efficient use of energy and other natural resources.
Later on, M.F. Gajdusek and M. Wurch delivered lectures on following topics: “Overview of H2020: a short overview of key elements of H2020 and a short outlook on the upcoming Horizon Europe”, “Focus on specific funding lines: discussing specific aspects and call conditions of funding lines of particular interest”, “How to understand a call and decode its content – an interactive group work”, also responded attendees’ questions.