Dosent və professor elmi adları barədə attestatların forması təsdiqlənib Noy 07, 2019 | 17:00 / Mühüm hadisələr
Nazirlər Kabineti dosent və professor elmi adları barədə attestatların formasını təsdiq edib.
Bununla bağlı Baş Nazir Əli Əsədov qərar imzalayıb. Qərarda bildirilir ki, dosent və professor elmi adları barədə attestatlar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 11 iyun tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Elmi adlar verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə”nin 1.8-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən elmi ad verilmiş şəxslərə həmin elmi adı təsdiq etmək məqsədilə verilir.
Qərara əsasən, Dosent Attestatının təsviri, ölçüsü və rəngi müəyyənləşib. Belə ki, attestat 195 mm x 285 mm ölçüdə mühafizə nişanlı kağızda çap olunacaq. Dosent Attestatı açıq mavi rənglidir.
Eyni zamanda, qərarla Professor Attestatının da təsviri, ölçüsü və rəngi müəyyənləşib. Belə ki, attestat 195 mmx 285 mm ölçüdə mühafizə nişanlı kağızda çap olunacaq. Professor Attestatı açıq çəhrayı rənglidir.

Утверждены формы аттестатов о присвоении ученых званий доцента и профессора Ноя 07, 2019 | 17:00 / Важные события
Кабинет Министров утвердил форму аттестатов о присвоении ученых званий доцента и профессора.
Постановление об этом подписал премьер-министр Али Асадов.
В постановлении отмечается, что аттестаты о присвоении ученых званий доцента и профессора выдаются Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики для утверждения ученых званий согласно пункту 1.8 «Положения о порядке присуждения ученых званий», утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики от 11 июня 2019 года.
Согласно постановлению были определены описание, размер и цветовой фон Аттестата ученого звания Доцента. Так, аттестат печатается на обложке с защитным знаком. Размер обложки - 195 мм х 285 мм. Цветовой фон аттестата Доцента – светло-голубой.
В то же время были определены описание, размер и цветовой фон Аттестата ученого звания Профессора. Так, аттестат печатается на обложке с защитным знаком. Размер обложки - 195 мм х 285 мм. Цветовой фон аттестата Профессора – светло-розовый.