Azərbaycanlı alim beynəlxalq qurultayda elmi nəticələrini təqdim edib Noy 12, 2019 | 10:59 / Konfranslar, iclaslar
Türkiyənin İstanbul şəhərində VI Türk Tibb Dünyası Qurultayı keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov təmsil edib. Azərbaycanlı alim qurultayda "Milyonlarla insanın həyatını qorumaq potensialı olan yaşıl bitki yarpaqlarında malyariya və qara yara vaksinlərinin istehsalı" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, malyariya bu gün dünyada ən çox insan xəstəliyinə və ölümünə səbəb olan xəstəliklərdən biridir və onun qarşısını ala biləcək peyvənd hələ də mövcud deyil. O, ixtira etdiyi hüceyrə daxilində enzimatik deqlikozlaşma texnologiyasından istifadə etməklə əldə olunan vaksinin milyonlarla insanın həyatını xilas edəcəyini söyləyib.
T.Məmmədov elmi nəticələrinin nüfuzlu "Scientific Reports" jurnalında dərc edildiyini diqqətə çatdırıb. O, iştirakçıların çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Azərbaycanlı alim tədbirin təşkilatçıları olan Türkiyənin Səhiyyə naziri Dr. Fəxrəddin Qoca və nazir müavini Prof. Dr. Əminə Alp Meşə ilə də görüşüb, hazırladığı yeni nəsil vaksinlərin bu ölkədə istehsalı barədə müzakirələr aparıb.

Azerbaijani scientist presented his scientific results at the international congress Nov 12, 2019 | 10:59 / Conferences, assemblies
Istanbul (Turkey) held the 6th World Turkish Medical Congress.
Azerbaijani scientist presented his scientific results at the international congress
At the event, Azerbaijan was represented by Professor of Akdeniz University, a corresponding member of ANAS Tarlan Mammadov. Azerbaijani scientist delivered a paper at the congress "Production of vaccines against malaria and ulcers from green plants that can save millions of lives".
He noted that malaria today is one of the most serious diseases that cause human diseases and death, and there is still no vaccine to prevent it.
He said that a vaccine obtained by using enzymatic deglycolization technology inside the cell would save millions of lives.
T.Mammadov noted that the obtained scientific results were published in the prestigious journal "Scientific Reports" and respondent the questions of the participants.