Doktoranturaya qəbul qaydalarında dəyişiklik edilib. Noy 14, 2019 | 12:43 / Rəsmi sənədlər
Nazirlər Kabineti “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
Bununla bağlı Baş Nazir Əli Əsədov qərar imzalayıb. Qərara əsasən, fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar. Doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər isə xarici dildən (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır), fəlsəfədən və ixtisas fənnindən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verirlər. Xarici dildən imtahanda iştirak etməyənlər fəlsəfə üzrə imtahana, fəlsəfə üzrə imtahanda iştirak etməyənlər isə ixtisas fənnindən imtahana buraxılmırlar.
Xarici dil imtahanı Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçirilir. Xarici dil üzrə imtahanın məzmunu, vaxtı, imtahan nəticələrinin qiymətləndirilməsi qaydası və keçid balı AMEA və nazirliklə razılaşdırılmaqla, DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir. Xarici dildən imtahanda keçid balını toplayan şəxslər fəlsəfədən imtahana buraxılırlar. Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin keçid balına ekvivalentliyi AMEA və nazirliklə razılaşdırılmaqla, DİM tərəfindən müəyyən edilir.
Fəlsəfə fənni üzrə imtahan doktoranturaya qəbulu həyata keçirən ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatların tabe olduqları müvafiq qurumlar tərəfindən müəyyənləşdirilmiş ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatlarda həyata keçirilir. İmtahanın nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul”la qiymətləndirilir. İmtahanın məzmunu (proqramı) AMEA və nazirlik tərəfindən birgə müəyyənləşdirilir.
İxtisas fənnindən qəbul imtahanını doktoranturanın fəaliyyət göstərdiyi ali təhsil müəssisəsinin, elmi müəssisə və təşkilatın rəhbəri tərəfindən yaradılan komissiya həyata keçirir və imtahana yalnız fəlsəfə fənnindən “məqbul” alan şəxslər buraxılırlar. Komissiyanın tərkibində müvafiq ixtisas üzrə azı iki elmlər doktoru və ya professor olmalıdır. Nəzərdə tutulan elmi rəhbərlər də komissiyanın üzvü ola bilərlər. Komissiyanın sədri ali təhsil müəssisəsinin, elmi müəssisə və təşkilatın rəhbəri, yaxud elmi işlər üzrə müavini təyin edilir. Bəzi ixtisaslar üzrə elmlər doktorları və professorlar olmadıqda, müvafiq olaraq komissiyanın tərkibinə fəlsəfə doktorları (elmlər namizədləri) və dosentlər daxil edilir.
Ali təhsil müəssisələrində, elmi müəssisə və təşkilatlarda yaradılmış qəbul komissiyaları imtahanların nəticələri əsasında müvafiq qərar qəbul edirlər. Qərar barədə məlumat şəxsin ərizəsində göstərdiyi ünvana və ya elektron poçt ünvanına göndərilir. Komissiyanın qərarından razı olmayan şəxslər qərar qəbul edildikdən və bu barədə məlumat aldıqdan sonra 3 (üç) iş günü müddətində ali təhsil müəssisəsinin, elmi müəssisə və təşkilatın rəhbərinə apelyasiya ərizəsi ilə müraciət edə bilər. Müəssisə rəhbəri 5 (beş) iş günü müddətində müraciətə baxmalı və əsaslandırılmış qərar qəbul etməlidir. Qərardan inzibati qaydada və (və ya) məhkəməyə şikayət edilə bilər.
Dissertantlıq yolu ilə “Fəlsəfə doktoru” elmi dərəcəsi almaq hüququna ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis), müvafiq tədqiqat sahəsində müəyyən müvəffəqiyyətləri olan və əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan elmi və elmi-pedaqoji kadrlar malikdirlər. “Elmlər doktoru” elmi dərəcəsi almaq hüququna “Fəlsəfə doktoru” (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi olan və əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan elmi və elmi-pedaqoji kadrlar malikdirlər.
Dissertantlıq yolu ilə “Fəlsəfə doktoru” elmi dərəcəsi almaq istəyən şəxslər xarici dildən (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) bu Qaydaların 3.10-1-ci bəndində göstərilən qaydada keçirilən qəbul imtahanı verirlər.
“Fəlsəfə doktoru” elmi dərəcəsi üzrə dissertantlıq yolu ilə təhsil alan şəxslər müəyyən olunmuş qaydada ixtisas fənnindən və xarici dildən, həmçinin ixtisas uyğunluğu nəzərə alınmaqla, digər fəndən də fəlsəfə doktoru imtahanları verirlər.

Внесены изменения в правила приема в докторантуру Ноя 14, 2019 | 12:43 / Официальные документы
Премьер-министр Али Асадов подписал постановление в этой связи. В докторантуру по программе доктора философии принимаются граждане Азербайджана, получившие высшее образование по степени магистратуры (защитившие магистерскую диссертацию) или по приравниваемой к ней степени (врач-специалист в медицинском образовании). Желающие поступить в докторантуру сдают вступительные экзамены по иностранному языку (кроме русского, выбор свободный или должен соответствовать специальности), философии и по специальности, в объеме действующей программы для степени магистратуры высшего образования. Кандидаты, не принявшие участие в экзаменах по иностранному языку, не допускаются к экзаменам по философии, а не принявшие участие в экзаменах по философии – к экзаменам по специальности.
Экзамен по иностранному языку проводится Государственным экзаменационным центром (ГЭЦ). Содержание, время и порядок оценивания результатов экзамена и проходной балл определяются Центром, с согласования с НАНА и министерством образования. Лица, набравшие балл на экзамене по иностранному языку, допускаются на экзамен по философии. Лица, обладающие международными сертификатами по знанию языка (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF), освобождаются от экзамена. Эквивалентность экзаменационных результатов международного языкового сертификата для проходного балла определяется ГЭЦ, с согласования с НАНА и министерства.
Экзамены по философии проводятся в соответствующих вузах, научных заведениях и организациях. Результат экзамена оценивается как «удовлетворительный» и «неудовлетворительный». Содержание (программа) экзамена определяется совместно НАНА и министерством образования.
Приемный экзамен по специальности осуществляется комиссией, созданной руководителем высшего учебного, научного заведения и организаций, в которых действует докторантура. На экзамен допускаются только те, кто получил оценку «удовлетворительный» по философии. В составе комиссии должны быть представлены как минимум два доктора наук или профессор по соответствующей специальности. Научные руководители также могут быть членами комиссии. Председателем комиссии назначается руководитель или заместитель высшего учебного заведения, научного заведения и организации. При отсутствии докторов наук и профессоров по некоторым специальностям в состав комиссии входят доктора философии (кандидаты наук) и доценты.
Решение о результате экзамена принимается комиссией. Информация о данном решении отправляется на адрес или электронную почту кандидата, указанные в заявлении лица. В течение трех рабочих дней после получения информации о решении, кандидат может подать апелляцию на данное решение. Руководитель заведения должен в течение пяти рабочих дней рассмотреть и вынести обоснованное решение по апелляции. Решение может быть обжаловано в административном и (или) судебном порядке.
Правом получить ученую степень «Доктор философии», путем защиты диссертации, обладают научные и научно-педагогические кадры, получившие высшее образование по степени магистратуры (защитившие магистерскую диссертацию) или по приравниваемой к ней степени (врач-специалист в медицинском образовании), а также имеющие определенные достижения в соответствующей сфере исследований и работающие в вузах, научных заведениях и организациях. Правом получить ученую степень «Доктор наук» обладают научные и научно-педагогические кадры, имеющие ученую степень «Доктор философии» (кандидата наук) и работающие в вузах, научных заведениях и организациях.
Лица, желающие получить степень «Доктор философии», должны сдать вступительный экзамен по иностранному языку (кроме русского, выбор свободный или должен соответствовать специальности), в порядке, установленном в пункте 3.10-1 настоящих Правил.
Лица, обучающиеся в диссертантуре на соискание ученой степени «Доктора философии», также в установленном порядке сдают докторский экзамен по специальности и иностранному языку и философии.