“Mikroorqanizmlər və onların həyatımızdakı faydaları” mövzusunda müsabiqənin qalibləri mükafatlandırılıb. Noy 16, 2019 | 18:49 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunda 17 noyabr - Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş “Mikroorqanizmlər və onların həyatımızdakı faydaları” mövzusunda müsabiqənin yekun iclası keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov xalqın istiqlal mücadiləsinin əsas mərhələlərindən biri olan 17 noyabr – Milli Dirçəliş Gününün Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunmasında tarixi rol oynadığını söyləyib.
Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanov və Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə məktəblilər arasında keçirilən müsabiqənin əhəmiyyətindən danışıblar. Çıxış edənlər müsabiqənin şagirdlərin elmi biliklərə marağının artırılmasında, istedadlı şagirdlərin üzə çıxarılmasında və onların gələcək inkişafında vacibliyini qeyd edib, məktəblilərə tövsiyələrini veriblər.
AMEA–nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova müasir müstəqil Azərbaycanın bütün sahələrdə uğurlarından bəhs edib. Cəmiyyətdə elmin, təhsilin mühüm rolunu diqqətə çatdıran İradə Hüseynova gənclərin elmə marağının artırılmasının əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Sonra çıxış edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.ü.f.d. Famin Salmanov şagirdlərin elmə marağının artırılmasında bu cür tədbirlərin böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Tədbirin təşkilat komitəsinin sədri, Mikrobiologiya İnstitutunun Mikrobioloji biotexnologiya laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın professoru Könül Baxşəliyeva bildirib ki, məktəblilərin müsabiqədə bakteriya və göbələklərin mikroskopik, vizual görüntüsü, zərərli və faydalı tərəfləri, təbiətdəki rolu, biotexnoloji əhəmiyyəti və s. xüsusiyyətləri haqqında hazırladıqları əl işləri münsiflər heyəti tərəfindən üç nominasiya üzrə qiymətləndirilib.
Daha sonra münsiflər heyətinin qərarına əsasən, “Mikrobioloji proseslərin sxematik təsiri mikroorqanizmiərin təsviri ilə” və “Xüsusi seçilmiş işlər” nominasiyaları üzrə qaliblərin adları açıqlanıb.
Bakı Avropa Liseyinin, İncəsənət Gimnaziyasının və Gənc İstedadlar Liseyinin şagirdləri Oğuz İsayev, Finarə Nəcəfova və Məmməd Hüseynov birinci yerin qalibi olublar. Bakı Modern Təhsil Kompleksinin şagirdləri Bəyim Seyidova, Murad Ağabalayev, Fidan Əhmədova, Ləman Quliyeva, Dilbər Nəcəfova, Nuray Hüseynzadə, Gövhər Aslanova və Bakı şəhər 103 nömrəli məktəbin şagirdi Şəhanə İsmayilova ikinci yerə layiq görülüblər.
Paytaxtın 221, 232, 14, 21 və Salyan rayonunun 4 nömrəli məktəblərinin, eləcə də Bakı Modern Təhsil Kompleksinin şagirdləri isə üçüncü yeri tutublar.
Qaliblərə diplom və pul mükafatları, əl işləri xüsusi seçilən şagirdlərə isə hədiyyə və sertifikatlar verilib.

Награждены победители конкурса «Микроорганизмы и их польза в нашей жизни» Ноя 16, 2019 | 18:49 / Важные события
В Институте микробиологии НАНА состоялось итоговое заседание конкурса «Микроорганизмы и их польза в нашей жизни», посвященного 17 ноября - Дню национального возрождения.
Выступая на мероприятии, заместитель директора по научным делам института, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов сказал, что одним из главных этапов борьбы народа за независимость является 17 ноября - День национального возрождения, который сыграл историческую роль в восстановлении независимости Азербайджана.
Директор Института микробиологии академик Мамед Салманов и директор Института ботаники академик Валида Ализаде рассказали о важности конкурса среди школьников. Докладчики отметили важность конкурса для повышения интереса студентов к науке, выявления талантливых студентов и их дальнейшего развития.
Вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий академик Ирада Гусейнова рассказала об успехах современного независимого Азербайджана во всех сферах. Отметив важную роль науки и образования в обществе, Ирада Гусейнова подчеркнула важность повышения интереса молодежи к науке.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по физике Фамин Салманов сказал, что такие мероприятия важны для повышения интереса студентов к науке.
Председатель оргкомитета мероприятия, заведующая лабораторией микробиологической биотехнологии Института микробиологии профессор НАНА Конуль Бахшалиева довела до внимания, что жюри в трех категориях были оценены представленные в конкурс ручные работы школьников касательно микроскопического, визуального изображения, вредных и полезных аспектов бактерий и грибков и их роли в природе.
Далее по решению жюри победители были объявлены в следующих категориях: «Схематическое влияние микробиологических процессов с описанием микроорганизмов» и «Специально отобранные работы».
Победителями первого места стали учащиеся Бакинского европейского лицея, Гимназии искусств и Лицея молодых талантов - Огуз Исаев, Финара Наджафова и Мамед Гусейнов. Второе место заняли учащиеся Бакинского современного образовательного комплекса Байим Сеидова, Мурад Агабалаев, Фидан Ахмедова, Ламан Гулиева, Дильбар Наджафова, Нурай Гусейнзаде, Говхар Асланова и ученица бакинской школы № 103 Шахана Исмайлова.
Учащиеся столичных школ № 221, 232, 14, 21 и школы №4 Сальянского района, а также Бакинского современного образовательного комплекса заняли третье место.