“Mikroorqanizmlər və onların həyatımızdakı faydaları” mövzusunda müsabiqənin qalibləri mükafatlandırılıb. Noy 16, 2019 | 18:49 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunda 17 noyabr - Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş “Mikroorqanizmlər və onların həyatımızdakı faydaları” mövzusunda müsabiqənin yekun iclası keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov xalqın istiqlal mücadiləsinin əsas mərhələlərindən biri olan 17 noyabr – Milli Dirçəliş Gününün Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunmasında tarixi rol oynadığını söyləyib.
Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanov və Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə məktəblilər arasında keçirilən müsabiqənin əhəmiyyətindən danışıblar. Çıxış edənlər müsabiqənin şagirdlərin elmi biliklərə marağının artırılmasında, istedadlı şagirdlərin üzə çıxarılmasında və onların gələcək inkişafında vacibliyini qeyd edib, məktəblilərə tövsiyələrini veriblər.
AMEA–nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova müasir müstəqil Azərbaycanın bütün sahələrdə uğurlarından bəhs edib. Cəmiyyətdə elmin, təhsilin mühüm rolunu diqqətə çatdıran İradə Hüseynova gənclərin elmə marağının artırılmasının əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Sonra çıxış edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.ü.f.d. Famin Salmanov şagirdlərin elmə marağının artırılmasında bu cür tədbirlərin böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Tədbirin təşkilat komitəsinin sədri, Mikrobiologiya İnstitutunun Mikrobioloji biotexnologiya laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın professoru Könül Baxşəliyeva bildirib ki, məktəblilərin müsabiqədə bakteriya və göbələklərin mikroskopik, vizual görüntüsü, zərərli və faydalı tərəfləri, təbiətdəki rolu, biotexnoloji əhəmiyyəti və s. xüsusiyyətləri haqqında hazırladıqları əl işləri münsiflər heyəti tərəfindən üç nominasiya üzrə qiymətləndirilib.
Daha sonra münsiflər heyətinin qərarına əsasən, “Mikrobioloji proseslərin sxematik təsiri mikroorqanizmiərin təsviri ilə” və “Xüsusi seçilmiş işlər” nominasiyaları üzrə qaliblərin adları açıqlanıb.
Bakı Avropa Liseyinin, İncəsənət Gimnaziyasının və Gənc İstedadlar Liseyinin şagirdləri Oğuz İsayev, Finarə Nəcəfova və Məmməd Hüseynov birinci yerin qalibi olublar. Bakı Modern Təhsil Kompleksinin şagirdləri Bəyim Seyidova, Murad Ağabalayev, Fidan Əhmədova, Ləman Quliyeva, Dilbər Nəcəfova, Nuray Hüseynzadə, Gövhər Aslanova və Bakı şəhər 103 nömrəli məktəbin şagirdi Şəhanə İsmayilova ikinci yerə layiq görülüblər.
Paytaxtın 221, 232, 14, 21 və Salyan rayonunun 4 nömrəli məktəblərinin, eləcə də Bakı Modern Təhsil Kompleksinin şagirdləri isə üçüncü yeri tutublar.
Qaliblərə diplom və pul mükafatları, əl işləri xüsusi seçilən şagirdlərə isə hədiyyə və sertifikatlar verilib.

The winners of the competition "Microorganisms and their benefits in life" were awarded Nov 16, 2019 | 18:49 / Important events
Institute of Microbiology of ANAS held a final meeting of the competition "Microorganisms and their benefits in our lives", devoted to the 17th of November - National Revival Day.
Speaking at the event, deputy director for science of the Institute, corresponding member of ANAS Panah Muradov said that one of the main stages of the nation's independence is the 17th of November - National Revival Day played a historical role in the restoration of Azerbaijan's independence.
Director of the Institute of Microbiology, academician Mammad Salmanov, and director of the Institute of Botany, academician Valida Alizade spoke about the importance of the competition among schoolchildren. Speakers noted the importance of the competition for increasing the students' interest in science, revealing talented students and their future development.
Vice-president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, academician Irada Huseynova spoke about the success of modern independent Azerbaijan in all spheres.
Then the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, Ph.D. Famin Salmanov said such activities are important for increasing students' interest in science.
Chairman of the organizing committee of the event, head of the Microbiological Biotechnology Laboratory of the Institute of Microbiology, Professor of ANAS Konul Bakhshaliyeva said that students’ handmade about microscopic, visual image, harmful and beneficial aspects of bacteria and fungi have been evaluated by the jury in three categories in the competition.
Following the jury's decision, the winners were announced in the following categories: "Schematic effects of microbiological processes with the description of a microorganism" and "Favorite handmade”.
The first-place winners were Oguz Isayev, Finara Najafova and Mammad Huseynov, students of Baku European High School, Gymnasium of Art and Young Talents High School. The second place was taken by the students of Baku Modern Education Complex - Bayim Seyidova, Murad Aghabalayev, Fidan Ahmadova, Laman Guliyeva, Dilbar Najafova, Nuray Huseynzadeh, Govhar Aslanova and student of Baku school # 103 Shahana Ismayilova were deserved to the second place.
The students of the schools - N 221, 232, 14, 21 and Salyan district school N 4, as well as the Baku Modern Education Complex,  took the third place.
The winners were awarded diplomas and prizes, while the students with favorite handmade were given presents and certificates.