AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev: “İran və Azərbaycan alimləri tarixi həqiqətlərin ortaya çıxarılması üçün birgə fəaliyyət göstərməlidirlər” + Foto ,Video Noy 16, 2019 | 15:16 / Görüşlər
AMEA Rəyasət Heyətində İran İslam Respublikasının Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri Əbuzər İbrahimi Türkmanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətinə İranın Azərbaycandakı səfiri Cavad Cahangirzadə və İran Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əsgər Farsi daxildirlər.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev qonaqları salamlayaraq, Azərbaycanla İran arasındakı tarixi dostluq münasibətlərindən söz açıb, bu əlaqələrin son dövrlərdə daha geniş vüsət aldığını qeyd edib. Bildirib ki, iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi ölkə Prezidenti İlham Əliyevin həyata keçirdiyi ardıcıl və uzaqgörən siyasətin nəticəsidir.
Akademik Ramiz Mehdiyev İran İslam Respublikasından olan nümayəndə heyətinin Bakıda keçirilən Dünya Dini Liderlərinin II Sammitində iştirakını və ölkə rəhbəri ilə görüşünü  yüksək qiymətləndirərək, bu səfərin iki dost ölkə arasında elm və mədəniyyət sahəsində çoxtərəfli əlaqələrin təşkilinə təkan verəcəyini söyləyib.
Azərbaycan tarixinin hələ də dünya elmi ictimaiyyətində kifayət qədər tanınmadığını vurğulayan akademik bu gün ölkə alimlərinin tariximizi olduğu kimi təqdim etmək üçün yeni mənbələrin axtarışında olduqlarını deyib: “Düşünürəm ki, İranın arxiv sənədlərində də Azərbaycan tarixi ilə bağlı qiymətli materiallar vardır. İran və Azərbaycan alimləri birgə fəaliyyət göstərməli, tarixi həqiqətlərin ortaya çıxarılması, İran-Azərbaycan tarixinin daha dərindən öyrənilməsi üçün səylərini əlaqələndirməlidirlər”.
Ölkə başçısı İlham Əliyevin İran dövləti ilə dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinə xüsusi önəm verdiyini deyən AMEA rəhbəri bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün elm adamlarının bütün səylərini sərf edəcəklərini bildirib.
Sonra İranın Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri, doktor Əbuzər İbrahimi Türkman çıxış edərək cəmiyyətin inkişafında elmin müstəsna rolundan danışıb.
Əbuzər Türkmanın sözlərinə görə, tarixən formalaşmış dostluq və əməkdaşlıq münasibətləri, ortaq adət-ənənələr, dini dəyərlər Azərbaycan və İran xalqlarının daha da yaxınlaşmasına zəmin yaratmışdır: “İki ölkə arasında elm və mədəniyyət sahəsində mövcud olan əlaqələrin bundan sonra da davam etdirilməsi hər iki ölkənin inkişafına müsbət təsir göstərəcək”.
Daha sonra Əbuzər İbrahimi Türkman İran Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən nəşr olunmuş kitabları akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim edib.
AMEA tərəfindən qonağa “Azərbaycan muğamı miniatürlərdə” və İmadəddin Nəsiminin “Qəzəllər” kitabları hədiyyə olunub.

Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев: Ученые Ирана и Азербайджана должны осуществлять совместную деятельность для выявления исторических реалий + Фото ,Видео Ноя 16, 2019 | 15:16 / Встречи
В Президиуме Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) состоялась встреча с делегацией во главе с председателем Организации культуры и исламских связей Исламской Республики Иран, доктором Абузаром Ибрагими Туркманом. В делегацию вошли посол Ирана в Азербайджане Джавад Джахангирзаде и председатель Центра культуры Ирана Аскер Фарси.
Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев поприветствовав гостей, рассказал об исторических дружественных отношениях между Азербайджаном и Ираном, отметил, что эти связи в последнее время получили более широкий размах. Академик добавил, что расширение сотрудничества между двумя странами - результат последовательной и дальновидной политики Президента Ильхама Алиева.
Высоко оценив участие делегации из Исламской Республики Иран во II Саммите религиозных деятелей мира и ее встречу с руководителем страны, академик Рамиз Мехтев сказал, что этот визит придаст импульс организации многосторонних связей между двумя странами в области науки и культуры.
Подчеркнув, что история Азербайджана все еще недостаточно известна научной общественности мира, академик сказал, что сегодня ученые страны находятся в поисках новых источников для того, чтобы представить нашу историю такой, как она есть: «Думаю, что в архивных документах Ирана также имеются ценные материалы об истории Азербайджана. Ученые Ирана и Азербайджана должны осуществлять совместную деятельность, координировать усилия для выявления исторических реалий, более глубокого изучения ирано-азербайджанской истории».
Руководитель НАНА отметил, что Президент Ильхам Алиев придает особое значение отношениям дружбы и сотрудничества с Ираном, заверил, что ученые будут прилагать все усилия для дальнейшего развития этих связей.
Выступивший затем председатель Организации культуры и исламских связей Ирана, доктор Абузар Ибрагими Туркман рассказал об исключительной роли науки в развитии общества.
По словам Абузара Ибрагими Туркмана, исторически сформированные отношения дружбы и сотрудничества, общие обычаи и традиции, религиозные ценности создали почву для еще большего сближения народов Азербайджана и Ирана. Дальнейшее продолжение связей между двумя странами в области науки и культуры позитивно повлияет на развитие обеих стран.
Затем Абузар Ибрагими Туркман преподнес академику Рамизу Мехтиеву книги, изданные Центром культуры Ирана.
В заключение гостю были подарены книги «Азербайджанский мугам в миниатюрах» и «Газели» Имадеддина Насими.