17 noyabr tarixi Milli Məclisin üzvü, dünya şöhrətli alim, akademik Əhliman Əmiraslanovun doğum günü Noy 17, 2019 | 09:19 / Yubileylər
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədri, SSRİ Dövlət Mükafatı Laureatı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Polşa Tibb Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü, Rusiya Elmlər Akademiyasının xarici üzvü, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Bilogiya və Tibb elmləri Bölməsinin akademik-katibi, SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının аkademik N.N.Petrov аdına mükafatı laureatı, Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasinin N.N. Bloxin adına qızıl medalının təltifçisi, Polşa Tibb Elmləri Akademiyasının Albert Şvayster mükafatı laureatı, dünyanın bir çox nüfuzlu elmi assosiasiya və cəmiyyətlərinin üzvü və ali məktəblərinin fəxri doktoru, “Şərəf” və “Şöhrət” ordenli, akademik Əhliman Tapdıq oğlu Əmiraslanov 17 noyabr 1947-ci il tarixində dünyaya gəlib.
Akademik Əhliman Əmiraslanovun onkologiyanın müxtəlif sahələrinə dair apardığı çoxşaxəli sanballı elmi-tədqiqat işləri və aldığı uğurlu nəticələr ona dünya şöhrəti qazandırıb.
Sümük şişlərinin kompleks müalicə üsullarının işlənib hazırlanması və klinik praktikaya tətbiqi istiqamətində apardığı elmi-tədqiqat işləri nəticəsində bu xəstəliklərin müalicəsinin nəticələri 4-5 dəfə yaxşılaşıbdır. Bu istiqamətdə apardığı elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri Beynəlxalq, Ümumittifaq və Respublika miqyaslı jurnal, qurultay, simpozium və konfrans materiallarında dərc edilmiş, əldə olunan nəticələr barədə dəfələrlə ABŞ, Fransa, Yaponiya, İtaliya, İsveç, Türkiyə, Almaniya, Rusiya, İsrail, Pakistan, Kanada, Avstriya, Yunanıstan və b. ölkələrdə keçirilən müxtəlif səviyyəli elmi forumlarda və nüfuzlu yığıncaqlarda məruzələr edib. “Onkoloji xəstələrdə bərpa müalicəsi metodlarının işlənib hazırlanması və klinik praktikaya tətbiqi” istiqamətində apardığı elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinə görə elm və texnika sahəsində SSRİ Dövlət mükafatına, eləcə də sümük sarkomalarının müasir müalicə üsullarını da özündə əks etdirən “Sümük sarkomaları” monoqrafiyasına görə SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının məşhur N.N.Petrov adına mükafatına layiq görülmüş, bu sahədə onlarla yüksək ixtisaslı kadr potensialı yetişdirib.
Akademik Əhliman Əmiraslanov elmi-pedaqoji məktəbinin yetirmələri nəinki Azərbaycanın, eləcə də dünyanın bir çox ölkələrinin nüfuzlu klinikalarında çalışaraq onun yolunu uğurla davam etdirirlər. 500-dək elmi əsərin, o cümlədən 13 monoqrafiya, 9 ixtira və səmərəlşdirici təklif, 26 dərslik, dərs vəsaiti və metodik ədəbiyyatın müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 56 dissertasiya işi, o cümlədən 12 elmlər doktorluğu, 44 tibb üzrə fəlsəfə doktorluğu dissertasiyaları müdafiə edilmişdir. Fəaliyyəti dövründə 20000-dən çox cərrahiyyə əməliyyatı icra edib.
Ə.T. Əmiraslanov 1992-2015-ci illərdə, 24 ilə yaxın bir dövrdə Azərbaycan Tibb Universitetinə rəhbərlik edərək ölkəmizdə tibbi kadrların hazırlanmasında, tibb təhsilinin və tibb elminin inkişafında böyük xidmətlər göstərib. Onun rektorluğu dövründə Tibb Universiteti böyük tərəqqiyə nail olmuş, Universitetin maddi-texniki bazası və Beynəlxalq əlaqələri genişləndirilmiş, 4 klinikası yaradılmışdır və uğurla fəaliyyət göstərir.
Ə.Əmiraslanovun elmi-tədqiqat və elmi-təşkilati fəaliyyətinin əhəmiyyətli bir hissəsi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə bağlıdır. O, 2001-ci ildən AMEA-nın həqiqi üzvü, 2007-ci ildən AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi kimi ölkəmizdə biologiya və tibb elmlərinin əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, elmi işlərin təşkili və modernləşdirilməsində aparıcı rol oynayır, tədqiqatların ən müasir metodlarla aparılmasına, beynəlxalq əlaqələrinin intensiv inkişafına, yeni elmi qurumların yaradılması, müvafiq sahələrin maddi-texniki bazalarının durmadan yaxşılaşdırılması işlərinə rəhbərlik edir və hərtərəfli dəstək verir.
Ə.Əmiraslanovun IV (2010) və V çağırış (2015) Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı kimi fəaliyyəti də geniş və çoxşaxəli olmaqla daim həm ona səs verən seçicilərin, həm də ümumən Azərbaycan xalqının yüksək maraqlarına xidmət edib. 2015-ci ildə Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədri vəzifəsinə seçilməsi onun elmi-təşkilati və ictimai-siyasi fəaliyyətinə verilən qiymətin təzahürü idi. Əhliman Əmiraslanovun yüksək təşkilatçılıq qabiliyyəti sayəsində Səhiyyə Komitəsi qısa müddətdə formalaşmış, strukturları yaradılıb və burada ciddi qanunverici fəaliyyətə başlanılıb.
Ömrünün müdrik çağına qədəm qoyan akademik Əhliman Əmiraslanovu 17 noyabr doğum günü münasibətilə AMEA Dendrologiya İnstitutu adından ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, ictimai-siyasi, elmi-pedaqoji və praktik fəaliyyətlərində böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

November 17 is Birthday of Ahliman Amiraslanov, Member of the National Assembly, world-famous scientist, Academician Nov 17, 2019 | 09:19 / Anniversaries
Chairman of the Health Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, USSR State Prize Laureate, Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences and Polish Academy of Medical Sciences, Foreign Member of the Russian Academy of Sciences, Academic Secretary of the Department of Biology and Medical Sciences of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Laureate of the Academician N.N. Petrov Prize of the Academy of Medical Sciences of the USSR, Gold Medalist named of N.N. Blokhin of the Russian Academy of Medical Sciences, Laureate of the Albert Schweizer Award at the Polish Academy of Medical Sciences, Member of many prestigious scientific associations and societies around the world and Honorary Doctor of Higher Education, Order of “Honor” and “Glory”, Academician Ahliman Tapdig Amiraslanov was born on November 17, 1947.
The multidisciplinary research work carried out by Academician Ahliman Amiraslanov on different areas of oncology and his successful results have earned him worldwide fame.
As a result of research work on the development and implementation of complex treatment methods for bone tumors, the results of treatment of these diseases have improved 4-5 times. The results of research in this area have been published in international, All-Union and Republican journals, congresses, symposiums and conferences, and have repeatedly been reported on the results of the United States, France, Japan, Italy, Sweden, Turkey, Germany, Russia, Israel, Pakistan, Canada, Austria, Greece, etc. made presentations at various scientific forums and authoritative meetings held in different countries. According to the results of scientific research on “Development and implementation of methods of rehabilitation treatment in oncology patients” the USSR State Prize for Science and Technology, as well as “Modern Cancer Science” of the USSR Academy of Sciences N.N.Petrov Award, which has trained dozens of highly qualified personnel in the field.
Graduates of the academic Ahliman Amiraslanov’s scientific and pedagogical school continue to follow his path not only in prestigious clinics in Azerbaijan, but also in many countries. He is the author of over 500 scientific works, including 13 monographs, 9 inventions and effective proposals, 26 textbooks, teaching aids and methodical literature. Under his leadership 56 dissertations were defended, including 12 doctoral and 44 doctoral theses in philosophy. During his career, he has performed more than 20,000 surgeries.
A.T. Amiraslanov headed the Azerbaijan Medical University in 1992-2015 for about 24 years and has rendered a great contribution to the training of medical personnel in the country, the development of medical education and medical science. During his rectorate, the Medical University has made great progress, expanded the material and technical base of the University and its international links, and established four clinics and operates successfully.
An important part of A.Amiraslanov’s research and scientific-organizational activity is associated with the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). As a true member of ANAS since 2001, member of the Presidium of ANAS since 2007, academic secretary of the Department of Biology and Medical Sciences, he plays a leading role in defining the major areas of biology and medical science in the country, organizing and modernizing research. supervises and provides all-round support to modern methods, intensive development of international relations, creation of new scientific institutions, continuous improvement of the material and technical bases of relevant fields.
Amiraslanov’s activity as a deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan in the IV (2010) and V convocation (2015) was broad and multifaceted and served the interests of both the voters who voted for him and the people of Azerbaijan in general. The election of the Speaker of the Parliament to the Health Committee in 2015 was a reflection of his assessment of his scientific, organizational and socio-political activities. Thanks to the high organizational abilities of Ahliman Amiraslanov, the Health Committee was formed in a short time, its structures were established, and serious legislative activities were launched there.
On behalf of the Institute of Dendrology of ANAS, we congratulate academician Ahliman Amiraslanov, who is entering his wise age, wish him good health, social and political, scientific and pedagogical and practical activities.